bezár
 

Felhasználói adatlap

-- Mesterházy Fruzsina --

felhasználói adatlapja

Mesterházy Fruzsina által feltöltött cikkek:

Óriási papírinstallációk a magasban
Óriási papírinstallációk a magasban
Interjú Telek-Nay Ágnes kurátorral
Korunk technikai vívmányainak, az információáramlás és a kommunikációs lehetőségek világszintű szupersztrádájának káosza egy új bábeli zűrzavar? Boros Mátyás és Kerekes Gábor alkotásai járják körül a témát a szeptember 18-ig látható tárlaton, amely a budapesti Szent István Bazilika Lovagtermében látható. A kiállítás kapcsán Telek-Nay Ágnes kurátorral beszélgettünk.
Egy portré viszi el az egész kiállítást
Egy portré viszi el az egész kiállítást
Fürjesi Csaba: Transzparencia mögött
Fürjesi Csaba a transzparencia kérdéseit feszegető festményeiből nyílt kiállítás február 5-én a The ArtYard-ban. A tárlat két hónapig látható az Andrássy út 66. szám alatti csodás kiállítótérben. A kiállítás címe kissé zavarba ejtő, mert felmerül a kérdés: mi lehet az átlátszóság mögött? Próbálom magam elé képzelni, de sehogy nem áll össze. Ám ha a szó értelmezésének mélyére ásunk – például az Artpool adabázisában kutatunk –, rögtön tágabb dimenzióban vizsgálhatjuk a transzparencia mögöttiséget.
Schwander szerint a nő
Schwander szerint a nő
Interjú Lars Scwander fotográfus-kurátorral
A sokoldalú és nemzetközileg elismert Lars Schwander fotóművész, kurátor és zenész, Helmut Newton, Yoko Ono és Vető János jó barátja, akinek több fotósorozata is megtekinthető a Falk Miksa utcai UVG Galériában február 29-ig. Az A Belső Reflexió című kiállítás kapcsán a dán művésszel beszélgettünk.
A szűkölő kutya esete a fétisekkel
A szűkölő kutya esete a fétisekkel
A túlélő árnyéka – Az El Kazovszkij-élet/mű
A női testbe zárt homoszexuális férfi Alíz a 70-es, 80-as évek magyar underground csodaországában. Az El Kazovszkij életművét bemutató kiállítás – egyben egy korszak lenyomata – február 14-ig még várja a látogatókat a Magyar Nemzeti Galériában. Nem érdemes kihagyni.
Punk vizuálkult és első osztályú fogások
Punk vizuálkult és első osztályú fogások
Interjú Szert Lilivel és Batta Ramonnal egy friss gasztro fanzine kapcsán
Jön a Buttered Bread gastro fanzine: az extrém gasztronómia és a 70-es évek brit punk fanzine kultúrájának 2015. év végi felvirágoztatása az első számmal. Megjelenik 1000 ingyenes példányban, hogy otthon is kipróbálhassuk az ízletes ételeket. Az új gasztro-művészeti projekt kapcsán Szert Lilivel és Batta Ramonnal beszélgettünk.
Nem árt az Art Market
Nem árt az Art Market
Art Market Budapest 2015
Mint minden évben, idén is sikerrel zárt az Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásár. Ugyan ezúttal sem körvonalazódott egyértelműen a rendezvény jellege: hogy szakmai vásár vagy kiállítás-e inkább, de mindkét téren jó évet zárt a művészeti programsorozat sokszínű anyagával, élő performanszaival, kerekasztal-beszélgetéseivel és művészetpedagógiai programjaival.
Séta az átmeneti térben
Séta az átmeneti térben
Interjú Tarr Hajnalka képzőművésszel
Alkotásaiban a koncepció elsőbbrendűsége érvényesül. Munkássága folytonossági elven bontakozik ki: egyik projektje a másikra épül. Átmeneti tér című kiállítása elmélyült, összetett és gazdag; az objektíven észlelt és a szubjektíven átélt valóság kapcsolatát, játék-, avagy mozgásterét, vagyis átmeneti terét analizálja. Az Acb Galériában október 16-ig megtekinthető kiállítása kapcsán beszélgettünk.
