bezár
 

Felhasználói adatlap

-- Szarvas Andrea --

felhasználói adatlapja

Szarvas Andrea által feltöltött cikkek:

Mélységek és magasságok
Kiállításszemle az augusztusi Bécsből
A nyár inkább uborkaszezon a bécsi művészeti életben, hiába vannak a múzeumok – a színházakkal ellentétben – nyitva, az újabb nagy durranásokat inkább őszre tartogatják. A városi nyüzsgés azonban nem áll meg, egy ideje az úgynevezett KÖR (Kunst im Öffentlichen Raum), vagyis a köztéri művészetért felelős iroda tartja életben és frissíti a város látképét. Utcák, terek, falak, padok, megállók és feljárók. Bárhol bármi megtörténhet, a kánikulára való tekintettel maradjunk a hűs aluljárókban és metróállomások peronján. A túra télen a hidegre hivatkozva szintén kellemes körülmények között ismételhető meg.
Járatlan ösvény, kalandos utak
Kiállításszemle a júliusi Bécsből
Ha a bécsi múzeumokra gondolunk, az Albertina, a Múzeumi Negyed (MQ), a Belvedere, valamint a kötelező Szépművészeti és Természettudományi Múzeumok eszünkbe jutnak. Ezek a helyek teljes mértékben ki tudják elégíteni az egynapos kulturális turistákat, na de ezen túl vajon mi következik? Tekintsünk itt el a hivatalos intézményrendszertől, és merüljünk el valami másban. Ehhez pedig három kultikus, nem hivatalos helyszínt választanék – egy iroda, egy művelődési ház és egy kávézó formájában.
Az árnyas oldal gyermekei
Kiállításszemle a júniusi Bécsből
Napfény nélkül nincs árnyék, a tavasz pedig szeszélyes, s úgy tűnik, idén a nyár sem lesz különb. A művészet pedig már régen nem a szépségről és a jóról szól, talán nem is szólt erről soha. Ehhez mérten készüljünk az elkövetkezőkre, mert most nem lesz móka és kacagás. Vér folyik majd, amely lehet piros akrilfesték, de akár valódi is, a színek helyett pedig inkább a szürkék dominálnak, eltekintve egy-két bekúszó halványkék vagy ezüstösen csillogó gomolyfelhőtől.
Lányok nem rózsaszínben
Kiállításszemle a májusi Bécsből
Május hónap a görög Maia alakjának római megfelelőjéről kapta nevét, aki termékenység istennő volt az ókori mitológiában. Ezért ebben a hónapban női alkotók munkái, továbbá kimondottan a nőkkel és a nőiséggel foglalkozó művészek kiállításairól lesz szó bécsi szemlénkben. Bár ez a világ nem tragikus, nem is vidám. Inkább melankolikus. Pasztellszínűen hervadó virágok gyülekezete egy megtört agyagvázában. De ez most nem szomorít el, inkább elgondolkodtat.
A minimál maximuma
Kiállításszemle az áprilisi Bécsből
Egy ilyen hosszan már régen várt tavasz előtt nem csak a test, hanem az elme és a lélek is sóvárogni kezd valami friss, valami új után. A most szemlézett bécsi kiállítások ugyan csendesek, de nem erőtlenek, kevés eszközzel, de annál többet képesek mondani. Tőlünk pedig kitartást és türelmet kérnek viszonzásul a befogadáshoz és a megértéshez, mert nem mindig adják könnyen magukat.
Új nézőpontok
Kiállításszemle a márciusi Bécsből
Nem kell feltétlenül külföldre költözni, hogy csodák történjenek. Néha elég átmenni a megszokott kis utcánk túloldalára és már szinte ez az egyszerű gesztus képes olyan érzést adni, mintha egy másik városban járnánk. Érdemes lehet viszont buszra, villamosra, metróra szállni, majd egy másik közlekedési eszközzel, egészen az osztrák fővárosig utazni. Az alábbi kiállítások a maguk nemében új nézőpontokat nyitnak meg, és felfedezésekre inspirálnak, akár a már megszokott, jól ismert környezetünkben is.
A férfiak városa
Kiállításszemle a februári Bécsből
Az év első hónapját lassan elfelejtve, amikor már biztosan megtanultuk, hogy kétezer-tizenhármat írunk, a kulturális élet is új erőre kap. Na persze most Bécsről beszélek, ahol a helyzet szerencsére merőben más, mint hazánkban. Semmi nem szakadt meg és semminek nem kell nagy nehézségek árán újraindulni. Épp ezért most elsősorban olyan kiállításokat válogattam össze, amelyek többsége ugyan már egy ideje megnyílt, azonban februárban még mindig látogatható és érdemes lehet felfedezni, hiszen a busz – még magyar viszonylatban is – olcsó és gyors, a város pedig – mint mindig – gyönyörű.
Csendes lázadó
A hang szabadsága – John Cage a vasfüggöny mögött
Zene a hangok hiányában is létezhet, forradalom erőszak nélkül a belső határok ledöntésével, a szabályok és rendszerek megkerülése helyett újak felállítása, az öntörvényűség filozófiába foglalása – ez mind lehet John Cage, az experimentális zene atyjának jellemzője is, aki kezdetben még a "kísérletezés" fogalmával sem szerette volna körvonalazni magát, később viszont kénytelen volt használni azt, hogy körbeírja, értelmezze saját munkásságát, így megközelíthetővé tegye mások számára.
Hol a nadrág, fiúk?
Nackte Männer
Ádám és Éva a Paradicsomban még gondok és ruha nélkül járt, a kiűzetésük után a helyzet azonban drasztikusan megváltozott. A művészet történetében bőven időszámításunk elé nyúlik vissza az az időszak, amikor a meztelen emberi test látványa természetességgel és szellemi ideákkal állt összefüggésben. Ha csak a görögöktől kezdve is figyeljük, a meztelen férfitest látványa egyáltalán nem szokatlan dolog, az európai eredetű kultúrákban időről időre azonban a női ábrázolások kerültek előtérbe. A reneszánsz óta ez a helyzet egyre dinamikusabban változik és dologiasodik el a szellem a mindent meghatározó test javára.
Vásár, de nem kilóra
Art Market Budapest 2012
A kortárs képzőművészet előbújt a kis utcákban rejtőző vagy belvárosi bérházak emeletén található galériákból, mindent egy helyen, egy időben, sűrítve tártak elénk. Az Art Market Budapest idején nem kellett Pestről Budára utazni, majd onnét visszatérni, vagy hosszú, fáradtságos túrára készülni, ha a legújabb irányzatokkal és a legfiatalabb, feltörekvő generáció alkotásaival akartunk megismerkedni.
Testet, lelket a múzeumba
Lakner Antal: Munkaállomás
Hol is vagyok és mit is csinálok? Most testépítés vagy művészet? A klasszikus múzeumi térhasználattól nagyban eltérő változások tanúi vagyunk. Minden igaz és semmi. Munkaállomás, hangzik a cím. Mert ugye mi dolgozunk és a művész szintén. Lakner Antal eddigi munkásságáról szóló retrospektív bemutatás tanúi vagyunk.
Gyúrj a kultúrára!
Interjú Vándor Ágnessel, Werk Stílus és Kommunikációs Akadémia oktatási vezetőjével
A kulturális szféra egyre izgalmasabb ideológia és gazdasági problémákkal küzd, s erről a képzési piac is kénytelen lassan tudomást venni. Egyes felsőoktatási intézmények bővítik a képzési palettájukat – a bűvös marketing-média a kultúrával és a művészetekkel jegyezi el magát. Talán felcsillan a "nyugat" fénye? Új múzeumok fognak épülni, új galériák nyílnak, új magazinok és újabb találkozási pontok alakulnak, mindig újabb projektek, amelyek természetesen megfelelő szakembereket is igényelnek. – Ez az állítás még igaz is lehet, mégis az elsődleges kérdés az, hogy mikor, hol és milyen formában? A Werk Stílus és Kommunikációs Akadémia oktatási vezetőjével Vándor Ágnessel beszélgettem legújabb képzésük, a Kurátor szakirány indulásának az apropóján.
Itt a gyilkos, hol a gyilkos?
Vörös István: Keresztelés özönvízzel, befejezhetetlen krimi. Noran Könyvesház, 2011.
Kezdetnek rögtön az általános közhelyekkel övezett krimi műfajával határozza meg magát Vörös István regénye, a Keresztelés özönvízzel, ami aztán mégsem teljesen fedi a valóságot, mert (ha már sokan megkülönböztetik a két műfajt) szépirodalom és nem ponyva, amit olvasunk. A címbeli ígérettel ellentétben pedig mégis befejezi önmagát, már amennyire az tőle telik...
Vert hadak vagy vakmerő remények?
Kis Varsó: Lélekben tomboló háború
Hagyományos háborút már nem vívhatunk, emberjogilag problémás, környezetvédelmileg szintén. Nincs jó visszhangja sem, bár a médiában mindig jól jön, állást foglalni mégis nehéz, mindkét félnek lehetnek igazai, a valódi nyertes azonban kétséges. Ezek a dolgok zajlanak „valahol”.
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés