Felhasználói adatlap
-- Vass Antónia --
felhasználói adatlapjaVass Antónia által feltöltött cikkek:
2020. 10. 13.
Gurubi Ágnes: Szív utca, Kalligram Kiadó, 2020
„Az én történetemből hiányoznak a férfiak. Ahogyan az összes női felmenőméből” – adja meg a felütést a Szív utca elején Gurubi Ágnes. Ám hamar kiderül, hogy a családregény nőalakjainak életét éppen ők, a férfiak alakítják, és ha olykor fizikailag nem is látjuk őket, fontos figurái a család életének.
2020. 08. 17.
Max Porter: A bánat egy tollas állat, Jelenkor Kiadó, 2020
Megragadható-e a gyász, belesűríthető-e egy vékony könyvbe minden bennünk kavargó érzés – teszi fel kimondatlanul is a kérdést első kötetében Max Porter. A bánat egy tollas állat megkísérli megmutatni a dühöt, a fájdalmat, az elkeseredést, a kilátástalanságot, az újrakezdés nehézségeit, tehát mindazt, ami – bármilyen élethelyzetben is legyen az olvasó – közeli ismerősként köszön vissza a lapokról.
2019. 04. 29.
Beszámoló a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 4. napjáról
A 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál zárónapján a legnépszerűbb írók dedikáló pultjánál hamar hosszú sorok alakultak ki, a programokat pedig nagy érdeklődéssel látogatták az emberek.
2018. 06. 12.
A Mohácsi-testvérek Múltépítés című drámakötetének bemutatója a Radnóti Színházban
Hiánypótló kötet született a József Attila Kör (JAK) és a PRAE.HU jóvoltából, mostantól kapható ugyanis a Mohácsi-testvérek – Mohácsi István és Mohácsi János – első gyűjteményes drámakötete, mégpedig Múltépítés címmel. Az öt mű – Csak egy szög, 56 06 – őrült lélek vert hadak, Egyszer élünk, avagy a tenger azontúl tűnik semmiségbe, A csillagos ég, avagy a nemzetközi sikerre való tekintet, e föld befogad, avagy SZÁMODRA HELY – a JAK Színtext sorozata második kötetében kapott helyett Herczog Noémi szerkesztő és a szerzők párbeszédének következményeképpen, különlegessége pedig, hogy kivétel nélkül olyan darabokról van szó, melyek a szerzőpáros saját alkotásai, nem pedig átiratok.
2018. 06. 10.
Mészöly Ágnes Rókabérc, haláltúra című regényének bemutatója a Margó Irodalmi Fesztiválon
Rendhagyó osztálytalálkozóra invitálta az érdeklődőket Mészöly Ágnes a Margó Irodalmi Fesztivál negyedik napján. A szerzővel új könyvéről Péczely Dóra, a Rókabérc, haláltúra szerkesztője, Molnár T. Eszter író, valamint Balogh Endre, a PRAE.HU főszerkesztője, a kiadó vezetője beszélgetett.
2018. 06. 10.
Forgalmi kitérő – villamosszínház Molnár T. Eszter és Totth Benedek közreműködésével a Margó Irodalmi Fesztiválon
A Pro Progressione és a Dunapest Fesztivál csapata különleges színházi performanszra készül, amiből a Margó Irodalmi Fesztivál negyedik napján kaphattak ízelítőt az érdeklődők. A villamosszínház – ahogyan az alkotók az előadás műfaját meghatározták – pontosan az, aminek látszik: egy mindennapi élethelyzet elevenedik majd meg a 2-es villamos szerelvényein pontosan úgy, ahogyan azt mi magunk is átélhetjük nap mint nap, iskolába vagy épp munkába menet.
2018. 04. 23.
A Tükör és kancsó című Szabó Magda-album bemutatója a 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
A 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál zárónapjának egyik legizgalmasabb könyvbemutatója zajlott délután a Márai Sándor teremben, ahol Buda Attila irodalomtörténész, valamint Borbás Andrea és Kiss Borbála kurátorok mutatták be a Petőfi Irodalmi Múzeum legújabb kiadványát, a Tükör és kancsót.
2018. 04. 23.
A vajdasági Forum Könyvkiadó bemutatkozása a 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
A 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál idei díszvendége Szerbia, ebből az alkalomból pedig számos író, határon túli alkotó látogatott Budapestre, hogy megismertessék a szerb irodalmat a fesztiválra látogatókkal. Nem csak az alkotók, a határon túli kiadók is idelátogattak, így került sor a Forum Könyvkiadó bemutatkozására.
2018. 04. 22.
Maja Lunde A méhek története című regényének könyvbemutatója a 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
Van-e visszaút a természethez? Teszi fel a kérdést Maja Lunde A méhek történetében, ami lecsupaszítva egy olyan sötét víziót tár az olvasó elé, ami a nem is olyan távoli jövőben valós fenyegetéssé válhat. A regény egy tetralógia első részeként nem csupán a környezetünk változásaira hívja fel a figyelmet, hanem rávilágít a méhek társadalmán keresztül azokra az emberi kapcsolatokra is, amelyek rohanó világunkban gyökeresen átszerveződtek.
2018. 04. 21.
Beszélgetés Nádasdy Ádámmal és Várady Szabolccsal a IV. Henrik kapcsán 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
„Ez az én kései korszakom” – jegyezte meg viccesen Nádasdy Ádám, reflektálva Várady Szabolcs azon kritikájára, hogy legújabb fordításában, a IV. Henrikben következetesen elhagyja a rímeket függetlenül attól, hogy az eredeti változatban Shakespeare rímeltette-e a sorokat. A 25. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál második napjának zárásaként a két műfordító kerekasztal-beszélgetésre invitálta az érdeklődőket a Supka Géza terembe.
2018. 02. 24.
Michael Chabon: Ragyog a hold. 21. század KULT könyvek. ford.: Pék Zoltán
Michael Chabon regényében, a Ragyog a holdban az író látszólag egy egyszerű memoárt rajzol: visszaemlékezéseket nagyapjáról és nagyapja saját visszaemlékezéseit. A mű azonban mintha sokkal több lenne ennél: a kollektív emlékezet gondolatszikrái elevenednek meg és állnak össze egy fiktív, ám mégis valóságos nagyapa élettörténetévé, aki éppen azzal vált a történelem részévé, hogy csak túlélni akarta a kort, amibe született.
2018. 01. 06.
Toni Morrison: Könyörület. Park kiadó, 2017. Fordította: Lukács Laura
Toni Morrison regényeiben gyakran köszönnek vissza az édesapja meséiből ismert fekete közösség tagjai, vágyaik, félelmeik, így aztán nem meglepő, hogy legújabb művében, a Könyörületben is egy fekete lány, Florens életébe nyerünk betekintést.
2017. 06. 13.
Beszélgetés Csukás Istvánnal
A 88. Ünnepi Könyvhéten a Könyvmolyképző Kiadó szerzője, Róbert Katalin egy igazán különleges emberrel beszélgetett. Csukás István történetein generációk nőttek fel, neki köszönhetjük többek között Mirr-Murr, Süsü, vagy éppen Pom Pom kalandjait, most pedig az olvasásról, a gyerekekről és írói pályája kezdetéről mesélt.
2017. 06. 12.
Beszélgetés Gárdos Péterrel a Hajnali lázról
Zsúfolásig megtelt a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Könyvtár Zsolt utca tagkönyvtára Gárdos Péter író-olvasó találkozóján, amit a 88. Ünnepi Könyvhét alkalmából rendeztek. Az író-filmrendezővel Gellén-Miklós Gábor költő-tanár beszélgetett a Hajnali lázról – a könyvről és a filmről.
2017. 06. 12.
Felolvasószínház a Katona József Színházban
Balázs Eszter, a Kolibri Kiadó főszerkesztője egy izgalmas könyvújdonsággal várta a legkisebbeket a Katona József Színház előterében. Mabel Jones kalandjait három másik mese kíséretében Kis Eszter, Mészáros Blanka és Tasnádi Bence keltette életre egy felolvasószínházi előadás keretében.
2017. 04. 25.
Pál Dániel Levente: Az Úr nyolcadik kerülete című kötetének bemutatója
Budapest nyolcadik kerülete elevenedett meg Pál Dániel Levente könyvének bemutatóján. Az Úr Nyolcadik Kerülete egyfajta társadalmi látlelet, életkép egy sokszínű város kétes hírű negyedéből, amelybe Kovács Vanda és Őze Áron színészek, valamint Nagy Koppány Zsolt, a kötet szerkesztőjének tolmácsolásában nyerhettünk betekintést.
2017. 04. 24.
Dalok és krónikák. Beszélgetés Bob Dylanről
Bob Dylan 2016-ban irodalmi Nobel-díjat kapott, erről, valamint az Európa Kiadó Lyrics | Dalok és Krónikák köteteiről beszélgetett Müller Péter Sziámi költő, énekes Barna Imre, az Európa Kiadó főmunkatársa, valamint Barna Margit.
2017. 04. 23.
Felolvasószínház David Walliams A nagy szökés című regényéből
A 24. Nemzetközi Könyvfesztivál vasárnap délután izgalmas csemegét kínált a legkisebbeknek, most jelent meg ugyanis David Walliams A nagy szökés című legújabb regénye, ami a második világháborúban szolgált Bunting repülőalezredes kalandját meséli el, akit unokája megpróbál megszöktetni az idősotthon gonosz nővérei elől.
2017. 04. 23.
Nádasdy Ádám a IV. Henrik fordításáról
Talán nem túlzás azt állítani, hogy Nádasdy Ádám az elmúlt évtizedek legjelentősebb Shakespeare-fordítója. Bár a Katona József Színház Ahogy tetszik és a Vígszínház Szentivánéji álom előadása kapcsán nevét főként a vígjátékokkal kapcsoljuk össze az utóbbi időben, ezúttal egy klasszikus királydráma, a IV. Henrik magyar változatát készítette el. A 24. Nemzetközi Könyvfesztiválon a fordítás nehézségeiről mesélt.
2017. 04. 23.
Verses délután Varró Danival
Mind látogatottság, mind programok tekintetében a 24. Nemzetközi Könyvfesztivál csúcspontja a szombat volt. Nem csak azért, mert a Fesztivál díszvendége, Orhan Pamuk dedikált a B épületben, illetve több neves szerző is tiszteletét tette, hanem azért is, mert az irodalom szerelmesei számára az írók tolmácsolták a legújabb kiadások egy-egy részletét. Ilyen program volt Varró Dániel verses délutánja is, ahol a Mi lett hova? című új kötetéből hallhattak szemelvényeket a látogatók.
2017. 04. 23.
A Pagony Kiadó kerekasztalbeszélgetése
A 24. Nemzetközi Könyvfesztivál harmadik napján a Pagony Kiadó kerekasztalbeszélgetést tartott, melynek fő témája az volt, hogy kiből és hogyan is válik olvasó, mit kell adni egy gyerek kezébe ahhoz, hogy felnőtt korában is rendszeresen forgassa a könyveket.
2017. 04. 22.
A Rózsavölgyi és Társa Kiadó könyvbemutatója
A 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretein belül a Rózsavölgyi és Társa Kiadó két, tematikájában hasonló, ám struktúráját tekintve eltérő új kötetet mutatott be, melyek azonban egy ponton mégis kapcsolódnak egymáshoz: összeköti őket a zene.
2016. 12. 03.
Figaro házassága Székesfehérváron
A székesfehérvári Vörösmarty Színház nem először állítja színpadra a Figaro házasságát. Az előadás rendezője, Hargitai Iván merőben újszerű, modern előadását álmodta meg a máig óriási sikerrel játszott Beaumarchais-vígjátéknak.
2016. 10. 22.
Mellékhatás a Rózsavölgyi Szalonban
Van-e jogunk beleszólni mások életébe? Feláldozható-e az egyén a tudomány oltárán? Hol kezdődik az ember felelőssége? Erre keresi a választ Valló Péter legújabb rendezése, a Mellékhatás, amit a Rózsavölgyi Szalonban mutattak be.
2016. 09. 28.
Színházak Éjszakája 2.
A Színházak Éjszakájáról a tudósítást ezúttal a Dumaszínházból, az Operettből, az Átriumból és a Madáchból kapjuk. Ahogy az már lenni szokott, a teátrumok igyekeztek színesebbnél színesebb programokat összeállítani, nem feledkezve meg a legkisebbekről és az idősebbekről sem
2016. 04. 24.
Beszélgetés: Nádasdy Ádám lefordította Dante Alighieri Isteni színjáték című művét
„Jöjjön velünk a Túlvilágra, és nézze meg, mi vár önre. Nem lesz fenékig tejfel!” – invitált minket a Magvető Kiadó legújabb könyvének bemutatójára a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Nádasdy Ádám egy egészen újszerű fordítással jelentkezett, Dante Isteni színjátékát bújtatta modern köntösbe.