Kiaknázatlan lehetőségek az ARTplaccon
Kiaknázatlan lehetőségek az ARTplaccon
ARTplacc kortárs művészeti és design fesztivál 2015
A tihanyi ARTplacc csütörtöki napjára érkeztünk. Közepesen üres kiállítóterek, hamisan szóló koncertek, szúnyoginvázió a mozi területén, drága büfé, szervezetlennek tűnő megnyitó ceremónia, félig kihasznált külső tér. Nem egészen ezt vártuk a prémium kategóriásnak kikiáltott tihanyi ARTplacctól.
A balatoni emlékek feltárása
A balatoni emlékek feltárása
Emlékek tava
Újabb Balaton tematikájú kiállítás a nyári tárlatok palettáján. Bódi Kinga és Farkas Zsófia művészettörténészek a szentbékkállai Pegazus vendéglátó-komplexum indítványára felkértek egy csapat fiatal képzőművészt és írót, hogy alkossanak a „Balaton mint emlék” témakörben. Eredményül fotók, festmények, installációk, mediálisan megmozgatott képek, fotómanipulációk és versek születtek. Az összművészeti tárlat szeptember 6-ig látható.
Balaton a belvárosban
Balaton a belvárosban
Interjú Babos Zsili Bertalan képzőművésszel
Az idén 5. születésnapját ünneplő tihanyi kortárs művészeti és design fesztiválra, az ARTplaccra még egészen július 22-ig várni kell, de a türelmetlenek számára a MONO Art & Design előörsként szolgál a Balaton Express című kiállításával. A letisztult bolttér megtelt Balaton, víz és nyár tematikájú alkotásokkal. A kiállítás anyaga július 22. és 26. között leköltözik a tihanyi rév kompállomására, ahol Babos Zsili Bertalan munkái is láthatóak lesznek.
Mindenütt magyar szemmel
Mindenütt magyar szemmel
Interjú Puskás Bea és Tomas Opitz kurátorokkal Zsigmond Vilmos életmű-kiállításáról
Egy éven át tartotó felkészülés, már az első héten több ezer látogató, közel 1000 négyzetméternyi kiállítótér. Az Oscar, BAFTA és Emmy díjas operatőr, Zsigmond Vilmos fotográfiai és filmes életművéből Puskás Bea és Tomas Opitz állított össze egy gazdag anyagot a Ludwig Múzeumban, amely 2015. június 21-ig tekinthető meg. A kurátorokkal saját galériájukban, az újlipótvárosi TOBE Galleryben beszélgettünk.
Játékosság, ötletesség és dekorativitás
Játékosság, ötletesség és dekorativitás
Art Paris Art Fair 2015
Már a 2014-es Art Market Budapest is komoly színvonalat képviselt hazánkban, de amikor az ember egy olyan művészeti vásárt látogat meg, amelyen a világ kortárs művészeti krémje tolong a szabad standokért Szingapúrtól Kaszablankáig, akkor nehezen talál kivetnivalót a látottakban. A helyszín, a gyönyörű Grand Palais üvegkupoláján át besütő március végi nap, a fényviszonyok játéka még élvezetesebbé teszi a kortárs művészetfogyasztást.
Magyar fotográfia az Art Karlsruhe fókuszában
Magyar fotográfia az Art Karlsruhe fókuszában
Interjú Kovács Krisztinával, a Várfok Galéria művészettörténészével
Még a művészeti vásár külön kiadványának címlapjára is Robert Capa fotója került, amelyen a strandoló Picasso és Françoise Gilot látható. Az ötvenezres látogatottságú rendezvényen Picassótól Chagallon át Günther Ueckeren keresztül Max Ernstig a világ legnagyobbjait állítják ki évről évre. Idén első ízben számos hazai művészeti intézmény mutathatta be a magyar fotográfia meghatározó figuráit.
A szerelem hat szóban
A szerelem hat szóban
Interjú Herbert Aniko képzőművésszel
„Lemosnom, elhordanom, levennem, elhagynom, elfelejtenem, szeretnem.” Herbert Aniko Szándékos vakság | Szerelem című kiállítási anyaga arra keresi a választ, hogy hogyan nem működik a szerelem. Alkotásainak címét Szabó Imola Julianna Varratok című versprózás kötetéből választotta. 
Séta a virtuális térben
Séta a virtuális térben
Kép és képtelenség
Formabontó kiállítás nyílt a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. Ezúttal szó sincs fényképekről, a kiállítóteret a jövő vizuális technológiáival töltötték meg. A kiállítás címe (Kép és képtelenség) beszédes: az érzékelhető valóságon túli virtuális valóságba csöppenve a szemlélő egyben résztvevővé is válik.
Magyar fotók Spanyolországban
Magyar fotók Spanyolországban
Interjú Szőke Dániel operatőr-fotóművésszel
A véletlen műve, hogy most épp Spanyolországban állítja ki fotóit. Szőke Dániellel beszélgettünk, aki eredetileg nem is fotós, de talán innentől komolyabban veszi majd hobbiját. A kiállítás október 22-én nyílt meg a Centro Puertas de Castilla intézményben, Murciában.
Wernigerodizmus és a Chateau d’O
Wernigerodizmus és a Chateau d’O
Interjú Borbély László festőművésszel
1939 óta rengeteg dolog megváltozott körülötte, csak egy dolog maradt biztos: 3-4 éves kora óta rajzol, fest a mai napig. Nem is rosszul. Bortnyik Sándor kedvenc segéde, tanítványa volt. Bortnyik a nevére szerette volna venni, ám szülei nem engedték. Borbély László életművéből kiállítás nyílik november 7-én 18 órai kezdettel a Keleti Károly utcai Art Salon Társalgó Galériában. 
Az ördög a részletekben
Az ördög a részletekben
Art Market Budapest 2014 (művészeti vásár)
Idén október 9. és 12. között harmadik alkalommal telt meg a Millenáris B, C, D épületegyüttese modern művészettel. A rendezvény tagadhatatlanul felfelé ívelő pályán mozog, kiállítási anyaga hatalmasra duzzadt. Leírhatatlan a felhozatal, ez a beszámoló is csak részletekről lebbenti fel a fátylat.
Kuwaiti művészek szemével a világ
Kuwaiti művészek szemével a világ
A tavaly megkezdett együttműködést folytatva az idei Art Moments művészeti fesztiválon a CAP Kuwait igazgatójának, a képzőművészként is dolgozó Abed Al Kadirinek és két, szintén az arab régióból származó művésznek az alkotásai is láthatóak lesznek, melyeket ott helyben, egy élő performansz keretében készítenek el.
FKSE – egy folyton pörgő alkotóműhely
Interjú Karas Dáviddal, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója elnökével
A Fiatal Képzőművészek Stúdióját 55 éve, 1958-ban alapították a Képzőművészeti Alap részeként. A rendszerváltás után az akkori vezetőség úgy döntött, hogy egyesületté alakítja a Stúdiót, így lett az FKS-ből FKSE.
Cipők a második emeletről
Interjú Gyurkovics Rónával és Sirbik Attilával a Yoronna-cipőkhöz kapcsolódó projektről
Végéhez, vagyis csattanójához közelít a Yoronna – Hybrid Factory Project névre keresztelt, cipődesign és művészetek összekapcsolására hivatott projekt. Résztvevői: egy cipőtervező, egy főszerkesztő és a bevont művészek – írók, költők, festők, grafikusok. Egy performatív cipőbemutatóban kicsúcsosodó projekről beszélgettem Gyurkovics Rónával és Sirbik Attilával. Aki kíváncsi, december 12-én láthatja a cipőket, alkotásokat és alkotókat egyaránt bemutató előadást a MÜSZI-ben.
