Élet az aztékok földjén
ÉLET AZ AZTÉKOK FÖLDJÉN
MANUEL AGUILAR-MORENO
1979-ben a Juhász Gyula Főiskolán végeztem történelem szakot, majd 2002-ben a Janus Pannonius Egyetemre jártam történelem szakra, s mondhatom, hogy hat éves korom óta olvasok, de ennyire gondolat és tényekben gazdag, empatikus könyvet az aztékokról el sem tudtam képzelni, mint ez. Hiszen a szerző az aztékok „közismert kegyetlenségeiről, emberáldozatairól” már a bevezetőben megírta, hogy az azték nép nem is ismerte az emberáldozat fogalmát. Háborút azért viseltek, hogy biztosítsák a Nap szent étkét, és ezzel gondoskodjanak az élet fennmaradásáról. Ők az isteneknek szóló szent tartozás kifizetéséről beszéltek. A katonák ügyességükről tettek tanúbizonyságot, amikor részt vettek ezeken a szertartásokon, és magától az uralkodóktól kaptak érte jutalmat, egyúttal bejelenthették, hogy feljebb jutottak a társadalmi hierarchiában. A kivégzések komor emlékeztetőül szolgáltak a külhoni méltóságoknak, nehogy háborút fontolgassanak a birodalom ellen.
A nép genealógiája is roppant érdekes. Nevüket Alexander Humboldtnak köszönhetik, Égi jelek közt vándoroltak, aztán menekülniük kellett a toltékok ellen, s meg sem álltak addig, míg meg nem pillantottak egy szigeten egy sast, egy kaktuszból kinőtt kövön. Ezek után ügyes házassági politikával beépültek a toltékok közé és kiegyezve korábbi ellenfeleikkel birodalomnyi területet alapítottak, ami Mexikó későbbi területe lett. A nép élete trónviszályok és hódítások közt telt, míg 1529-ben 250 spanyol kalandor fel nem fedezte őket. A hódítók és hódítottak (Montekuzoma és Cortes) viszonyára jó, eklatáns példa, hogy 1500-ban az aztékok fővárosának négyszer nagyobb volt a lakossága, mint Londonnak. A kötet hála istennek nem a szokásos gyarmatosító históriát zsolozmázza, így pl. beszél a szerző egy 1978-as régészeti felfedezésről, amit a spanyolok nem vettek észre, és nem tudtak tönkretenni, s így sikerült rábukkanni a nagytemplomra és egy óriás piramis romjaira. Na, ezért érdekes a könyv, ami sokkal jobb, mint egy egyszerű ismeretterjesztő munka, középiskolás fokon a „nagy földrajzi felfedezésekről.”
Tabudöngetés is van dosztig. Mint ahogy a szerző állítja, a spanyolok hadi sikereiket nem tűzfegyvereinek és hadászati és morális fölényének köszönhették, mert hamar elfogyott a puskapor, és még a lovaikat is megették a hiányos logisztika miatt, hanem az aztékok politikai megosztottsága és tömegbetegségei okozták a bukást. No, ezért jó ez a könyv.
A kötet eredeti azték költeményeket is tartalmaz (módosítván a világirodalomról eddig vallott nézeteinket), és bibliográfiája 350 tételt tartalmaz.
Most is fel kék sorolni, hogy mi mindent tartalmaznak a fejezetek, de fölösleges: mindent.
Az utóbbi évek legkomplexebb ismeretterjesztő munkája, ami döntő mértékben fölülírja ismereteinket erről a távoli és titokzatos népről.
Timur Link Award’S
Prémium Kategória
Kerekes Tamás
1521-ben megdöntötték a mexikói Azték Birodalmat, amely azóta folyamatosan az érdeklődés középpontjában áll. A Mexikóváros közepén talált Templo Mayor feltárásából kiinduló új keletű felfedezéseknek köszönhetően minden eddiginél több ismeretünk van erről az érdekes kultúráról. Minthogy egyre többen ismerik el – a mezoamerikai civilizációk az egykori világ legmagasabb fejlettségű kultúrái közé tartoztak –, igény támadt a térségben dolgozó szakértők alapvető módszereit és elméleteit bemutató munkák iránt. Az Élet az aztékok földjén az új régészeti feltárások adatait és a szaktudományos kutatásokat egyetlen könnyen megérthető kötetben foglalja össze. A tematikus felosztást követő kézikönyv az azték világ életének minden területével foglalkozik:
- Mezoamerikai civilizációk és azték régészet
- Az azték civilizáció fejlődése
- Az azték világ földrajza
- Társadalom és államigazgatás
- Hadviselés
- Vallás, világkép és mitológia
- Temetkezési hiedelmek és szokások
- Azték művészet
- Azték építészet
- Navatl nyelvű irodalom
- A naptár, csillagászat és matematika
- Gazdaság, ipar és kereskedelem
- Hétköznapi élet
- Az aztékok a hódítás után és ma
Minden egyes fejezethez bőséges olvasmánylista kapcsolódik, és több mint százhatvanöt eredeti rajz, fénykép és térkép egészíti ki a szöveget. Az Élet az aztékok földjén az azték történelem és kultúra iránt érdeklődő minden olvasó számára alapvető kézikönyv.
A SZERZŐ
Manuel Aguilar-Moreno a Los Angeles-i Kaliforniai Állami Egyetemen tanít művészettörténetet. A prekolumbiánus civilizáció és Mexikó gyarmati időszaka történetének elismert szakértőjeként számos témában publikált, beleértve a mezoamerikai művészetet és történelmet, a gyarmati időszak Mexikójának művészetét és történelmét, a temetkezéssel kapcsolatos alkotásokat és a prekolumbiánus labdajátékot.
John M. D. Pohl PhD a Princeton Egyetem Szépművészeti Múzeumának Peter Jay Sharp-kurátora, óraadó tanár a Princeton Egyetemen az ókori amerikai művészettörténet témakörében, publikációiban számos témával foglalkozott az ember eredetétől kezdve az Azték Birodalom felemelkedéséig. Szakterülete az ősi piktográf írásrendszerek megfejtése.
Megjelenés: 2008. szeptember 29.
Oldalszám: 600
ISBN: 978 963 426 080 6
Szélesség: 158 mm
Magasság: 234 mm
Tömeg: 945 g
Bolti ár: 3498 Ft
Internet ár: 2799 Ft
Kedvezmény: 699 Ft (20%)