irodalom
Ki H. Nagy Péter?
H. Nagy Péter (1967, Budapest) irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő(Opus, Parazita könyvek, Partitúra, Prae). A komáromi Selye János Egyetem Tanárképzõ Karának oktatója (Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék). Kötetei: Kalligráfia és szignifikáció (Vár Ucca Tizenhét, 1997), Redundanciák retorikája (Vár Ucca Tizenhét, 1998), Kánonok interakciója (FISZ-könyvek, 1999), Irodalom tankönyv 16-17 éveseknek (Korona, 1999, Eisemann Györggyel és Kulcsár-Szabó Zoltánnal közösen), Ady-értelmezések (Iskolakultúra, 2002, Lőrincz Csongorral, Palkó Gáborral és Török Lajossal közösen), Orfeusz feldarabolva. Zalán Tibor költészete és az avantgárd hagyomány (Ráció, 2003), Ady-kollázs (Kalligram, 2003), Féregjáratok (NAP, 2005), Paraziták (NAP, 2006), Hibridek (NAP, 2007), Hagyománytörténés. A „szlovákiai magyar” líra paradigmái 1989–2006 (AB-ART, 2007), A betűcivilizáció szétrobbantása. Szombathy Bálint szupergutenbergi univerzuma (Ráció–Magyar Műhely, 2008), Paraf. Juhász R. József költészetérõl és performanszairól (Ráció–Magyar Mûhely, 2008, Michal Murinnal és Jozef Cseressel közösen), Extrák (NAP, 2008). Érsekújváron él.
Mik a "protézisek"?
Protézisek című könyve a szerzõ Kaleidoszkóp-trilógiájának ötödik, immár befejező darabja. Egyesíti mindazt, amit az első négy könyv különkülön kínált (innen nézve protézise azoknak), ám az irodalom és a film mellett jóval több szó esik benne a tudás különféle mintázatairól, vagyis nem okoz csalódást azoknak sem, akik nem pusztán a művészetek, de a tudomány szépségei iránt is érdeklődnek. E multidiszciplináris látásmód – melynek hatékonysága a különféle kulturális zónák ütköztetésében, a bölcseleti és természettudományos megközelítések együttes alkalmazásában rejlik – a vállalkozást a tudományos ismeretterjesztõ irodalom kurrens eredményeihez közelíti. Mindezzel a szerzõnek sikerül ismét megalapoznia egy olyan szemléleti horizontot, mely értelmezéseit összetéveszthetetlenné, de ami fontosabb: követhetővé és továbbgondolhatóvá teszi.
Ki L. Varga Péter?
L. Varga Péter (Székesfehérvár, 1981) irodalomtörténész, kritikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársa, a Prae irodalmi folyóirat tanulmányrovatának szerkesztõje. Első könyve A metamorfózis retorikái címmel a József Attila Kör és a PRAE.HU közös gondozásában jelent meg 2009-ben. A Töréspontok a második önálló kötete. Budapesten él.
Hol vannak a "töréspontok"?
A kötetbeli tanulmányokat a materialitás, a szövegek anyagszerű jelenlétének a kérdése, az írott és olvasott betű, a látható nyelv által elõhívott dilemmák kötik lazán össze. Ez az anyagszerűség, mely különböző módokon, de valamennyi itt értelmezett irodalmi műnek fontos interpretációs kihívását adja, az utóbbi idők irodalomértésének egyik fogas kérdéseként is azzal szembesít, hogy a jelentést önmagában nem létrehozó materialitás miképpen tud – ha tud – poétikailag tettenérhető effektusává válni a szövegeknek. Ily módon a mindig is értelmezésre szoruló mûveket tágabb, hermeneutikai keretbe kívánják foglalni a tanulmányok, miközben ha távolabbról és provizórikusan is, igyekeznek irodalomtörténeti perspektívába helyezni azokat.