bezár
 

zene

2010. 09. 08.
I. Budapest Blues Legends Fesztivál
2010. szeptember 25. Petőfi Csarnok
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Blues Legenda a láthatáron: Alvin Lee a Ten Years After egykori szólógitárosa és alapítója 2010 szeptember 25-én Budapesten koncertezik az idén először megrendezésre kerülő Budapest Blues Legends feszitválon. A rock-blues gitározás ikonikus alakja utoljára 5 évvel ezelőtt járt hazánkban, idén a Petőfi Csarnokban égeti ki a színpadot.

prae.hu

A hatvanas-hetvenes évek egyik legizgalmasabb gitáros egyénisége Alvin Lee, a legendás Ten Years After együttes szólógitárosa. A Jimi Hendrix, Eric Clapton, Peter Green, Rory Gallagher és mások által fémjelzett nagy gitáros-nemzedékének eredeti és kitűnő képviselője utoljára 2005-ben járt hazánkban.

Az I. Budapest Blues Legends fesztivál célja olyan világsztárok bemutatása, akik a zene univerzumának legjobbjaiként évtizedek óta minőséggel közvetítik a muzsikát. 2010-ben a lánglelkű gitár virtuóz Alvin Lee a legjobbakra jellemző tulajdonságokkal felvértezve nyitja meg a hagyományteremtő szándékkal megrendezésre kerülő eseményt.

Az est folyamán két magyar zenekar kapja meg a lehetőséget, hogy a világsztárral lépjen színpadra.

Egy feltörekvő, a progresszív rock-blues rajongói körében már jól ismert első lemezes zenekar, a Bőrgyári Capriccio vezeti fel a rendezvényt. A hazai és európai fesztiválok sztárzenekara Karen Carroll with The Mississippi Grave Diggers pedig a rá jellemző örömzenével pörgeti fel a hangulatot Alvin Lee előtt.

Alvin Lee

Alvin Lee Nottinghamben született 1944. december 19-én. A zene szeretete otthon, szűkebb környezetében ragadt rá. Példaképe az a Charlie Christian volt, aki Benny Goodman együttesében gitározott.

15 évesen alapította első zenekarát, mely már magában hordozta a későbbi Ten Years After gyökereit. A Jaybirds zenekar hamar népszerű lett, de a valódi áttörését az 1966-os év hozta el, mikor az együttes áttette székhelyét Londonba és nevét Ten Years After-re változtatta.

Alvin Lee

A zenekart 1968-ban hívták meg első amerikai turnéjára, melyen a közönség hamar Alvin lélekteli tüzes gitárjátéka és a zenekar különleges blues-swing-rock hangzásból kevert világának hatása alá került. A hatalmas sikert követően az együttes 7 év alatt 28 turnét tett az Egyesült államokban, melyre korábban nem volt példa a brit zenekarok körében.

Nagy esztendő volt Alvin és bandája életében az 1969-es, amikor a woodstocki fesztiválon Lee fergeteges gitárjátékával hatalmas sikert aratott. A világsiker ekkor már elkerülhetetlen volt. A TYA hatalmas sikerrel futott és 10 albumot jelentetett meg, melynek gyöngyszemeknek számító saját dalait többnyire Alvin Lee szerezte.

1973-ra , több mint 10 után Alvin Lee úgy érezte, hogy a zenekar kialakult stílusa korlátozza őt, így elindította szóló pályafutását.

Az amerikai gospel énekessel, Mylon LeFevre-vel és számos rocklegendával, mint George Harrisonnal, Steve Winwood-al, Ron Wood-al and Mick Fleetwood-al  közösen vette fel az On The Road To Freedom c. albumát, mely vezetővé vált a country rock műfajban.

Később tovább kalandozva a blues és rock kimeríthetetlen világában rhythm & Blues, és rock and roll hangzással színesítette tovább virutóz gitárstílusát. Az Alvin Lee & Co formációval, később a Ten years Later nevű trióval búcsúzott a hetvenes évektől, akkora már összesen 4 szóló lemezzel és számos nagysikerű egyesült államokbeli és európai turnéval a háta mögött.

Újabb irányt a 80-as évek hoztak Lee pályáján: 2 új albuma jelent meg Steve Gould-al a Rarebird ből; valamint egy turnét adott, amelyen a Rolling Stones-ból ismert Mick Taylor csatlakozott Lee zenekarához.

A következő 20 évben Lee főként szólóban járta Európát, ekkor jutott el először, majd a kilencvenes években, legutóbb pedig 2005-ben Magyarországra.

Sok lemezt készített, teljes életműve több mint 20 albumot tartalmaz. Szóló albumain - a már említett nevek mellett - olyan hírességekkel készített közös felvételeket, mint Jerry Lee Lewis, Jon Lord, Scotty Moore vagy D.J. Fontana. Gorge Harrisonnal közös dalát, (a) The bluest Blues-t sokan a valaha rögzített legtökéletesebb blues-nótaként tartják számon.

A mindig újító szellemben dolgozó Lee munkássága széles zenei spektrumot fed le, és minden dalát átitatja a blues és a rock and roll iránti rajongása. Több mint negyven évi koncertezéssel és felvételeivel méltán érdemel előkelő helyet a zenei legendák között.

Discography:

“Ten Years After” - Ten Years After, 1967
“Undead” - Ten Years After, 1968
“Stonedhenge” - Ten Years After, 1969
“Ssssh” - Ten Years After, 1969
“Cricklewood Green” - Ten Years After, 1970
“Watt” - Ten Years After, 1970
“A Space in Time” - Ten Years After, 1971
“Alvin Lee & Company” - Ten Years After, 1972
“Rock & Roll Music to the World” - Ten Years After, 1972
“Recorded Live” - Ten Years After, 1973
“On the Road to Freedom” - Alvin Lee & Mylon LeFevre, 1973
“In Flight” - Alvin Lee & Co., 1974
“Positive Vibrations” - Ten Years After, 1974
“Pump Iron” - Alvin Lee, 1975
“Rocket Fuel” - Alvin Lee & Ten Years Later, 1977
“Let it Rock” - Alvin Lee, 1978
“Free Fall” - The Alvin Lee Band, 1980
“RX5” - Alvin Lee, 1981
“Detroit Diesel” - Alvin Lee, 1986
“About Time” - Ten Years After, 1989
“Zoom” - Alvin Lee, 1992
“1994 / I Hear You Rockin’” - Alvin Lee, 1993
“Live in Vienna” - Alvin Lee, 1994
“Live at the Fillmore East 1970” - Ten Years After, 2001
“Alvin Lee In Tennessee” - Alvin Lee with Scotty Moore and D.J. Fontana, 2004
“Saguitar” – Alvin Lee, 2007

Karen Carroll with the Mississippi Grave Diggers

Karen Carroll és a Mississippi Grave Diggers neve számos közös fellépés és sikeres turné után mára már összeforrt és fogalommá vált az európai blues életben. Szuggesztív előadásmód, felhőtlen jókedv és fergeteges muzsikálás jellemzi a zenekar telt házas koncertjeit.

Karen Carroll

A Mississippi Grave Diggers, a tradicionális fekete ritmusok, a roma swing és bebop, a folk blues és fiatalos groovok ötvözésével hamísítatlan jazz és világzenei fűszerezést ad a kortárs Blues világának. Ez teszi egyedivé a zenekar által megteremtett, kontinenseken átívelő, majd hazai színpadokon összeforró hagyományok örömzenéjét.

A zenekar frontemberét, Karen Carrollt, a „fekete boszorkát”az egyik leghitelesebb énekeseként tartják számon a nemzetközi kortárs blues életben. Olyan nevekkel említik együtt, mint Koko Taylor vagy Etta James.

A zenekar repertoárjában szereplő standard műsort nagy sikerű saját szerzemények teszik színesebbé, melyekből különleges hangzásvilág bontakozik ki.

2008-ban és 2009-ben végigturnézták a legnagyobb fesztiválokat: MUPA, Millenáris Park, Kaláka Fesztivál, Solymári Gospel fesztivál, Esztergomi művészeti hetek, Sziget fesztivál, Borfalu, Szentendrei nyitott Éjszakák stb. A 2008. és 2009. év végén a Bluespatika fesztivál házigazda zenekaraként léptek fel.

A 2009-es év első turné időszakát egy nagyszabású európai koncertsorozattal indították németországi, cseh országi, szlovákiai és ausztriai helyszíneken. Első, élő felvételeket tartalmazó lemezük 2009. novemberében, a Gryllus kiadó gondozásában jelent meg.

Bőrgyári Capriccio

A zenekar 2000-ben alakult a legendás újpesti bőrgyár területén. Eredetileg klasszikus négyes felállásban interpretálták a 60-70-es évek kiemelkedő slágereit.

Bőrgyári Capriccio

Zarubay Bence az ének mellett szájharmonikán és fuvolán színesíti a hangzást, Gazdag Viktor a Les Paul gitárhang híve, Barabás Attila játszott basszusgitáron, Tóth "Diza" Dénes pedig a sokrétű dobos a háttérben.

Kedvenceik a klasszikus blues mesterek mint John Mayall, Peter Green mellett a keményebb hangzású Ten Years After, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Eric Clapton.

Sikeres fellépőik különböző fesztiváloknak és motoros találkozóknak. Így pl. rendeszeresen találkozhatunk velük a Sziget fesziválon, de játszottak már a Paksi Bluesfesztiválon és a nagysikerű Magyar Dal Napja fesztiválon is.

2010-ben jelent meg Túlsó oldalon címmel első önálló szerzeményekből álló albumuk, sok hazai blues híresség közreműködésével. Egy-egy szám erejéig hallhatjuk az albumon Török Ádámot, Tátrai Tibort, Póka Egont, Németh Károlyt és Oláh Andort is.

Az új album új hangzást is hozott a zenekar életébe, így billentyűn rendszeresen Németh Károly játszik velük; Paróczai „Tacskó” Attila basszusgitáros pedig a Mini mellett most már a Bőrrgyári Capriccionak is állandó tagja.

Bővebb információ:

www.alvinlee.com
www.jamboree.co.hu
www.myspace.com/karencarrollmgd
www.bcapriccio.hu

 
nyomtat

Szerzők

-- Danczi Csaba László --


További írások a rovatból

Platon Karataev: Napkötöző
Haydn out, Muse in – múzsadilemmák
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel

Más művészeti ágakról

Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés