zene
Hosszú ideje dolgozik Kurtág György művein volt és jelenlegi zeneakadémiai növendékeivel Csalog Gábor. Mint hangsúlyozta: "alakuló, lassan kikristályosodó, időnként megújuló együttesről van szó."
Tavaly gyorsan kiderült, hogy a vértesacsai épület akusztikája és szelleme nemcsak a kurzusokhoz, hanem koncertekre is kiválóan működik. A félig nyitott, félig zárt, nyáron viszonylag hűvös helyiségbe csak a tücskök ciripelése hallatszik be. Az akusztikát megfelelőnek ítélve az MR3-Bartókrádió idén fölveszi a koncertet.
Nyolcvan szék lesz a közönségnek; a tavalyi, első koncerten nemcsak ezek teltek meg zsúfolásig, hanem miután kitárták a pajta kapuit, sokan a kertből, a fűben heverve hallgatták a zenét.
A falusi hangversenyek helyszíne rendszerint a templom, ám Európában egyre több helyen régi mezőgazdasági-ipari épületeket is átalakítanak kulturális központtá: Franciaországban például egy hajdani tehenészet, a Ferme du Buisson, Németországban egy egykori vágóhíd, a drezdai Alter Schlachthof kapott ilyen funkciót.
Mint azt Csalog Gábor az MTI-nek elmondta, vidéki helyszínt keresve nézett körül Vértesacsán. Ott találkozott egy Franciaországból hazatelepült építésszel, aki jelenleg régi parasztporták felújításával foglalkozik. Ő ajánlotta föl a tulajdonában lévő, ugyancsak felújításra váró pajtát koncertekhez.
A Kurtág-együttes viszonylag állandó formáció több törzstaggal, Csalog Gábor zeneakadémiai növendékeiből áll. Évek óta elsőrendű feladatuknak tekintik a zeneszerző műveinek megszólaltatását.