bezár
 

Felhasználói adatlap

-- Csányi Timea --

felhasználói adatlapja

Csányi Timea által feltöltött cikkek:

A menekülés fájdalma
A menekülés fájdalma
Sári Edina: Halálúton Horvátországba, Kalligram kiadó, 2021.
A cím amerikai sci-fit, a leírás francia művészfilmet ígér, a végeredmény a kettő keveréke. A Halálúton Horvátországba szövege be-beszippant, más nézőpontba tol, történetei látványosak és folyamatosan elgondolkodtatnak valamiről. Csányi Tímea kritikája Sári Edina regényéről.
A tárgyak ritmusa a színek harmóniájában
A tárgyak ritmusa a színek harmóniájában
Interjú Czink Ibolya Beatrixszal Pihenőpályán című kiállítása kapcsán
Maga mögött hagyva a közgazdaságot, Czink Ibolya négy éve a festészetben találta meg önmagát, Laár Balázs festőművész szárnyai alatt. Képein történetek helyett fényekkel és érzésekkel találkozunk, melyeket egy elhagyott vasúti szerelvény vagy éppen egy kiürült gyárépület idéz elő. Olyan helyek, melyek magukon viselik az ott jártak lelkének lenyomatait, és fakó fényükben is szépnek, erősnek és méltóságteljesnek látszanak.
Történet a másik nézőpontból
Történet a másik nézőpontból
Bernard Chambaz: Nem én vagyok Bin Laden!
Szeptember 11. tragédiájával kapcsolatban már eddig is számos könyv és film látott napvilágot, többnyire a felnőtt közönséget célozva meg. De milyen tanulsággal szolgál az eset a következő generáció számára és hogyan lehet mindazt átadni az ő nyelvükön? Egyáltalán, mennyiben érint egy európai kisiskolást egy Amerikában történt esemény? Bernard Chambaz Nem én vagyok bin Laden! című mesekönyvével kísérletet tesz ezen tanulságok levonására egy, az általánostól eltérő nézőpontból közelítve meg a történteket, ám a megválaszolatlanul maradt kérdésekkel a szülőknek is hagy bőven házi feladatot.
Életbölcsességekkel az ötszázas úton
Khaled Hosseini: És a hegyek visszhangozzák, Libri Könyvkiadó, 2013, ford.: Nagy Gergely
A Papírsárkányok és az Ezeregy tündöklő nap után Khaled Hosseini, tőle már megszokottan, ismét egy bestsellerrel rukkolt elő. A "rabul ejtő egzotikus történetek mestere" ezúttal szövevényes sorsokról, testvéri kötelékekről, mardosó bűntudatról és egy döntésről mesél – kivételesen jóval kevesebb politikát csempészve a sorok közé –, melynek generációkon átívelő következményeit ötszáz oldalon át visszhangozzák Afganisztán hegyei.
Szociális érzékenység és hazaszeretet
Interjú Görbe Márkkal, Feszty Árpád festőművész monográfusával
Május 31-én volt Feszty Árpád halálának 100. évfordulója. "Mivel a festő élete és művészete mindezidáig nem lett alaposan feldolgozva, számos hibás, illetve pontatlan adat található róla egyes forrásokban." – írja Görbe Márk művészettörténész és festményszakértő, aki jelenleg a művész monográfiáján dolgozik. Megragadva az alkalmat, a 19. század kiemelkedő tehetségű, ám méltatlanul elfeledett festőjéről, Feszty Árpádról beszélgettünk vele, akinek az életművéből hamarosan átfogó kiállítás nyílik.
Elindult az Egyiptom-láz Szegeden
Interjú Hegedűs Anitával az MFM Fáraók Egyiptoma című kiállítása kapcsán
A Móra Ferenc Múzeum már hónapok óta készül eddigi legnagyobb kiállítás-sorozatára, melynek első állomását, az ókori egyiptomi sírkamrát április 11-én nyitották meg a Kass Galériában. A nagyszabású fáraó-kiállítás az ókori egyiptomiak túlvilágának rejtélyeit és hétköznapjait hivatott bemutatni, s a Múzeumok Éjszakájától kezdve három helyszínen egészen december 16-ig várja a látogatókat. A tárlatról és a múzeum célkitűzéseiről a Móra Ferenc Múzeum PR-munkatársával, Hegedűs Anitával beszélgettünk.
Egy szelet Afrika egzotikus világából
Interjú Lantai-Csont Gergely fotográfussal az Eltűnő Núbia című kiállítása kapcsán
Magamögött hagyva egy időre a pénzügyi szakot, Lantai-Csont Gergely tavaly szeptemberben beült a kocsiba, és elindult fotózni... négy hónapra Afrikába. Nagy Kelet-Afrika Expedíciójának első állomása az egyiptomi partraszállás után Szudán volt, melynek lenyűgöző képei a núbiaiak kultúrájáról, a nomád bedzsa harcosokról és a magukat magyar származásúnak tartó magyarabokról a Budavári Palotában tekinthetőek meg április 21-ig. Díjnyertes képeiről, kalandjairól és Afrika iránti szeretetéről beszélgettünk vele.
Útikalauz privát poklokba
Jászberenyi Sándor: Az ördög egy fekete kutya és más történetek. Kalligram, 2013
"El kellett érnem, hogy érezze magát szarul az olvasó" – mondta Jászberényi Sándor a vs.hu-nak adott interjújában. Hát sikerült. Nagyon is. Annak ellenére, hogy a vékony kis könyv kairói eseményeinek valahol én is részese voltam. De ki is érezné jól magát az "ostoba halálról" olvasva oldalakon át, tudva, hogy másoknak ezek nemcsak szavak, hanem a kőkemény valóság. "Gondolj arra, hogy ők halottak, mi meg milyen jót eszünk." Így van vele az ember, ha úgy véli, neki van más választása. De akármilyen szarul is éreztem magam, mégsem tudtam letenni a könyvet.
Veszélyben a 45. Kairói Nemzetközi Könyvvásár?
Forradalmi évforduló, autóba rejtett bombák és hónapok óta tartó véres összecsapások ide vagy oda, idén 45. alkalommal került megrendezésre a Közel-Kelet egyik legnagyobb kulturális eseménye, a Kairói Nemzetközi Könyvvásár. 24 ország 755 kiadója várja február 6-ig a könyvrajongókat – feltéve, ha a vásár is megússza a válságot.
Iszlám és kalligráfia a kortárs művészek szemével
Interjú Dr. Rebecca Bridgman-nel, a Birmingham Múzeum kurátorával
Sokak életfilozófiájának meghatározó elemét képezi, mások a tolerancia jegyében a kapcsolatok ápolására törekednek megismerésével, megint mások a Közel-Kelet titokzatos világának részeként vonzódnak hozzá, de akadnak olyanok is, akik sztereotip gondolatokkal a fejükben esküdt ellenségként tekintenek ezen eszmére. Ám az iszlámra nem csak vallásként gondolhatunk; szerepe a művészetben éppolyan meghatározó, mint bármelyik másik stílusé.
Kairó első fotós hálózata
Interjú Marwa Abou Leilával és Mohamed Rafeekkal a kairói Photopia Galériáról
Kairó művészeti értékektől hemzsegő külvárosi negyedének forgalmas központjában található egy garázs hangulatát idéző stúdió – műtermekkel és kávéházzal –, melynek falán még néhány napig a Fekete–Fehér (Black and White) című fotópályázat 15 nyertes fotója lóg; pitákkal egyensúlyozó lisztes önarckép, süllyedő csónak egy tó közepén, meztelen női lábak a tengerparton.
Életképek Egyiptomból
Interjú Miriam Hathout egyiptomi festőművésszel
Miriam Hathout alkotásain semmi mesterkéltség, semmi absztrakt. Helyette a közérthetőség, a jellegzetes életképek és a pozitív hangulatot árasztó élénk színvilág dominál. Munkásságáról és az egyiptomi kortárs művészeti életről beszélgettünk vele Kairóban, ahol a Four Seasons Hotel kiállítótermében leehetett megtekinteni képeit számos neves kortárs művész alkotásával együtt.
Egy képregényhősnő harca a szexuális zaklatás és a hamis sztereotípiák ellen
A piramisok országában létezik egy szuperhős, aki nő, földig érő fekete ruhában jár, fején kendőt visel, és bátran forgatja hosszú botját, ha szükség van rá. Megvédi a nőket a férfiak folytonos zaklatásaitól, és szembeszáll a muszlim nőkkel szembeni hamis sztereotípiák ellen. Ő Qahera, megalkotója pedig egy 19 éves egyiptomi diáklány, Dina Mohamed, aki angol és arab nyelvű képregényével az egyiptomi nők társadalmi problémáira hívja fel a figyelmet.
10 éves a Dubai Nemzetközi Filmfesztivál
Idén tizedszerre kerül megrendezésre december 6. és 14. között a Dubai Nemzetközi Filmfesztivál az Emirátusokban.
Törökökről magyaroknak
Beszélgetés a budapesti Yunus Emre Török Kulturális Intézet igazgatójával
Az Andrássy út 62. szám alatt utazás nélkül is egy csapásra Törökországban érezhetjük magunkat. Ugyan tengert, pálmafákat, vagy mecsetet nem találunk majd, ám színes kulturális programokat, könyvtárat, és egy csésze török kávét biztosan. A felújított, egykori Bobula-palota ad ma otthont a budapesti Yunus Emre Török Kulturális Központnak. Hakki Yaz igazgatóval beszélgettünk az intézet tevékenységéről, a jövőbeli tervekről és persze a török-magyar kapcsolatokról.
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés