bezár
 

Felhasználói adatlap

-- Németh Eszter --

felhasználói adatlapja

Németh Eszter által feltöltött cikkek:

Astrid Lindgren rebellis bája
Astrid Lindgren rebellis bája
Háborús napló 1939-1945 címmel adta ki a Könyvfesztiválra a Móra kiadó Astrid Lindgren naplóinak szerkesztett változatát. A svéd és a német gyerekirodalom kultikus alakjának ezen alkotásait a halála után találták meg.
Nem mindennapi királylányok
Nem mindennapi királylányok
Interjú Simon Réka Zsuzsannával
Simon Réka Zsuzsanna idén megjelent királylányos könyvének főszereplői korántsem olyanok, mint a klasszikus mesékből ismert  királylányok. Bátrak, vagányak, kíváncsiak, önállóak, viccesek, fittyet hánynak az udvari illemszabályokra, és amit elhatároznak, azt mindenáron véghez is viszik. A Majdnem egy tucat királylány című kötetről Németh Eszter beszélgetett a szerzővel.
Apának lenni nem kell félnetek
Apának lenni nem kell félnetek
Beszélgetés Kiss Ottóval
Kiss Ottóval Ne félj, apa! című verseskötetéről beszélgetünk, melyet Kismarty-Lechner Zita illusztrált, s a Móra Könyvkiadónál most jelent meg.
A szerelmes szakács és a többiek
A szerelmes szakács és a többiek
Az osztrák gyerekkönyvek legjava
Minden évben fogadást kötök magammal, hogy milyen arányban találom el a nominált és díjazott könyveket, miután az egész napos gyerek- és ifjúsági könyvújdonságokról szóló fejtágítás után nekiülök a tudósítás megírásának. Az ajánlólistán akadtak meglepetések, de a négy díjazottból hármat eltaláltam. És mivel idén a szokásosnál is jobban résen voltam, nem kell a májusi díjkiosztóig várni, íme az osztrák Év Gyerekkönyve 2016 díjazottjai.
Hús-vér királylányok
Hús-vér királylányok
Interjú Illés Andreával és Horváth Ildivel
Illés Andrea nemrég megjelent könyve olyan királylányokról szól, akik valóban léteztek. A szerző célja az volt, hogy a múltbéli hősnők személyén keresztül felkeltse az ijfú olvasók érdeklődését egy adott kor, történelmi időszak iránt. Horváth Ildi gyönyörű illusztrációin megelevenednek a különböző történelmi korok, minden királylány más-más stílusú öltözékben, más hajviselettel, más motívumvilággal jelenik meg az oldalakon. A szerzőt és az illusztrátort a Királylányos könyvről kérdeztük.
Tabuk határok nélkül
Tabuk határok nélkül
Az idei német nyelvű gyerekkönyvek színe-java
Ötödik alkalommal zsúfolódtam be sokadmagammal  együtt a grazi tanárképző főiskola aulájába. Kint esett az eső. Klaus Nowak és Franz Lettner, a bécsi Institut für Jugendliteratur kiadványának, az 1000 und 1 Buchnak a főszerkesztői rögvest felolvasással kezdték az idei rendezvényt, amelynek célja az idei német nyelvű gyerekirodalmi újdonságok ismertetése volt.
Minden alkalommal feltűnik egy új tehetség
Minden alkalommal feltűnik egy új tehetség
Interjú Kovács Eszterrel
Október 22-én délelőtt 10 órakor kezdődik az Aranyvackor díjkiosztója. Az ötödik alkalommal kiírt pályázat célja olyan tehetséges szerzők és illusztrátorok felfedezése, akiknek munkáiból igényes gyerekkönyv készíthető. Az esemény apropóján Kovács Eszterrel, a Pozsonyi Pagony főszerkesztőjével, a díj egyik alapítójával beszélgettünk.
Svéd könyvek mögül két tapsifül
Svéd könyvek mögül két tapsifül
Mindig van egy legkisebb ugrifüles. A Göteborgi Könyvvásáron egyértelműen én kaptam volna ezt a címet, ha kiosztották volna. De haladjunk szép sorban!
Papírhajó és Navigátor
Papírhajó és Navigátor
Villáminterjú Lovász Andreával
Mostanság a népszerű kortárs gyerekirodalmi lexikon, azaz a Navigátor második részével foglalatoskodik, mesekönyveket, kiskamaszoknak szóló regényeket szerkeszt, és zsűritagként az Aranyvackor legújabb pályázatára beérkezett műveket értékeli. Lovász Andreával Németh Eszter beszélgetett.
A sarki rókák már a rajzon vannak
A sarki rókák már a rajzon vannak
Interjú Egri Mónikával
Egri Mónika számos gyerekkönyv, többek között Sopotnik Zoltán Fahéjas kert című kötetének illusztrátora, valamint a Kitalált világnapok ötletgazdája és megvalósítója. Németh Eszter beszélgetett vele.
Nyári pöttyös
Nyári pöttyös
Interjú Both Gabival
Gyerekkönyvek és gyerekek veszik körül, amerre csak jár. Szerkeszt és ír is, ezenkívül fáradhatatlan szervező és barát. A kánikulára való tekintettel különösebb főtéma nélkül csevegtünk gyerekekről, irodalomról, gyerekirodalomról; közeli és távolabbi tervekről.
A gyerekkor és a felnőttkor apró határvonala érdekelte
A gyerekkor és a felnőttkor apró határvonala érdekelte
Interjú Szabó Imola Juliannával
Szabó Imola Julianna új kötete a borítón található meghatározás szerint felnőttmesekönyv. Mit rejt e címke? Interjúnkból ez is kiderül, azt is megtudhatjuk, hogyan lehet egy szívet kinőni, és hogy miért és miként született a könyvhöz egy Braille-írásos melléklet.
Amíg közlekedünk, olvassunk!
Amíg közlekedünk, olvassunk!
Interjú Gévai Csillával
Hamarosan újabb résszel bővül Gévai Csilla népszerű közlekedős sorozata. A hitelesen megrajzolt járművekkel teli könyvek születéséről beszélgettünk a szerzővel, aki elárulta, hogy a legnagyobb bókot egy közlekedéstörténésztől kapta.
A szertelen kis cuki nyuszi
A szertelen kis cuki nyuszi
Interjú Rippl Renátával
Húsvét előtt jelent meg a Kolibri Kiadónál Rippl Renáta meghökkentő című mesekönyve, a Piroska, a hófehér nyuszi. Hogy hogyan lett Piroskából tapsifüles? Többek között ez is kiderül interjúnkból, melyet az örökzöld mese legújabb hazai „feldolgozójával” készítettünk.
Barátságfilozófia és az univerzum titkai
Barátságfilozófia és az univerzum titkai
Benjamin Alire Sáenz könyvét már akkor elkezdtem olvasni, amikor még nem jelölték a német Gyerekkönyvdíjra. Aztán egy időre abbahagytam, és végül a jelölés miatt fejeztem be. Nem bántam meg.
Lovagi küldetés könyvön innen, sárkányon túl
Lovagi küldetés könyvön innen, sárkányon túl
Interjú Jeney Zoltánnal
Harmadik köteténél jár a balatóniai lovagregény-sorozat. Ebben Rév Fülöp Fajszföld után Nagylapály felé veszi az irányt, és akárcsak az első két kötet, ez is bővelkedik – a kalandok mellett – szójátékokban, sőt mi több, idézetekben és rájátszásokban gazdag regényt kap a kezébe az olvasó. A szerzővel beszélgettünk sárkányokról, lovagokról, intertextuális utalásokról - és egy műhelytitokra is fény derül.
Iskolába mennek az Író Cimborák
Iskolába mennek az Író Cimborák
Az alkotóműhely új projektje
Március idusán az Író Cimborák alkotóműhelye újra iskolai projektbe kezd. A március tizedikétől várhatóan május közepéig tartó két hónap során kortárs szerzők és középiskolások alkotásai, ön-, irodalmi és művészeti reflexiói veszik át a terepet a gyerekirodalmi játszótéren.
Bolygóhalál hétköznapi hősökkel
Bolygóhalál hétköznapi hősökkel
Lakatos István: Óraverzum
Kis túlzással Lakatos István Óraverzuma az ősz legjobban várt ifjúsági regénye volt. Tegyük hozzá rögvest, immár túlzás nélkül, hogy alighanem a legellentétesebb véleményeket kiváltó is. Jómagam, bár látom a kötet aprócska hibáit, a lenyűgözöttek táborát erősítem, sőt, nem átallottam a kötetet a jóval a célközönség kora alatti gyerekeimen is tesztelni.
Három tini és egy bébi, na meg a pöttyös kendő
Három tini és egy bébi, na meg a pöttyös kendő
Az év legjobb osztrák gyerekkönyvei
A grázi pedagógiai főiskolára idén ősszel is megérkezett Franz Lettner és Klaus Nowak a Bécsi Gyerekirodalmi Intézet és a 1000 und 1 Buch képviseletében, hogy egész napos előadás keretében ismertessék az összegyűlt könyvtársokkal és két csoportnyi főiskolai csoporttal az év során megjelent osztrák gyerekkönyves újdonságokat.
Rémeket láttunk a Két Egérben
Rémeket láttunk a Két Egérben
Egy estére beköltöztek a rémek, pontosabban egyetlen rém, nevezetesen Hrrgrrhú a Két Egérbe, annak is a felső szintjére. Október tizedikén, délután öt órakor ugyanis itt zajlott Majoros Nóra és Szabó Levente új könyvének, a Rém a szobádban című mórás újdonságnak a bemutatója a szerkesztő, Dávid Ádám vezetésével.
A kultuszminiszter gyerekkönyveket olvas: egy koffernyi jó könyv
A kultuszminiszter gyerekkönyveket olvas: egy koffernyi jó könyv
A tavalyi év legjobb osztrák gyerekkönyvei
Idén első alkalommal Burgenland tartományi székhelyén, Eisenstadtban került sor az oszták gyerekirodalmi díj kiosztására. A megszokott négy kategóriában adták át a könyvenként 6000 euró összegű jutalmat, bár a könyvekre kerülő minőségjelző matrica és az iskolákba való eljuttatás támogatása, azaz az erkölcsi elismerés ennél minden bizonnyal sokkal többet ér. Legalábbis Magyarországról nézve biztosan.
Egerek, macskák,  kalandok
Egerek, macskák, kalandok
Erwin Moser mesekönyvei
Erwin Moser népszerű osztrák író, olyasvalaki, mint nálunk Marék Veronika. Betűszedőként kezdte a pályáját, és azért kezdett gyerekkönyveket írni, mert elégedetlen volt az akkori kínálattal. Első könyve 1980-ban jelent meg, amelyet később rengeteg másik követett. Műveit 19 nyelvre fordították le, számos gyermekirodalmi díjat kapott. A Manó Könyvek jóvoltából most már a magyar közönség is megismerkedhet Moser történeteivel.
A vágány mellett, kérjük, vigyázzanak!
Dávid Ádám: Millennium Expressz
Igazán jól eltalált borítóval érkezett meg Dávid Ádám legújabb regénye, a Millennium Expressz. A többkötetesre tervezett sorozat első része még nem dübörög úgy, mint a címszereplő gőzmozdony, de a steampunk és fantasy elemeket az ifjúsági regény hagyományaival vegyítő történet mindenképpen ígéretes.
Kezdődjenek már azok a hosszú téli esték!
A német nyelvű gyerekirodalom legfrissebb színe-java
Az ősz legmelegebb szerdáján, ragyogó napsütésben került sor az idén megjelent német nyelvű gyermek- és ifjúsági irodalom legjobbjaiból készült válogatás ismertetésére. Idén is a gráci pedagógiai főiskola nagytermében zajlott a bemutató, több mint kétszáz érdeklődő részvételével.
A piros úszósapkás kislány és egy beképzelt tyúk
Az elmúlt év osztrák gyerekkönyvei
Nyár elején kiosztották Ausztriában az Év Gyermek- és Ifjúsági könyve díjakat. A 1000 und 1 Buch szerkesztői már tudják hol és mikor kerül sor a szokásos egész napos előadásmaratonra, ahol az idei év német nyelvű könyvterméséből választják ki a legjobbakat – erről idén is beszámolunk majd –, de addig is lássuk, mit választottak a hozzáértők a 2012. év legjobb osztrák gyerekkönyveinek.
Boszorkányok köre
Mats Strandberg - Sara B. Elfgren: A kör
Mats Strandberg újságíró és Sara B. Elfgren tévésorozat-író találkozásából egy alaposan kidolgozott karaktereket felvonultató, őszinte, szókimondó ifjúsági regény született. Az urban fantasy és tini horror stílusjegyeit ötvöző könyvben a mai kamaszok valóságával találkozhat az olvasó.
Kalapos nyulak és üveges szemű tündérek
Az idén megjelent német nyelvű gyerekkönyvek grazi bemutatójáról
A Lesezentrum szervezőinek köszönhetően a grazi Pedagógiai Főiskola idén is vendégül látta Klaus Novakot és Franz Lettnert, a 1000 und 1 Buch szerkesztőit. Az egész napos könyvbemutatón a könyvtárosok, tanárok és hallgatók részletes tájékoztatást kaphattak az év folyamán német nyelven megjelent gyermek- és ifjúsági könyvekről. Akárcsak tavaly, idén is maratoni előadást hallhattunk.
Tuti recept ifjúsági regényekhez
avagy üdvözlet az almafáról
Nagyjából 6-7 éves kora táján a legtöbb gyerek megtanul olvasni felénk, nem volt ez másképp velem sem. De hogy aztán a következő években pont anyám féltett kötetein kellett gyakorlom az új tudományt, az már korántsem olyan triviális. Gárdonyi után rögvest Dumas A három testőrével folytattam, és egyszer s mindenkorra eljegyződtem a francia történelmi (kaland)regények világával és stílusával.
Könyv és tyúkhúsleves minden bajra
Az osztrák gyerek- és ifjúsági irodalom legjava
Mióta Ausztriában élünk, minden alkalommal elmegyek az Év Gyerek- és Ifjúsági könyve díjátadóra, és nem csak azért, mert az esemény helyszíne itt van tőlünk nem messze. Idén valahogy mégis úgy alakult, hogy lemaradtam, de erre csak akkor jöttem rá, amikor a bécsi Insitut für Jugendliteratur lapjának, a 1000 und 1 Buch-nak az aktuális számából kiesett a program plakátja.
Játék-válogatott
Játékok nagy könyve
Napok óta az járt a fejemben, hogyan fogom levezényelni a nemsokára esedékes szülinapi zsúrt, mivel tudom majd lekötni egy csapat nagycsoportos ovis igencsak szerteágazó, ide-oda elkalandozó figyelmét. Adott ugyanis egy (leendő) ötéves, aki hercegnőnek képzeli magát és pontosan tizenegy hónapja készül a szülinapjára, amit ráadásul mindenképpen itthon szeretne megünnepelni.
Nem lehet? De kell.
Konferencia az irodalomtanítás innovációjának lehetséges útjairól
Február 10-én kezdődött Szombathelyen az a kétnapos konferencia, melynek résztvevői az irodalomtanítás korszerűsítésének lehetőségeit vizsgálták különböző aspektusokból. A rendezvény szervezője a Németh László Szakkollégium volt, az előadásoknak és kerekasztal-beszélgetéseknek a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium adott helyet.
Fantáziafrizurát tessék!
Michael Roher: Fridolin Franse friziert
Aki még nem ismerné a fiatal osztrák illusztrátor, Michael Roher nevét, annak érdemes megjegyeznie. Nem csak azért, mert egymás után zsebeli be a legrangosabb díjakat, hanem mert az általa illusztált könyvek tényleg jók.
Mi elgurult, itt megleled...
Kiss Ottó: Régi kincsek - Dudorászós versikék
Talán nincs is olyan felnőtt, aki gyerekként ne járt volna a nagyi padlásán, és aki nem kincsekkel dagadó zsebekkel tért volna haza onnan. A padlás ugyanis az a hely, ahol feledésbe merült, titokzatos, porlepte tárgyak várnak arra, hogy valaki újra megtalálja őket, és annak a valakinek a kezében kinccsé váljanak.
Népszerű tyúkok és sokkoló Hófehérke
Mit ajánlanak idén az osztrák iskolásoknak és könyvtárosoknak?
A grazi Pedagógiai Főiskolán másodszor rendezték meg azt az egész napos könyvbemutatót, ahol a tanárok, könyvtárosok, és hallgatók részletes tájékoztatást kaphattak az év folyamán német nyelven megjelent gyermek- és ifjúsági könyvekről.
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés