Felhasználói adatlap
-- Ughy Szabina --
felhasználói adatlapjaUghy Szabina portfólióját ide kattintva éred el.
Ughy Szabina által feltöltött cikkek:
2012. 06. 06.
Interjú Hegedűs Jánossal
"Hegedűs János ösztönös tehetség. Igazi ragadozó. Aki mindig figyel. Sosem tudhatod, mikor cserkész be, mert keze, még ha nem is látod, mindig a fényképezőgépén pihen. Biztos vagyok benne, hogy a vadnyugaton rettegett párbajhős lett volna belőle, kitartása és figyelme ugyanis sosem lankad. Elszabadulhat körülötte a házibuli mámoros pokla vagy magával sodorhatja a felolvasóestek eufóriája, ő született vadászként türelmesen kivárja a megfelelő pillanatot, amikor lecsaphat rád."
2012. 05. 14.
Hátrasimított haj, kendő a nyakban, decens félcipő. Bach Máté mindenről nagy hévvel beszél. Amikor elakad, a szemközti gesztenyefára néz. Azt mondja, erőt gyűjt. Ha nem tudnám róla, hogy fotós, és csak a mellettünk lévő asztalnál ülve kapnék el egy-egy szót a készülő interjúból, azt hinném, költő.
2012. 05. 09.
A napokban ért véget a Műcsarnokban Marina Abramović Az üresség nyolc leckéje című kiállítása. Április 22-én a Szépírók Társasága által szervezett A testről című sorozat második estjén Borbély Szilárd beszélt a testről, miközben Lantos Zoltán húzott minket súlyos meditációkba vonószenéjével.
2010. 08. 29.
Pesten már ősz van és szombat, tudom meg délután a 61-es villamoson a velem szemközt ülő férfi újságjáról. Bennem még mindig Szigliget, késő nyár, péntek.
2010. 08. 27.
Szikrázó napsütés, Szegő János buszsofőrré vetkőzik, hullnak a csillagok, csütörtök volt Szigligeten.
2010. 08. 26.
Balogh Endrére visszakerült a nadrág és a cipő, borongós szerdára ébredtünk Szigligeten. Van, aki egy kicsit több botrányt szeretne olvasni a naplómban, de csalódást kell okoznom, ma sem kerülnénk fel a Blikk címlapjára.
2010. 08. 25.
„Attól, aki fontos, attól, ami jó, nem akarok elszakadni” – szól a tapolcai gyorsvonat szomszéd fülkéjében az egyik srác telefonján a Depresszió örökérvényű száma. Lassan négy éve én is minden nyáron visszajövök Szigligetre. Idén egészen szombatig maradok, hogy beszámolhassak a tábor fontosabb eseményeiről.
2010. 05. 28.
2010. június 5. (szombat) 16:00-17:00 > dedikálás a Könyvhéten (Vörösmarty tér, a szökőkút mögött)
Pál Dániel Leventének a Könyvhétre jelenik meg legújabb kötete: Ügyvezető költő a 21. században címmel. Arról kérdeztük, ki is az ügyvezető költő, milyennek kéne lennie egy kortárs költőnek, mi mehet a költészet kárára. Üres kazetta híján, a beszélgetést a Red Hot Chili Peppers Californication albumára rögzítettük.
2009. 06. 26.
A művész:nő – Falcsik Marival és Rutkai Borival Pál Dániel Levente beszélgetett a Treffort Kertben
Hogy hogyan lehet az alkotó művész vagy művésznő, mit és hogyan ér(ez) a művész, ha nő, vagy hogyan látja a művésznőt egy férfi (esetünkben Pál Dániel Levente), azt nem tudtam meg a június 23-án megrendezett beszélgetésen. Szerencsére. Arra viszont rájöttem, hogyha a világot Falcsik Mari és Rutkai Bori irányítaná, talán több virág lenne az ablakokban, az emberek felnéznének az égre két eső között, és a művészetről nem a nőkérdés kapcsán beszélgetnének.
2009. 05. 11.
A léggömb elrepül – Fesztbaum Béla Kosztolányi-estje
Sokan panaszkodnak a felolvasóestek unalmasságára, a szerző, sőt, már az irodalom haláláról beszélnek. Hogy a költészet hogyan tudja túlélni ezeket a nehéz időket, képes-e megújulni és valódi élménnyé varázsolni egy egész estét, arra Fesztbaum Béla önálló előadása ad reményteli választ.
2009. 04. 07.
Kondor László Csak néhány év, Magyar Napló, 2008., Nagy Gábor Álmatlanok és álmodozók, Magyar Napló, 2008.,
„Ki a csöcs az a Nagy Imre?" - kérdezi 1990. június 16-án a Moszkva tér egyik főszereplője, mielőtt magnójában megszólalna a Frankie Goes to Hollywood egyik száma. A rendszerváltás körüli időszak fekete folt, jópofa retrocuccos, sötét lyuk annak a nemzedéknek, amelynek tagjainál sokszor a gimnáziumban megáll az élet az utolsó érettségi tételnél, és a szüleik, ha lehet, nem beszélnek erről az időszakról. A Magyar Napló kiadásában megjelent két regény erről a korszakról próbál világosabb képet adni, természetesen azoknak is, akik megélték a szocializmust.
* főoldal * irodalom * könyvItt tölts fel cikket! Tájékoztató a cikkfeltöltéshezSikítsál! Vérezzél!Zoch TimiKommentek száma: 3„Hatodszor utoljára lő. Megvan önöknek ez a könyv?”– kérdeztem a sokadik könyvesboltban, míg végre a Nagymező utcai Lírában megfejtik, hogy Emma Ovary Hatszor gyorsabban öl c. regényét keresem. Ezután már semmi nem álhatott a műélvezet útjába. Pornóregényként hirdették, de a 100. oldal után azt gondoltam, hogy ez nem pornó, még csak nem is erotikus irodalom, ez egy szöveg, amiben időről időre dugnak."A pokol szólítja a poklot" - Stephen King ecsetvonásai (karanténban)L. Varga PéterSzólj hozzá!Kis túlzással azt mondanám, Stephen King gyorsabban ír, mint ahogy én olvasok. Alig fejeztem be a Lisey történetét (684 oldal), már kinn is volt magyarul a legutóbbi regény, a Duma Key (724 oldal), idén ősszel pedig Amerikában már publikálják a legújabb opuszt, az Under the Dome-ot, mely King szerint kétszer olyan hosszú, mint a Duma Key. Közben kijött egy novelláskötet (Just After Sunset) illetve egy rövidebb terjedelmű sztori, a (most még csak) e-bookként hozzáférhető UR. Elhatároztam, hogy a Duma Key olvasásának megadom a módját: ha King ennyit dolgozik, dolgozzon a kritika is. A Duma Key egyébként is megérdemli.A vimesdobozon innen és túl (karanténban)Ughy SzabinaSzólj hozzá!Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4„Ki a csöcs, az a Nagy Imre?" - kérdezi 1990. június 16-án a Moszkva tér egyik főszereplője, mielőtt magnójában megszólalna a Frankie Goes to Hollywood egyik száma. A rendszerváltás körüli időszak fekete folt, jópofa retrocuccos, sötét lyuk annak a nemzedéknek, amelynek tagjainál sokszor a gimnáziumban megáll az élet az utolsó érettségi tételnél, és a szüleik, ha lehet, nem beszélnek erről az időszakról. A Magyar Napló kiadásában megjelent két regény erről a korszakról próbál világosabb képet adni, természetesen azoknak is, akik megélték a szocializmust. „Ki a csöcs, az a Nagy Imre?" - kérdezi 1990. június 16-án a Moszkva tér egyik főszereplője, mielőtt magnójában megszólalna a Frankie Goes to Hollywood egyik száma. A rendszerváltás körüli időszak fekete folt, jópofa retrocuccos, sötét lyuk annak a nemzedéknek, amelynek tagjainál sokszor a gimnáziumban megáll az élet az utolsó érettségi tételnél, és a szüleik, ha lehet, nem beszélnek erről az időszakról. A Magyar Napló kiadásában megjelent két regény erről a korszakról próbál világosabb képet adni, természetesen azoknak is, akik megélték a szocializmust.
2009. 03. 29.
Kosztolányi Forrásjegyzék 1.
A kritikai kiadásokat megelőző alapkutatást szokás az exhumálás műveletéhez hasonlítani. Ha Kosztolányi művei viszonylag porhanyós hullának számítanak is Berzsenyi vagy Csokonai írásaihoz képest, a frissen megjelent Kosztolányi-forrásjegyzék első kötete alapján láthatóan kemény dolga van a Szegedy-Maszák Mihály és Veres András vezette kutatócsoportoknak.
2009. 01. 17.
Jenei László: Szellemek és szerelmek
„Egy mondatban el tudnék magamról mondani mindent, s éppen ez a tény az, ami az életben eddig a legtovább foglalkoztatott. Valójában nincs is sok mondanivalóm, de azt folyton alakítani kell”- mondja Odó, a tizenöt novella egyik hőse. Ezt a mondatot azonban a kötet bármelyik szereplőjének szájából hallhatnánk. Látszólag ugyanis nincs sok mondanivalójuk, aztán mégis kibújik mindenkiből a szerető, a gyilkos, a perverz vagy a hulla.
2008. 12. 04.
Interjú Dunajcsik Mátyással, a Bródy-díj idei díjazottjával
"Dunajcsik Mátyás a fiatal írónemzedék egyik kiemelkedő tehetsége, aki több műfajban is alkot, és most a kötetében végre prózában is megmutatta képességeit. Írásaiban különösen érzékeny az emberi kapcsolatokra, és igen sokféle világot tud bemutatni" - mondta Márton László az idei év Bródy-díjazottjáról. Dunajcsikot Brüsszel mellett értük utol, ahonnét egy egy szakajtónyi Proust-szakirodalommal tér vissza hamarosan. E-mail interjúnkban irodalmi szonbságról, az első könyv és a díj utáni életről, mulatságról, férfimunkáról is beszélgettünk.
2008. 11. 30.
Polonyi Péter: Kína rövid története
Hétmérföldes csizmákkal átrohanva hétmillió évet a yuanmoui embertől Deng Xiaopingig mindössze 92 oldalon… Lehetséges volna röviden, mégis olvasmányosan és közérthetően összefoglalni távoli tájak történelmét? Polonyi Péter épp erre vállalkozott Kína rövid története című munkájában.
2008. 11. 16.
Prae 2008./2.
A „mém” szót Richard Dawkins oxfordi evolúciós biológus vezette be 1976−os sikerkönyvében, Az önző génben a kulturális (információ)átvitel leírására. A genetikai evolúció analógiájára, de vele nem azonos módon működő „kulturális evolúció” során a mémek − azaz a kultúra apró egységei − agyról agyra vándorolnak azért, hogy minél erőteljesebben gyökeret ereszthessenek bennük. Mém lehet egy dallam, egy építészeti eljárás, egy ruhadivat vagy egy szállóige, valamilyen eszme vagy akár irodalmi alkotás.
2008. 11. 02.
Ljudmila Ulickaja: Kukockij esetei, Magvető, 2008
Az Európa Kiadó után öt évvel a Magvető is kiadta Ljudmila Ulickaja, mai orosz prózairodalom egyik legnépszerűbb alkotójának kilenc éven át írott regényét, a Kukockij eseteit. A könyv fő témája a nőiség misztériuma, de nyugalom, nem fogom boncolgatni, hogy Ulickaja írónő vagy nőíró-e.
2008. 07. 18.
Az Egynek Álmai, avagy Álmosköny Nyilas Atillától. Szoba Kiadó, Miskolc, 2008. 1500 Ft
Nyilas Atilla felvette azt a szálat, amit Szabó Lőrinc Az Egy Álmai című versében leejtett, s Álmoskönyvében megírta, amit megálmodott. Vagy megálmodta, amit megírt? Vagy a kettő, ha költészetről beszélünk, egyre megy?
2008. 04. 08.
Grecsó Krisztián író, költő. Aztán még filmforgatókönyv- és drámaíró is, aztán még sztorizós kedvű fiú, a közönség kedvence. A Sirály galériáján nem is volt idegesítő a huzat, a kemény szék, meg a furcsán röhögő lány.
2008. 03. 14.
Kortárs irodalmat és táncot népszerűsítő programsorozat kezdődött a JAK és a SÍN együttműködésében
Az 50-es villamoson, úton a SÍN Kulturális Központ felé egy kisfiú a Bőrharisnyát olvassa velem szemben. Nem rossz ómen. Ugyanis manapság a fiatalok többsége otthon tölti a szabadidejét, és nem olvasással.