bezár
 

art&design

2011. 01. 25.
Kőkori városháza maradványaira találták Kínában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A kőkorszakból fennmaradt eddigi legnagyobb épület maradványaira, egy "városházára" találtak régészek Kína északnyugati Senhszi (Shaanxi) tartományában.

prae.hu

Az ötszögletű épület maradványai a Kr. e. ötezer és háromezer közötti újkőkori időszakból, a Jangsao (Yangshao) kultúra idejéből származnak. Az épület alapterülete 364 négyzetméter, és régészek szerint akár több száz ember befogadására is alkalmas volt. Ennek alapján a senhszi archeológiai kutatóintézet munkatársai arra következtetnek, hogy egyfajta "városházaként" működhetett.

"Az emberek négy nagy fapillért, illetve oszlopokat emeltek a falak mentén, így vált lehetővé egy ekkora épület felhúzása - magyarázta Csang Peng-cseng (Zhang Pengcheng), az intézet egyik kutatója. - A többrétegű falak, a kalcit tapasztású padló és a közel két méter széles tűzgyújtó hely különlegessé tette az épületet."

A kutatók bizonyos nyomok alapján arra következtetnek, hogy az épületet később sem hagyták sorsára, hanem részeit óvatos munkával elhordták.
A Jangsao kultúra a Sárga-folyó mentén virágzott a neolitikum időszakában.

Az ebből a korból előkerült relikviák között színesre festett edények is vannak. Rábukkantak egy olyan épület nyomaira is, amelyet földrengés semmisített meg.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Hajdu Levente megnyitószövege a Kaján szisztémák című kiállításhoz
A városarcheológia szervetlen fossziliája
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Prae Kiadói nap Pécsett
gyerek

Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat
Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés