építészet
A londoni építészeti fesztiválon bemutatott, tíz magyar szakember - építészek, dizájnerek, fotósok, performerek - által készített kutatási programban azt vizsgálták, miként függ össze a városfejlesztési stratégia és az ott lakók akarata. Munkájukban két magyar város, Pécs és Budapest Király utcájának átalakulását vetették össze London paddingtoni Church Street-jével, amely egy soknemzetiségű negyedben található egy piaccal - mondta Nagy Natália, a londoni magyar intézet sajtótitkára kedden az MTI-nek.
Az Egy utca anatómiája című projekt a Londoni Magyar Kulturális Központ és Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával valósult meg.
A British Council és az Architecture Foundation a Londoni Építészeti Fesztivál keretében vasárnap első alkalommal adta át az Ezüst Galamb-díjat a három legjobbnak ítélt munkának. A győztes egy japán induló, a második egy brazil, a harmadik pedig a magyar projekt, amelynek kurátora Steierhoffer Eszter és Polyák Levente.
Az Ezüst Galamb-díj tréfás utalás a Velencei Biennále Arany Oroszlán-díjára, egyúttal a Trafalgar tér galambkolóniájára is - mondta Nagy Natália.
A fesztiválon díjazott munkák a rangos nemzetközi szakmagazinban, az Architecture Review-ban fognak megjelenni.
A díjat odaítélő zsűriben olyan neves szakemberek voltak, mint Tom Dyckhoff, a The Times című napilap építészeti kritikusa, Sarah Ichioka, a brit Építészeti Alapítvány igazgatója és Catherine Ince, a Barbican Art Gallery kurátora.
Sarah Ichioka szerint az Egy utca anatómiája arra késztette a látogatókat, hogy minél mélyebben fedezzék fel a paddingtoni Church Streetet, ezt a nagyon sokrétű környéket.