építészet
Mint a projekt pénteki bemutatóján a budapesti Műcsarnokban Wesselényi-Garay Andor elmondta, olyan belső teret kívántak létrehozni a velencei Giardini magyar pavilonjában, amely a szakmabeliek és laikusok számára egyaránt izgalmas.
Az építészeti biennále 1,5 kilométer hosszú "kiállítósorán" 48 nemzeti pavilont járhat végig a látogató, ezért a két magyar építész nem elégedett meg az építészeti kiállításokon szokásos makettekkel és képekkel: "valós építészeti teret akartunk létrehozni a vonal tematikája mentén" - fogalmazott Wesselényi-Garay Andor.
A kiállítás belső terét függesztett fonalkötegekbe szervezett pillérek uralják, a fonalakat kifúrt rajzeszközök: ceruzák feszítik majd. Ferencz Marcel elmondása szerint az installációhoz 17 ezer ceruzát és 90 kilométernyi, 700 kilogramm súlyú fonalat használtak fel; csak a ceruzák kifúrása két hétig tartott.
Mint Wesselényi-Garay Andor hozzátette, a pavilonban egy rajzkiállítást is elhelyeznek, valamint filmeket vetítenek a "vonalhálón" keresztül, ami részben a világítást is biztosítja majd. "Olyan izgalmas, állandóan mozgó rendszert szeretnénk létrehozni, amely némiképp elvarázsolja, de kicsit el is bizonytalanítja a látogatót" - árulta el.
A projekt egyik tézisének bizonyítására, miszerint az építészek még mindig rajzolnak, a két alkotó 22 külföldi és 18 magyar építésszel - többek között Bán Ferenccel, Maurizio Bradaschiával, Finta Józseffel, Karácsony Tamással, Davide Macullóval, Eduardo Souto de Mourával és Heinz Tesarral - készített "rajzinterjút".
"Egy építész számára rajzolni intim pillanat, ezért általában zavarba jöttek, mikor erre kértük őket" - szólt a filmről Wesselényi-Garay Andor, hozzátéve azonban: a szereplők számára a rajzolás kamerák előtt is hamar természetessé vált.
A filmek mellett a két alkotó azzal a kéréssel fordult a magyar építészek közösségéhez, hogy fogalmazzák meg a rajzolással kapcsolatos gondolataikat; a felhívásra 69 építész 195 rajzzal és összesen 30 ezer karakter hosszúságú szöveggel válaszolt. A "gazdag és szerencsésen heterogén" anyagból 340 oldalas katalógust állítottak össze, ennek tartalma nagyrészt megtalálható a projekt honlapján is (www.borderlinearchitecture.com).
Boros Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főosztályvezető-helyettese elmondta, az idei építészeti biennálén való magyar részvételt a tárca 50 millió forinttal támogatta a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből.
Mint a magyar megjelenést koordináló Műcsarnok igazgatója, Petrányi Zsolt emlékeztetett, a jövő évi képzőművészeti biennále pályázati anyaga már megtalálható az intézmény honlapján (www.mucsarnok.hu).