irodalom
A XIX. századi Európában játszódik, a lázadás és a forradalmak évtizedeiben - ennél sokkal többet egyelőre nem tudni Umberto Eco új könyvéről. Nem árul el többet a mű címe sem: olaszul az Il cimitero di Praga címet kapta a regény, mely magyarra Prága temetőjeként vagy A prágai temetőként is fordítható. Azt sem a szerző, sem a kiadó nem fedte fel, hogy a történet Prágában játszódik-e, mi a szerepe az említett temetőnek, és egyáltalán melyik prágai temetőről van szó.
Szokásához híven a bolognai egyetem nyugdíjas szemiotika professzora szereti a titokzatosságot, és főleg az irodalmi játékot. A teljes csendben írt regény hírét sem maga Eco, hanem a könyvet megjelentető Bompiani kiadó közölte. Az olasz könyvesboltokba októberben kerülő regény történetének megismerését azonban a milánói kiadó néhány soros összefoglalója se segíti, legfeljebb a kíváncsiságot csigázza: "Egy cinikus hamisító, aki az európai titkosszolgálatok felének kémkedik, szálakat sző, cselszövést, összeesküvést, merényleteket tervez, azokat, melyek ténylegesen irányították kontinensünk történelmi és politikai útját. Egy regény az ezernyolcszázas politika legtitkosabb és meggyónhatatlan szegleteiről, aggasztó fényt vetve arra a korra is, melyben mi élünk."
Ennél többet Olaszországban sem tudni, de találgatni lehet. Eco műveit és szenvedélyét ismerve nem kizárt, hogy a főszereplő könyvhamisító. Azt is fel lehet tételezni, hogy a két évszázaddal ezelőtti politikai ármányok szálainak mozgatói között az olvasó a mostani európai és főleg az olasz politika szereplőire is rátalál, közöttük a miniszterelnök Silvio Berlusconira, akinek 2008-as választási győzelmekor Eco professzor az Olaszországból való távozást is mérlegelte.
További információt annyit sikerült az olasz AdnKronos hírügynökségnek szereznie Eco közeli munkatársaitól, hogy a könyv 450-500 oldalas lesz.
Az Il cimitero di Praga pontosan harminc évvel követi Eco 1980-ban megjelent és az egész világon bestsellerré vált könyvét, A rózsa nevét. Azóta Eco másik négy regényt írt, A Focault-ingát (1988), A tegnap szigetét (1994), a Baudolinót (2000) és a Loana királynő titokzatos tüzét (2004), amelyek mind megjelentek magyarul is. Olaszországban ugyanakkor Eco remekművének a mai napig az az 1977-ben megjelent kézikönyvecske számít, mely az egyetemistáknak segít szakdolgozatot írni, az 1964-ben megjelent Apocalittici e integrati-val együtt, amely az olasz televíziózás hajnaláról szól.