bezár
 

Felhasználói adatlap

-- Tóth Patrícia --

felhasználói adatlapja

Tóth Patrícia portfólióját ide kattintva éred el.

Tóth Patrícia által feltöltött cikkek:

Felejthető emlékek
Felejthető emlékek
Phillip Noyce: Az emlékek őre
Lois Lowry 1993-ban indult tetralógiája az ifjúsági disztópiák egyik előfutára volt. Nélküle nem lett volna sem az Éhezők Viadala, sem a most divatos könyvek hetven százaléka, mégis kicsit nyögvenyelősen készült el a filmváltozat. Az egykor újszerű ötlet elkopott, hiszen azóta jobb és rosszabb disztópiák árasztották el a könyvpiacot, sorra készülnek belőlük filmek, és ebben a dömpingben kissé elkésettnek érződik Az emlékek őre adaptációja. Egyszerűen már nem elég izgalmas.
Mélyrepülés sok sárkánnyal
Mélyrepülés sok sárkánnyal
Dean DeBlois: Így neveld a sárkányodat 2.
A legtöbb folytatás átka, hogy nemigen tud újat mutatni, inkább a már jól bevált elemeket fokozza. Itt például több a sárkány, nagyobb a hajóhad, sokkal látványosabb minden, ez azonban nem elég, mert a történet az elsőhöz képest kevesebbet nyújt. Pedig ­érezni, hogy ezt szánták a majdani trilógia „A Birodalom visszavágjának”, néha meglepően komollyá válik a sztori, de nem hagyják kibontakozni a drámát, elveszik a lényeg az akció- és látványorgiában.
Mindennapi hősök
Mindennapi hősök
Markus Zusak: A könyvtolvaj
Markus Zusak német és osztrák szülei a II. világháború után menekültek Ausztráliába. Az ő történeteik ihlették A könyvtolvajt. Konkrétan két meghatározó esemény, melyek aztán kicsit más formában a könyvbe is bekerültek: München bombázása és egy utcán elhajtott zsidónak kenyeret adó gyerek.
Egynek elmegy
Egynek elmegy
Ramaa Mosley: Dollár, kanna, szerelem
Ha egy filmnek hármas tagolású címe van, az elmúlt évek tapasztalatai alapján, semmi jóra nem számíthatunk. A Dollár, kanna, szerelem is elég ijesztően hangzik, azonnal egy huszadrangú romantikus komédiára asszociálunk, pedig annál azért egy fokkal szórakoztatóbb. Nem sokkal ugyan, olyan mint egy vasárnap délutáni hallmarkos tévéfilm, ami mellett nyugodtan lehet olvasni vagy takarítani, úgysem maradunk le semmiről.
Természetes halál
Natalie Babbitt: Örök kaland
Amerikában már igazi klasszikusnak számít Natalie Babbitt Örök kaland című kisregénye, sok helyen kötelező olvasmány, behatóan foglalkoznak vele az általános iskolai irodalomórákon, ám hozzánk kicsit késve ért el. Így is mindenképpen hiánypótló kötetnek számít, de talán hatásosabb lett volna 15-20 évvel korábban megjelentetni.
Úttalan utakon
A kortárs gyermekkönyv-illusztráció új útjai - szakmai beszélgetés az Átrium Filmszínházban
Nagyon megörültem, hogy végre szerveztek egy beszélgetést a gyerekkönyv-illusztrációról, hiszen mindig azt látjuk, hogy a kritikusok nem tudnak mit kezdeni ezzel a területtel. A rendezvény címe (A gyerekkönyv-illusztráció új útjai) sokat ígért, és Révész Emese a témában írt vitaindító cikke is végre kicsit másról szólt, mint azt megszoktuk. A beszélgetést Sándor Csilla moderálta, résztvevői Pálfi György egyetemi docens, Maczó Péter egyetemi docens, Varga Emőke irodalomtörténész és Révész Emese művészettörténész voltak.
Idejétmúlt időutazás
Rob Minkoff: Mr. Peabody és Sherman kalandjai
Mr. Peabody karaktere az 50-es években tűnt fel a Rocky és Bakacsin kalandjaiban, majd ennek keretein belül kapott egy önálló műsort Peabody valószínűtlen történelme címmel, ami aztán 89 részt ért meg. Magyarul az M2 vetítette 1998 és 2000 között, de nálunk nem olyan ismert rajzfilm, mint Amerikában. A mozifilm megjelenéséhez időzítve az IDW Kiadó képregény formájában is piacra dobta a mesét.
Kutyasétáltatás az Alpokban
Nicolas Vanier: Belle és Sébastien
A nyolcvanas-kilencvenes években nagy divatja volt a kisgyerekes-állatos családi filmeknek. Volt majmos, lovas, elefántos, malacos, gyilkosbálnás, de a legnépszerűbbek általában a kutyások voltak, hiszen utána könnyen be is lehetett szerezni otthonra a vágyott állatot.
A barackos pite esete
Jason Reitman: Nyárutó
Jason Reitmantól már megszokhattuk, hogy mindig érzelmes, ám összetett, több nézőpontból is vizsgálható problémákhoz nyúl, majd azokat érzékenyen, néha a giccs határán egyensúlyozva, de mégis szerethetően dolgozza fel. Eddig első sorban a modern társadalom kritikáját mutatta be (tiniterhesség, otthontalanság, szingliség), ezért is volt furcsa, hogy ezúttal más alapanyaghoz nyúlt, és Joyce Maynard 80-as években játszódó regényét filmesítette meg.
Minden olvasóval őszintének kell lenni
Interjú Dávid Ádámmal
Kiskorától kezdve lenyűgözik a gőzgépek. Imád utazni, a fűtetlen Korona expresszen tett vonatút egyik legszebb kamaszkori emléke. Azt tartja a legnagyobb kihívásnak, hogy szórakoztató, fordulatos kalandregénynek álcázva írjon a magyar történelem sorsfordító időszakairól. Dávid Ádámmal második könyve, a Millennium expressz megjelenése alkalmából beszélgettünk.
Modern hercegnők
Jennifer Lee – Chris Buck: Jégvarázs
A Disney-nek ezúttal sikerült megtalálna a közös hangot a gyerekekkel úgy, hogy közben megmaradt mesének a klasszikus, kortalan fajtából.
Elmaradt nyár
Kevin Mcdonald: Majd újra lesz nyár
Nehéz az alapul szolgáló Meg Rosoff-regény ismeretében elfogultság nélkül írni a filmről, így ugyanis talán kicsit megbocsátóbb az ember. Kevin Mcdonald (Az utolsó skót király) és Saoirse Ronan neve azt ígérte, hogy a közepesre sikerült, ám rengeteg potenciált rejtő regényből végre lesz valami nagyon jó. Ehelyett valami nagyon rosszat kaptunk.
Félistenek farmerben
Thor Freudenthal: Percy Jackson – Szörnyek tengere
Az első Percy Jackson mozifilm (Villámtolvaj) után, ami még a könyv rajongóinak sem nyerte el a tetszését, nem sok jót jósoltak Rick Riordan sorozatának a vásznon. Kétséges volt, hogy egyáltalán elkészül-e a folytatás, miután Chris Columbus rendező és több neves színész elhagyta a stábot. Azonban a Harry Potterhez hasonlóan – amit szintén Columbus kezdett, majd más rendezőknek adott át – most is jól sült el Columbus távozása, a projektet a viszonylag ismeretlen Thor Freudenthal (Egy ropi naplója) vette át, és a Szörnyek tengere végül sokkal élvezetesebb lett, mint elődje.
A haldoklás mellékhatása
John Green: Csillagainkban a hiba
A Csillagainkban a hiba már kivitelezésében is figyelemfelkeltő: csodaszép kék borító, dombornyomott fekete csillagokkal, izgalmas címfelírással. Az ajánló szerint ez egy "szellemesebb, karcosabb love story a net nemzedékének", de a romantikus könyvek kedvelői már az első oldalon kapnak egy gyomrost. A külföldön hatalmas rajongótáborral rendelkező John Green lecsupaszított, realista prózája meglepően igényes, kitűnik a tucat ifjúsági regények közül.
Képregényt a gyerekeknek
Képregényt, és főként gyerekképregényt kiadni itthon kockázatos vállalkozás, ugyanis hiába szép a mű, ha a vásárló belenéz, és meglátja a szövegbuborékokat, már teszi is le. A képregényvásárlók leginkább a 20-30 éves értelmiségiek köréből kerülnek ki, a gyerekek közül sokan még csak nem is hallottak erről a műfajról.
Valóságos képzeletbeli barát
Matthew Dicks: Egy képzeletbeli barát naplója
Matthew Dicks, avagy Matthew Green - a szerző mindkét nevet használja - tavaly megjelent regénye Jodi Picoult sikerkönyveinek sémáit variálja, csak éppen ifjúsági kontextusba átültetve. Picoult is problémás, beteg gyerekekről, családot megrázó tragédiákról ír, így nem véletlen, hogy az ő ajánlása található a borítón. Azonban Picoult könyvei nélkülözik a boldog befejezést, sokkal életszerűbben ábrázolják a tragédiát, emiatt a felnőtt kategóriába sorolhatók, míg Dicks regénye már a kiskamaszok számára is megfelelő olvasmány lehet.
Boszorkány a szomszédom
Szécsi Noémi: Mandragóra utca 7.
Két izgága kislány, egy különleges ház és egy több mint százéves titok. Rejtéllyel és kalanddal teli történetet ígér a sikeres, József Attila-díjas szerző legújabb könyve, mely korábbi műveitől eltérően kamaszkorú olvasók számára készült.
Merre tart a gyerekkönyvkiadás?
Mesebeszéd hatodszor
Hatodik alkalommal szervezett Mesebeszéd-szimpóziumot a Fiatal Írók Szövetsége. A Szatyor Bárban összegyűlt érdeklődők ezúttal a gyerekkönyvkiadás aktuális helyzetéről hallgathattak kerekasztal-beszélgetést.
Romlott Barbie-világ
Scott Westerfeld: Csúfok-trilógia
Egy világ, ahol nincsenek háborúk, nem jelent fenyegetést sem a globális felmelegedés, sem a halálos betegségek. Scott Westerfeld ifjúsági regénytrilógiájában az emberek boldogok, gyönyörűek és nagyon buták.
Gombóc és céklás muffin
Könyvbemutató és sütiverseny-döntő a Pagonyban
Nemrég, csütörtök délután a Pagony könyvesboltja megtelt gyerekekkel, akik a Vándorlány és az elvarázsolt Kisváros könyvbemutatójára érkeztek anyukáikkal. A kiadó honlapján meghirdetett sütiverseny nevezői is kitettek magukért: roskadozott az asztal a csokisabbnál csokisabb csábító finomságoktól, és még a könyvben szereplő céklás süteményt is meg lehetett kóstolni. Mivel a könyv korábban megosztotta a kritikusokat, kíváncsian vártam, mit mondanak róla a bemutatón.
Mitől sikeres a magyar gyerekkönyvkiadás?
Könyvhét LapNap kerekasztal-beszélgetés, PIM, szeptember 12.
A Könyvhét honlapján megkezdett diskurzus folytatásaként szervezték meg a lap munkatársai azt a kerekasztalbeszélgetést, melynek egyik fő kérdése az volt, mitől sikeres a magyar gyerekkönyvkiadás?
Ketyegő szerelem
Mathias Malzieu: A szív mechanikája
Egy fiú, akinek soha nem szabad szerelembe esni, mert akkor a szívét működtető óramű mechanikája meghibásodik. Egy álmokat gyártó illuzionista, aki a Holdig is elmenne, hogy visszakapja elvesztett szerelmét. Egy szürreális utazás a 19. századi Európában, miközben könyörtelenül tik-takkol a kakukkos óra. A szív mechanikája különös és furcsa világot tár elénk, ahol az emlékeket tojásokban gyűjtik, és egy könnykoktél elűzi a legmélyebb szomorúságot (kiegészítve egy kis almapálinkával).
Attrakció kutyával és zoknival
Alex T. Smith: Claude a cirkuszban
A fiatal angol író-illusztrátor, Alex T. Smith kutyás sorozatának harmadik része a könyvfesztivál előtt jelent meg magyarul a Manó Könyvek gondozásában. Ezúttal Claude, a dundi, piros pulcsis, micisapkás kutyus és hűséges barátja, Bolyhos Zokni uraság a parkba indulnak felfedezőútra.
Narancshal és vérnyúl
Tudósítás a Magvető játékos mesedélelőttjéről
A Könyvfesztivál utolsó napján játékos mesedélelőtt és koncert várta a gyerekeket a Magvető Kiadó gyerekkönyves szerzőivel és illusztrátoraival, valamint a Göncölszekér együttessel.
Tudjuk, mi kell a gyereknek?
A Szépírók Társaságának VIII. Irodalmi Fesztiváljáról
A kilátások tényleg mesések: hétvégén, a Szépírók Társaságnak Irodalmi Fesztiválján kiderült, hogy a kortárs felnőtt irodalom igenis odafigyel a gyerekkönyves szakmára. Már csak az a kérdés, mikor kapnak szót maguk a gyerekek.
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés