Felhasználói adatlap
-- pusztai ilona --
felhasználói adatlapjapusztai ilona által feltöltött cikkek:
2024. 09. 07.
A Körtánc című gyermekirodalmi antológiáról
A kamasz korosztálynak szóló Körtánc gyermekirodalmi antológia a TIME (Together in the Middle of Europe) együttműködési projektjének keretében jött létre. A kötet három ország (Magyarország, Szlovákia, Románia) egy-egy kiadója (Cerkabella Könyvkiadó, Zelený Kocúr, Editura Casa) közös munkájaként valósult meg. Országonként tíz író és tíz illusztrátor pályaművét választotta ki a zsűri. Ám az elbírálás nemcsak szakmai alapon történt. A magyar és a román zsűri munkájába a célközönséget, a fiatalokat is bevonták. Hiszen ki más tudná legjobban, mi foglalkoztatja a kamasz korosztályt, mint maguk az érintettek.
2024. 08. 18.
Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és nyírfakobold, Pagony, 2024
Az emberek egyik legősibb jellemvonása az ismeretlentől való félelem. Tartunk mindentől, ami szokatlan és ami eltér az általunk bevett viselkedésmódoktól, értékrendtől, ízléstől, kívül esik a komfortzónánkon. Nincs ez másként Kiss Judit Ágnes regényében, a Tujaszörny és nyírfakoboldban sem, ahol a nyírfakoboldok nyugalmas, zárt világát egy közéjük csöppenő tujaszörny zavarja meg, aki többszörösen más, mint ők.
2023. 08. 27.
Kertész Erzsi Hat sértett kísértet című könyvéről
Kertész Erzsi Hat sértett kísértet című regénye a Pagony Kiadó Abszolút könyvek sorozatában jelent meg. A kamaszkrimi csavaros meseszövésével és váratlan fordulataival méltó Agatha Christie műveihez, akit az írónő fiatal kora óta példaképének tekint.
2023. 08. 13.
Bajzáth Mária legújabb könyvéről
A Népmesekincstár tízedik darabjaként megjelent Kerek élet fája című válogatás után itt a sorozat újabb kötete, az Erdők-mezők népmeséi. Az ünnepeinket új szellemiséggel, lelkiséggel megtöltő mesekalendárium után a hazánk állat- és növényvilágával kapcsolatos népmesék világába kalauzolja el az olvasót Bajzáth Mária.
2023. 08. 02.
Fodor Veronika Tudálékos úr könyvesboltja című regényéről
A nagysikerű Legendák a Pannónia gőzhajó fedélzetéről és a Talpra, magyar! Forradalmi szabadulókönyv után Fodor Veronika új meseregénnyel jelentkezett. A történész végzettségű író ismét a múltba kalauzolja el olvasóit a Holnap Kiadónál megjelent kötetében.
2023. 07. 10.
Interjú L. Ritók Nórával
Az Igazgyöngy Alapítvány mottója: „Olyan világot szeretnénk, ahol minden gyermek azzá válhat, ami lehetne.” Vajon mennyire látja megvalósíthatónak ma ezt a célt L. Ritók Nóra? Többek között erről is beszélgettünk az Alapítvány létrehozójával és szakmai vezetőjével a Savaria University Pressnél megjelent két könyv, a Gyöngyhalászok és Boldog Zoltán Hagyma és levendula című verseskötete kapcsán.
2023. 05. 31.
A Viszek egy szívet című antológiáról, Pagony, 2023
Az Erdős Virág Ezt is el című kultverséből kölcsönvett sor kötetcímként kiválóan összefoglalja az antológia alapgondolatát. Győri Hanna szerkesztő ugyanis jórészt a középiskolai törzsanyag részét képező, így szinte mindenki számára ismerős klasszikus művekhez válogatott hozzájuk valamilyen módon kapcsolódó modern és kortárs verseket.
2023. 03. 27.
Interjú Tasi Katalinnal a papírszínházról
A Japánból származó papírszínház műfajának hazai története 2009-ig nyúlik vissza. A Csillaghegyi Mozgásjavító Általános Iskola egyik tanára fordult a Csimota Kiadóhoz, hogy tanulóik speciális igényeihez tervezzenek mesekönyvet. A kiadó egyik tulajdonosa, Csányi Dóra, aki részben Franciaországban él, ahol már régóta ismert, sőt az oktatásban is alkalmazott a papírszínház, ebben a japán műfajban, a kamishibaiban találta meg a megoldást. A kezdetben csak gyógypedagógiai célokra szánt eszköz használata időközben az óvodai gyakorlatban is mindennapossá vált, sőt az oktatásban is egyre nagyobb teret hódít. Tasi Katalin ösztöndíjasként hosszabb időt töltött Japánban, mégis csak hazaérkezése után ismerkedett meg a papírszínházzal, és lelkes támogatója is lett ennek a műfajnak. Elmesélte nekünk, hogy miért.
2023. 03. 22.
Károlyi Csaba: Egy teljes év Jelenkor Kiadó, Budapest, 2022.
A könyv borítóján Nádas Péter ikonikus vadkörtefájának fotója szerepel. A régiek szerint minden embernek van saját fája, amelyet születésekor ültettek és vele cseperedett, változott az évek során. Nádas Péter készen kapta gombosszegi háza udvarán ezt a vadkörtefát, amely azóta rendszeresen visszatérő képi motívuma műveinek. Az Évkönyv első, 1989-es kiadásában még a fekete-fehér fotókon kísérhetjük végig a fa történetének egy évét, majd a Saját halálban a szöveggel szoros egységet alkotó 160 polaroid kép a súlyos betegség lezajlásának fázisait szimbolizálja. - Károlyi Csaba Egy teljes év című interjúkötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2023. 03. 05.
Hamupogácsa - Mesekönyv az érzelmekről, Cerkabella Könyvkiadó, 2022
Ahogy a mesékben a vándorútra készülő szegénylegényt édesanyja hamuba sült pogácsával indítja útnak, úgy szánják a szerkesztők a Hamupogácsa című könyvet amolyan érzelmi iránytűnek, eligazodási pontnak a fiatal olvasók számára, ha elakadnának az élet útvesztőiben.
2023. 01. 15.
Kiss Judit Ágnes: Zsálya hercegnő és a mélyvölgyi utazás
Kiss Judit Ágnes új könyve, a Zsálya és a mélyvölgyi utazás a 2020-ban megjelent Zsálya hercegnő és az öregnek hitt herceg folytatása. Az új regény önmagában is kerek egész, de úgy lesz teljes a történet, ha mindkét kötetet elolvassuk.
2022. 11. 19.
Tasi Katalin: Lányka, tükörben. Pagony Kiadó, 2022
Tasi Katalin idén megjelent verseskötete, a Lányka, tükörben gyermeki látószögből, őszintén és érzékenyen meséli el egy kislány életének meghatározó történéseit: a nagyszülő elvesztését, a kistestvér születését, az iskolakezdés nehézségeit.
2022. 09. 26.
Mán-Várhegyi Réka: Vázlat valami máshoz, Magvető Kiadó, Budapest, 2022.
Már az első fejezet címe is figyelemfelkeltő: "Hogyan könnyíti meg életünket az asszertív kommunkiáció?" Akár az egész kötetet lefedhetné ez a cím. Mert ironikus módon hősei pont az asszertív kommunikációban nem jeleskednek. Azaz éppen arra képtelenek, hogy a konfliktusok megoldásakor saját érdekeiket úgy érvényesítsék, hogy közben a másik igényeit is szem előtt tartsák. Sőt nemcsak a konfliktusmegoldásra, az egymással való kommunikációra is képtelenek.
2022. 09. 24.
Képtelen képrablás - Mesék a múzeumból, Pagony, 2022
Egy különleges projekt után még különlegesebb könyv született a Pagony kiadónál. A Képtelen képrablás című kötet meséit a Nemzeti Galériában látható festmények ihlették, kortárs gyerekirodalmi szerzők találtak ki történeteket egy általuk kiválasztott műalkotáshoz.
2022. 09. 03.
Márton László: A kárpótlás, Kalligram Kiadó, Budapest, 2022.
Miközben a regény élethazugságokban élő hősei folyamatosan megpróbálják megszépíteni a múltat, elkendőzni a konfliktusokat, ennek hátterében egy hétköznapi fasizmussal átitatott társadalom brutalitással teli világa rajzolódik ki, amelyben mindenki kibogozhatatlanul válik egyszerre áldozattá és tettessé. - Márton László A kárpótlás című legújabb regényéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 07. 29.
Zoltán Gábor: Levegőt venni, Kalligram Kiadó, Budapest, 2022
Úgy érezhetjük magunkat, ahogy a régészek, mikor egy kutatóárok feltárása során egymásra halmozott kultúrák szintjeire bukkannak. Nyomon követhető a könyv lapjain nemcsak a magyar társdalom elmúlt húszévnyi változása, de Zoltán Gábor írói fejlődésének, alakulásának útja is. Ahogy a korai írásokra jellemző monolgizálást lassan felváltotta előbb a tisztán elbeszélői narratíva, végül elérkezik a többféle nézőpont alkalmazásáig, egymásba olvasztva az egyes szám első személyű és az egyes szám harmadik személyű elbeszélésmódot. - Zoltán Gábor Levegőt venni című novelláskötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 07. 19.
Virágköztársaságban a két világháború közt
Zebegény leginkább a Kós Károly által 1908-1910 között épített katolikus templom, illetve Szőnyi István festő révén él a köztudatban, aki 1924-től töltötte itt a nyarakat, létrehozva barátaival egy művésztelepet. Ám a Dunakanyarban található kis falunak van még egy kevéssé ismert nevezetessége, az 1930-as években itt működött Virágegylet Zebegény. A mezítlábas grófnő című, kiskamaszoknak szóló regény az egylet alapítójának, gróf Károlyi Lászlóné, született gróf Apponyi Franciskának állít emléket.
2022. 05. 12.
Balassa Krisztián: Marionett fenomenál, Kalligram kiadó, Budapest, 2021.
A történet kiindulópontja a szavak elrablása, a magyar nyelv eltűnése. Ez az ötlet fogalja keretbe a művet, adja meg a nyitó (A magyarok kijövetele) és záró (Rege a csodaablakról) fejezet gondolati magvát, majd visszatérő elemként fel-felbukkan az egyes novellákban. - Balassa Krisztián Marionett fenomenál című első kötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 05. 08.
Bajzáth Mária: Kerek élet fája, Lampion Könyvek, 2022
Ünnepelni jó. Már őseink is ismerték ezt az alapigazságot. Az ünnepek adtak ritmust a hétköznapoknak. Akár kicsiben, a hetet tagoló vasárnapi kötelező pihenőnappal, amit Istennek szenteltek, akár nagyban, az évszakok váltakozását követve. A jeles napok kijelölték a tavasztól őszig tartó mezőgazdasági munkák (vetés, aratás, szüret, nyáj ki és behajtása, disznóvágás) elejét és végét. Ezekhez aztán - mintegy koronaként - hozzájöttek az egyházi ünnepek (advent, karácsony, farsang, böjt, húsvét, pünkösd), amelyek viszont inkább a téli, tavaszi időszakra koncentrálva osztották fel az időt, hol elcsendesedésre intve, hol mulatozásra buzdítva.
2022. 05. 07.
Liebhauser János[szerk.] és Dicső Zsolt[szerk.]: Átfénylik rajtuk, Antológia Mészöly Miklós 100. születésnapjára, Kalligram Kiadó, Budapest 2021.
A kötet címe Győrffy Ákosnak a Mészölyre oly jellemző végletekig letisztult és pontos nyelvhasználatról írt esszéjéből származik, amelynek részlete a hátsó borítóra is felkerült: „Addig feszítette a mondatait, hogy végül áttetszővé váltak. Átfénylik rajtuk a dolgok mögötti örök hallgatás.” - Mészöly Miklós születésének 100. évfordulója alkalmából kiadott Átfénylik rajtunk című antológiáról Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 04. 16.
Takács Zsuzsa: Spirálfüzet. Magvető Kiadó, 2021
Takács Zsuzsa új kötete, a Spirálfüzet az 1987-ben megjelent Rejtjeles tábori lap (alcíme szerint: Kamaszlány-versek) második kiadása, kiegészítve Az égen bárányok fodrozódnak ciklus tizenkét új költeményével.
2022. 03. 17.
Vásári Melinda: Hangzó tér – Az érzékiség dimenziói Mészöly, Nádas és Ottlik műveiben, Kijárat, Budapest, 2019
Nádas nőalakja, Gyöngyvér magát hangzó térnek nevezve egyszerre érzékeli a hangokon keresztül a jelent és a múltat. Az éjszakai égboltot megidéző borítót is a Buda főhősének, Bébének szavai ihlették, aki „egyszínű kobaltkékségként” próbálja meg a megragadhatatlant megjeleníteni. - Vásári Melinda tanulmánykötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 02. 19.
Ruff Orsolya: Volt egy ház. Manó Könyvek, 2021
Ruff Orsolya lánya tizedik születésnapi ajándékának szánta A zöld macska titka (2018) című meseregényét, amely mára trilógiává bővült. Ahogy az írónő lánya cseperedett, úgy váltott Ruff Orsolya is korosztályt, Volt egy ház című regénye már a nagyobb kamaszokat célozza meg.
2022. 02. 05.
A két csillag, Kisgombos Könyvek, Biatorbágy, 2021.
Samuel Allo és Gombos Kata mertek nagyot álmodni, ennek eredménye lett A két csillag című mesegyűjtemény. A tartalmilag és megjelenésében is páratlan szépségű és gazdagságú könyv egy bretagne-i mesemondót kísér végig vándorútján.
2022. 02. 03.
Mesterházy Balázs: Penészes Isten, Kalligram Kiadó, Budapest, 2021.
Míg a romantika hagyományait folytató hasonmás-történetekben és a populáris kultúra részét képező, leegyszerűsítő világképpel operáló Eminem-szövegekben az alakmások a lét világos és sötét oldalának, a jó és rossz párharcának leképezései, Mesterházynál a főhős és alteregója egymás ellentétei: fiatal – öreg, fővárosi – vidéki, humán értelmiségi (újságíró) – mérnökember valójában egymás kiegészítői. Együtt alkotnak egy egységes egészet. – Mesterházy Balázs Penészes Isten című verses regényéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2022. 01. 18.
Márton László: Bátor Csikó, Kalligram Kiadó, Budapest, 2021.
A szerzői idézetből is kiviláglik, Márton László azon írók közé tartozik, akik tovább viszik a magyar drámairodalom radikális megújítóinak (Örkény István, Mészöly Miklós, Weöres Sándor) szellemi örökségét: a groteszk világlátásra és a világ abszurditására való érzékenységet, valamint a történelmi aktualitások iránti fogékonyságot. – Márton László drámakötetéről Pusztai Ilona írt kritikát.
2021. 12. 18.
Kiss Noémi: A Bálna és a Srác. Pagony Kiadó, 2021
Kiss Noémi a népmesei eszköztár felhasználásának segítségével olyan örök igazságokra, tanulságokra hívja fel a mai kiskamaszok figyelmét, mint a másik elfogadása, megbecsülése, egymás segítése, a természet tisztelete és a környezettel való harmonikus együttélés fontossága. Sőt legfontosabbként arra, hogy mindannyiunkból lehet hős, még akkor is, ha éppenséggel kisebbek vagyunk egy kanál pereménél!
2021. 12. 05.
Nádasdy Ádám: A csökkenő költőiség. Tanulmányok, beszélgetések Shakespeare és Dante fordításáról, Magvető Kiadó, Budapest, 2021.
Nádasdy Ádám tanulmánykötetének címe, A csökkenő költőiség már első ránézésére meglepő, egyben elgondolkodtató. Költőietlen korban élnénk, ahol a költészet a leértékelt áruk polcára került? Ám a könyvet megfordítva a borítón, a kötet címét adó tanulmányból vett idézet megadja az értelmezés kulcsát: „Szövegeit [Shakespeare-ét] sem kell már a fordításban se archaizálni, se költőiesíteni. Csökkenhet a költőiség, növekedhet a Shakespeare-iség.
2021. 11. 23.
Berta Ádám: Magamat rajzolom középre, Cser Kiadó, Budapest, 2021.
Berta Ádám új regényének címe, a Magamat rajzolom középre a főhős egyik gyermekkori emlékére utal. Alapi Gergely, becenevén Talp 12 éves, mikor szülei válásakor az indiánregényekből vett betyárbecsületből, a cölöphöz kötözött sápadtarcú kínvallatásának élményéből fakadóan minden erejével igyekszik megtéveszteni az őt vizsgáló pszichológust. Ne derüljön ki, mit is érez valójában, hogyan is viszonyul környezetéhez, családtagjaihoz.