Felhasználói adatlap
-- Pompor Zoltán --
felhasználói adatlapjaPompor Zoltán által feltöltött cikkek:
2012. 08. 18.
Willy Puchners Welt der Farben, Rezidenz Verlag 2011
A Könyvmutatványosokkal közösen indított Itt egy kritika, ott egy ajánló című sorozatunk harmadik írásában egy osztrák szerző gyönyörű albumát mutatjuk be, mely egyike volt annak a négy kötetnek, amely Ausztriában idén elnyerte a az Év Gyerek- és Ifjúsági Könyve díjat.
2012. 06. 23.
Interjú Vidra Gabriellával, a Tudás könyvei-sorozat szerzőjével
Hihetetlen mennyiségű információ vesz körül minket, mégsem állíthatjuk, hogy a tudás birtokosai lennénk. A Tudás könyvei-sorozat szerzője, a kispesti Erkel Ferenc Általános Iskola igazgatója, Vidra Gabriella öt kontinensen át, a kultúra ösvényein vezeti kiskamasz hőseit és olvasóit. Beszélgetésünkben a könyvek világán túl is tekintettünk, kíváncsiak voltunk arra, mit gondol a szerző a kamaszok tudásszomjáról és olvasóvá válásáról, vajon mitől lesz egy kamaszregény sikeres, és miért nem baj, ha didaktikus.
2012. 05. 20.
Jo Nesbø: Doktor Proktor Pukipora
Ha van valami, amit a gyerekek nem bírnak elviselni a felnőttekkel kapcsolatban, azok a felesleges szabályaik. Pedig jobban tennék, ha belátnák: szabályok nélkül káoszba fulladna az emberi civilizáció! Képzeljük csak el, milyen lenne, ha mindenki azt tehetné, amit szeretne – akkor és azt enne, amikor és amihez kedve van, akkor menne iskolába, ha már nagyon unatkozik otthon, oda dobná a szemetet, ahová éppen kedve tartja, és akkor pukizna, amikor akar – vagy, amikor kell.
2012. 03. 22.
Dávid Ádám: A virág utcai focibajnokság
Dávid Ádám első regényének, A Virág utcai focibajnokságnak a középpontjában látszólag egy kisfiú, Kovács Koppány áll, ám az univerzum centruma mégsem ő, hanem Nagyi, aki mindenható erejével egyben tartja a családot, kozmoszt teremt a káoszból, sugárzásával élteti a körülötte élőket. De mi lesz a Virág utcával, ha egyszer kialszik ez a fényes csillag?
2012. 02. 09.
Rovatunk korábbi vezetője, Balázs Eszter Anna indította útjára ezt a sorozatot, melyben egy fontos könyv kapcsán két - egymással ellentétes kritikusi véleményt mutatunk be az olvasóknak. Ezúttal Gombos Péter ifjúsági regényét vette górcső alá Pompor Zoltán és Rácz I. Péter.
2011. 11. 19.
Ian Beck: Tisztaszívű Tamás titkos története
Tisztaszívű Tamás titkos története mese(regény) a mesékről: miközben a hős kalandos útját követjük, jól ismert Grimm-mesék kulisszái mögé pillanthatunk be. De vajon elég-e a tiszta szív ahhoz, hogy Tamásunk legyőzze a gonosz meseírót? Természetesen nem, mint ahogy a világteremtéshez sem elég egy jó ötlet, tökéletesen meg is kell valósítani azt.
2011. 10. 13.
A nagyvárosi élet csupa meglepetés. A szmogot és a szürke házfalak egyhangúságát a folyó kékje, a fák zöldje, a villamos sárgája színezi. És egy piros gördeszka, amin hősünk, kicsi Kovács Áron begördül az óriási díszletek közé, szétnéz, felteszi csodaszemüvegét és a város megtelik mesével.
2011. 08. 10.
Szokács Eszter: József Egyiptomba megy, ill.: Szántói Krisztián, 2011.
Szokács Eszter és Szántói Krisztián Ádám világgá megy című könyvében az ember teremtésétől Jákobig mesélte újra az Ószövetség népszerű történeteit. A nemrég megjelent folytatásban (József Egyiptomba megy) kicsit lassítanak a tempón, és egy hősre fókuszálnak: József sorsa kerül a mesék középpontjába, 11 fejezetben ismerjük meg az egyszerű pásztorból a fáraó főemberéig ívelő élettörténetet.
2011. 05. 28.
Kezdetben volt a gyermek, a kíváncsi, a kérdező, aki csak azért sem hagyta abba, kérlelte apját: „rajzolj nekem!” Apa pedig hagyta magát meggyőzni, rajzolt is egy krumplit fejnek, rá kék sapkát, két nagy szemet, hatalmas mosolygós szájat és két, szuperhosszú, tekergőző kart – rögtön el is nevezte Mr. Tickle-nek, Csiki úrnak. Aztán jöttek az újabb gömbölyű alakok, s hozzájuk a kalandok, lett belőle sorozat, világhírnév, kultusz. Roger Hargreaves Mr. Men és Little Miss figurái idén 40 évesek. Éppen itt volt az ideje, hogy a magyar gyerekek is megismerjék őket.
2011. 05. 02.
Illés Györgyi – Nagy Áron: Beszéd utca 3., Naphegy Kiadó, 2010
Képtelenség eldönteni, hogy Illés Györgyi Beszéd utca 3. című könyve egy kiváló mesekönyv (beszéd)pedagógia gyakorlatokkal kiegészítve, vagy egy vidám tankönyv mesei körítéssel. Melyik a fontosabb benne: a mese vagy a tanulás? Egy biztos, a meseszövegek nélkülözik a didaxist, ami jót tesz a könyvnek, hiszen a meseolvasó nyugodtan kalandozhat a gyermeki gondolkodás nonszensz világában, nem kell attól tartania, hogy a mesélő valami fontos dolgot akar neki megtanítani.
2011. 03. 08.
Lackfi János, Domboninneni mesék. Móra Kiadó, 2010.
Lackfi János mesefüzérének hősei szokatlan mesehősök: ki hallott már olyan történetet, ami denevérről, hangyászról, vadmacskáról vagy éppen fókáról szól – a Domboninneni mesékben ráadásul ez a négy állat együtt él egy lakóparkban.
2011. 02. 09.
Csokonai Attila: Hófehérke és a berlini fiúk. Egy hivatásos olvasó kalandozásai a gyermek- és ifjúsági irodalomban. Budapest, Kiss József Könyvkiadó, 2010.
2010 a visszatekintő összegzések éve volt a hazai gyermekirodalomban. A VII. Gyermekirodalmi fesztivál és vásárra az elmúlt évtized könyvterméséből – szakmai szervezetek által – összeállított ötvenes toplista jelzésértékű gesztusa volt a magyar gyermekkönyvek XXI. századi térhódításának. Ezt követte a Pagony könyvesbolt és a Csodaceruza folyóirat majd’ tízéves évfordulója, de ebbe a sorba tartozik a Lovász Andrea szerkesztette Navigátor, illetve Csokonai Attila kötete, a Hófehérke és a berlini fiúk is.
2010. 08. 09.
Aranysityak - Friss gyerekversek
Szokás a Friss tintához mérni, van is hasonlóság, igaz kevés: a népszerű elődhöz hasonlóan ismert és kevésbé ismert költők gyermekverseinek gyűjteménye a Lackfi János szerkesztette, Molnár Jacqueline rajzolta Aranysityak, mégis más, hisz újabb színeket ad a kortárs gyermekvers-költészet palettájához. Így aztán ez a kötet is friss, s mert tollal írták, tintás is, egy-két pacával, többnyire azonban aranybetűs szépírással – szépirodalommal.
2010. 06. 04.
Kiss Ottó: A nagypapa távcsöve
Kiss Ottó legújabb verseskötete, A nagypapa távcsöve a korábban megjelentek gyermekhangját és kompozíciós szilárdságát örökölte, s legalább annyira humoros, elgondolkodtató és érzelmes is, mint a Csillagszedő Márió vagy az Emese almája. A könyvet Paulovkin Boglárka illusztrálta.
2010. 05. 13.
Ádám világgá megy - Bibliai mesék
Szokács Eszter Ádám világgá megy című könyvében tíz ószövetségi történetet mesél el sok-sok humorral, játékkal. A mesékhez Szántói Krisztián készített sokszínű, életvidám illusztrációkat.
2010. 04. 15.
Interjú Nánási Yvette-tel, a Magyar Gyermekkönyvkiadók Egyesülésének igazgatójával
A bolognai gyermekkönyvvásáron immáron második éve önálló standon állít ki a Magyar Gyermekkönyvkiadók Egyesülése. Ottjártunkkor is pezsgett az élet a magyar gyermekkultúra eme kicsiny szigetén: illusztrátorok, szerzők és kiadók, érdeklődő magyar és külföldi vásározók néztek bele a gazdag magyar gyermekkönyvkínálatba, cseréltek gazdát névjegyek, időpontok és ötletek.
2009. 01. 04.
John Boyne: A csíkos pizsamás fiú
A csíkos pizsamás fiú szerzője kísérletet tesz annak igazolására, hogy a szögesdrót mindkét oldalán létezik sorstalanság. Pompor Zoltán a regény pedagógiai erényeit és dramaturgiai hibáit veszi sorra.
2008. 10. 15.
Takács Mari kiállítása a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban
Takács Mari illusztrációból nyílt október végéig látogatható kiállítás az Országos Tini Könyvtári Napok nyitányaként a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárának Kisgalériájában. Ott jártunk a megnyitón, (újra) megcsodáltuk a képeket, és együtt ünnepeltük a népes publikummal az illusztrátort és a méltatót, Pálfi Györgyöt.
2008. 10. 09.
Megnyílt a Gyerek ARC kiállítás
Az első Gyerek ARC kiállítás megnyitójára-díjátadójára október 4-én szombaton a Bakáts téren került sor. Van még lelkesedés és vállalkozó kedv széles e hazában, és megszólíthatók a gyerekek, akik aztán, ha már egyszer megkérdezték őket, akkor őszintén az ARCunkba mondják, hogy mi számukra a legfontosabb dolog széles e világon.