KIÁL(LÍ)TÁS – óriási fotók a hiperreáltól a szürreálig
Interjú Mészáros László fotográfussal a Moha Cafés kiállítása kapcsán
Első fényképezőgépét 14 évesen kapta. Első fotóját Amszterdamban adta el egy Gouldenért. Mészáros László vallja, hogy ha az ember egész életében azzal foglalkozik, amit szeret, és minden magától értetődik, nem maradnak kérdések.
Megnyílt a WNDRLND művészeti romkocsma!
Beszélgetés Nádudvari Noémivel, a WNDRLND művészeti vezetőjével
A Szatyor Bár és Galériát, a Hadikot és a Púdert is üzemeltető csapat fejében még januárban született meg az ötlet, hogy kellene nekik egy szabadtéri romkocsma. Ekkor merült fel az a kérdés is, hogy: jó, de milyen legyen? Nádudvari Noéminek jutott a feladat, hogy megálmodja azt a zónát, amely a Margitszigeten, a Holdudvar mellett, a lombok között bontakozik ki installációk, makettek, dekor elemek, karusszel formájú bárpult, grill bódé, szitázó műhely és egy óriás sakktáblaszerű tánctér formájában.
Minikatasztrófák a Chimera-Projectben
Interjú Mittich Boglárkával, a Chimera-Projekt egyik alapítójával és kurátorával
A Chimera-Projekt egy friss, nemzetközi színtéren működő galéria. Jelenlegi kiállításuk világégés utáni állapotokba kalauzol bennünket. A négy nem éppen ismeretlen művészt (Icko Dávidot, Karácsonyi Lászlót, Máriás Istvánt [Horror Pista] és Szabó Esztert) bemutató projekt, az «Is this real?» a Chimera-Project Klauzál téri kiállítótermében kapott helyett.
Díjak és álmok
Interjú a friss Barcsay-díjas Könyv Katalin festőművésszel
Könyv Kata érzelmekben gazdag, komplex, széles körből merítő, lényeget megragadó szemüvegen keresztül vizsgálja a világot, amelyet többnyire vászonra képez le olajfestékkel. Társadalmi kérdések, metafizikai, filozófiai gondolatok és a szerelem egyaránt foglalkoztatják. Az Élet és Irodalomban Agylap címmel állandó rovata van. 2012-ben a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány neki ítélte a Barcsay-díjat, a napokban pedig felvették a Magyar Művészkönyv-készítők Társaságába is.
Bélbál – test és frusztráció
Beszélgetés az Organs & Extasy című kiállításról
Organs & Extasy, a kiállítás, amitől elered az orrod vére is. Sötét világba csöppen, aki ellátogat a tárlat zárása előtti utolsó napokban Szlovákiába, Besztercebányára a Central Slovakian Gallery-be. A korábban működő RoHam Galéria szervezői által létrehozott kiállítás embertelen, vagy inkább emberen túli világba kalauzol bennünket.
Bárki összegyűrhet és kukába vághat minket
Interjú Emelie Salforddal a Brody House-ban látható munkái kapcsán
Emelie Salford bölcs és mély érzésű alkotó: munkái mögött alapos gondolatiság húzódik, mégis az alkotó érzékenysége, a ma szépség- és tökéletességideáljának finom reflexiói törnek át képein a legszembetűnőbben. A svéd művésznő 1999-ben fejezte be tanulmányait a City & Guilds London Art Shool-ban, de Japánban élve kalligráfiát is tanult. Minden érdekli, kíváncsi természet és figyel a részletekre – ezt munkái tükrözik vissza a legjobban. Minden művészeti projektje kötődik egy előzőhöz, legújabb munkáiban pedig ötvözi a korábbi tapasztalatokat.
bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés