bezár
 

építészet

2010. 08. 13.
Velencei Építészeti Biennále: A rajzra koncentrál a magyar kiállítás
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az építészet legősibb alapegysége, a rajz témakörét járja körül egy 17 ezer ceruzát felhasználó installációval, filmekkel és kiállítással a 12. Velencei Építészeti Biennále magyar pavilonjában Wesselényi-Garay Andor és Ferencz Marcel BorderLINE Architecture elnevezésű projektje augusztus 29. és november 21. között.

Mint a projekt pénteki bemutatóján a budapesti Műcsarnokban Wesselényi-Garay Andor elmondta, olyan belső teret kívántak létrehozni a velencei Giardini magyar pavilonjában, amely a szakmabeliek és laikusok számára egyaránt izgalmas.

Az építészeti biennále 1,5 kilométer hosszú "kiállítósorán" 48 nemzeti pavilont járhat végig a látogató, ezért a két magyar építész nem elégedett meg az építészeti kiállításokon szokásos makettekkel és képekkel: "valós építészeti teret akartunk létrehozni a vonal tematikája mentén" - fogalmazott Wesselényi-Garay Andor.

A kiállítás belső terét függesztett fonalkötegekbe szervezett pillérek uralják, a fonalakat kifúrt rajzeszközök: ceruzák feszítik majd. Ferencz Marcel elmondása szerint az installációhoz 17 ezer ceruzát és 90 kilométernyi, 700 kilogramm súlyú fonalat használtak fel; csak a ceruzák kifúrása két hétig tartott.

Mint Wesselényi-Garay Andor hozzátette, a pavilonban egy rajzkiállítást is elhelyeznek, valamint filmeket vetítenek a "vonalhálón" keresztül, ami részben a világítást is biztosítja majd. "Olyan izgalmas, állandóan mozgó rendszert szeretnénk létrehozni, amely némiképp elvarázsolja, de kicsit el is bizonytalanítja a látogatót" - árulta el.

A projekt egyik tézisének bizonyítására, miszerint az építészek még mindig rajzolnak, a két alkotó 22 külföldi és 18 magyar építésszel - többek között Bán Ferenccel, Maurizio Bradaschiával, Finta Józseffel, Karácsony Tamással, Davide Macullóval, Eduardo Souto de Mourával és Heinz Tesarral - készített "rajzinterjút".

"Egy építész számára rajzolni intim pillanat, ezért általában zavarba jöttek, mikor erre kértük őket" - szólt a filmről Wesselényi-Garay Andor, hozzátéve azonban: a szereplők számára a rajzolás kamerák előtt is hamar természetessé vált.

A filmek mellett a két alkotó azzal a kéréssel fordult a magyar építészek közösségéhez, hogy fogalmazzák meg a rajzolással kapcsolatos gondolataikat; a felhívásra 69 építész 195 rajzzal és összesen 30 ezer karakter hosszúságú szöveggel válaszolt. A "gazdag és szerencsésen heterogén" anyagból 340 oldalas katalógust állítottak össze, ennek tartalma nagyrészt megtalálható a projekt honlapján is (www.borderlinearchitecture.com).

Boros Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főosztályvezető-helyettese elmondta, az idei építészeti biennálén való magyar részvételt a tárca 50 millió forinttal támogatta a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből.
Mint a magyar megjelenést koordináló Műcsarnok igazgatója, Petrányi Zsolt emlékeztetett, a jövő évi képzőművészeti biennále pályázati anyaga már megtalálható az intézmény honlapján (www.mucsarnok.hu).

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Hiány és emlékezet című Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Interjú Filip Rybkowskival
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
építészet

Interjú Kőszeghy Flórával

Más művészeti ágakról

irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Steven Soderbergh: Fekete táska
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés