bezár
 

film

2010. 07. 26.
MADE: kárpótlást várnak a dokumentumfilmesek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kárpótlást kellene kapnia az utóbbi esztendők pályázatainál háttérbe szorított dokumentumfilmes szakmának - vélekedtek a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete (MADE) hétfői budapesti sajtótájékoztatójának résztvevői.

Mint Kisfaludy András, a MADE elnöke emlékeztetett, a szakmai szervezet tagjai közül keveseknek van munkahelyük, többségük alacsony nyugdíjból kénytelen megélni, ezért számos alkotónak csak az ad létbiztonságot, ha forgathat.

A hazai filmszakma legfontosabb finanszírozójánál, a Magyar Mozgókép Közalapítványnál (MMKA) a közelmúltban feltárt 7,9 milliárd forintos kötelezettségállomány, majd a kulturális kormányzat által bejelentett, az MMKA második félévi költségvetését érintő 1,5 milliárdos zárolás ezért nagyon kedvezőtlenül érinti a nem fikciós műfajok (dokumentum-, ismeretterjesztő és animációs filmesek) képviselőit - jegyezte meg.

Kisfaludy András hangsúlyozta: az MMKA évek óta a játékfilmkészítést támogatja kiemelten a nem fikciós műfajokkal szemben, ezért igazságtalan, hogy az adósság visszafizetését, "a terheket most közösen kellene vállalni".

"Külön kell választani az MMKA adósságát és a három műfaj támogatását" - fogalmazott a szakmai szervezet honlapja szerint 35 dokumentumfilmest tömörítő MADE elnöke.

A Fórum Film Alapítványt képviselő Vészi János úgy vélte, "fehér foltok" képződtek a magyar történelemben azáltal, hogy több fontos társadalmi jelenségről nem készült dokumentumfilm. A rendező ezért a Változó Valóság Alkotócsoport megalakítására tett javaslatot: a nyitott műhely az árvíztől a kilakoltatásokig azonnal tudna reagálni a megörökítésre méltó eseményekre, egy legalább 150 millió forintos ad hoc keretből.

Vészi János káros gyakorlatként értékelte, hogy az MMKA nem nyújt műhelytámogatást a fontos dokumentumfilmes alkotócsoportoknak, és felvetette a lehetőségét annak, hogy a dokumentumfilmesek a jövőben egy, az MMKA-tól függetlenül létrejövő szervezet keretében tevékenykedhetnének.

Mint Kormos Ildikó, a Magyar Tudományos Filmegyesület elnöke megjegyezte, az MMKA új elnökétől, Kőrösi Zoltántól a finanszírozási aránytalanságok orvoslását várták, de az 1,5 milliárdos zárolás ezt lehetetlenné teszi.

"Nem értjük, az eddigi kulturális kormányzatok miért építették le a nem fikciós műfajokat, és reméljük, a mostani kormány máshogy fog gondolkodni" - adott hangot várakozásainak.

A sajtótájékoztató résztvevői egyetértettek Gulyás György felvetésével, miszerint a nem fikciós műfajoknak az utóbbi években elvont pénzekért cserébe kárpótlásban kellene részesülniük.

A rendező úgy vélte, a szakmának szüksége lenne egy, a játékfilmesektől független dokumentumfilm-szemlére. Mint Gulyás György megjegyezte, szerencsésebbnek tartotta volna, ha a hétfői sajtótájékoztatóra a nem a MADE-hoz tartozó dokumentumfilmesek is meghívást kapnak, és ott ők is kifejthetik véleményüket.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Révész Bálint és Mikulán Dávid KIX című dokumentumfilmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Coralie Fargeat: A szer

Más művészeti ágakról

Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés