Felhasználói adatlap
-- Czeglédi Alexandra --
felhasználói adatlapjaCzeglédi Alexandra által feltöltött cikkek:
2015. 12. 09.
Yasmine Hamdan a Müpa színpadán járt november 16-án
Yasmine az elsőként felcsendülő, Beirut című dalával emlékezett meg a novemberi terrortámadások áldozatairól. Kimondatlanul, de utalva a dal univerzális érvényére, egy pillanatra sikerült feloldania azt a feszültséget, amelyet a bejrúti eseményekkel kevésbé, Párizzsal annál inkább szolidáris médiatartalmak generáltak világszerte. A libanoni születésű énekesnő az Arab Emírségekben, Görögországban és Kuvaitban töltött évei után Párizsba költözött. Nem hétköznapi életútjából táplálkozó művészete nyíltan elutasítja a nyugati és arab világ determinisztikus megkülönböztetését, kultúrák szembeállítását, és ezzel együtt bárminemű merev kategorizálást, amely stigmákat aggatna rá vagy az alkotói vágy szabad megélésében korlátozná.
2015. 11. 17.
A Világzenei Színpad idén augusztusban is különböző kultúrák muzikális labirintusába vezette a Szigeten a Fesztiválköztársaság lakóit. Mediterrán tájakra a Che Sudaka repített, Kolumbiáig La Chiva Gantiva kalauzolt, a román vidékig pedig a Taraf de Haïdouks karavánját követtük, csak hogy néhány nevet kiemeljek az idei útvesztő repertoárjából. A szombat esti barangolás sivatagi hőségben folytatódott: Egyiptom földjéről Afrika észak-nyugati régiójába utaztuk, ahol Noura Mint Seymali mauritániai rock-menyegzőre csalogatta a melegtől megfáradt közönséget.
2015. 10. 08.
Dhoad Gypsies from Rajasthan
A Sziget Világzenei Színpadán idén kiemelt figyelmet érdemeltek a gypsy folk kiválóságai, noha a fellépők listáján minden évben szerepelnek roma zenészek: sikerült bővíteni a zenei palettát, megőrizve így a már nem létező Roma Sátor autentikus hangulatát. Minden napra jutott az európai cigány tánczenéből: a Gypsy Sound System, a Parno Graszt, a Taraf de Haïdouks, Boban Marković Orkestra, valamint a Romengo szórakoztatta szerdától szombatig a közönséget. A fesztivál utolsó napján − mintha csak a Latcho Drom első jelenete villant volna fel a színpadon – indiai cigány népzene repített vissza minket az 15. századi radzsasztáni sivatagba.
2015. 10. 03.
Egyptian Project
Keverjünk egy kis elektronikus alapot, lehetőleg a francia trip-hop fajtából. Adjunk hozzá egy adag egyiptomi kultúra iránti rajongást. Kairóban hagyjuk kicsit érlelődni. Majd keressük fel a Nílus völgyében élő virtuózok köreit. Tanuljunk mellettük, zenéljünk velünk. Pár év elteltével el is készül az elektro-folk-akusztikus formáció. Majd ismerjük meg Jérôme Ettinget, a posztmodern zenei receptkomponálót.