art&design
A Krisztus elfogatása című kép eredetijét Írországban, a dublini Nemzeti Galériában őrzik. "A hamisítvány persze nem a megfelelő szó, abban a korban ugyanis az oktatás és a technika tökéletesítésének része volt, hogy a festők más mesterek műveit másolták" - mondta a dublini intézmény egyik szóvivője.
A Fekete-tengeri kikötővárosból, Odesszából 2008 júliusában ellopott festményt Berlinben kobozták el pénteken, amikor egy bűnbanda épp átadta a vásárlónak. Akkor még arról szóltak a hírek, hogy a kép az 1571-1610 között élt Michelangelo Merisi da Caravaggio alkotása.
A frankfurti ügyészség szerint ismert volt, hogy korabeli másolatról - nem hamisítványról - van szó. Az ügy szempontjából nem volt jelentősége a kép eredetének, és bizonyos, hogy az Odesszából ellopott művet találták meg.
A berlini Gemäldegalerie 16-18. századi itáliai és spanyol festészettel foglalkozó kurátora, Caravaggio munkásságának avatott szakértője, Roberto Contini szerint az ukrán múzeumból ellopott alkotás "egész jó utánzat".
A festmény a múlt században került az odesszai Keleti és Nyugati Művészetek Múzeumába (Oroszország egyik párizsi nagykövete vásárolta meg, majd ajándékozta oda egy orosz hercegnek, tőle került a múzeumba), eredetiségével kapcsolatban azonban kétségek merültek fel. Ezeket szovjet szakértők az ötvenes években igyekeztek szétoszlatni, megerősítve hogy a kép Caravaggio alkotása. A művet 2006-ban restaurálták.
A berlini rendőrségi akció országhatárokon átívelő nyomozás része volt, az üggyel kapcsolatban Ukrajnában húsz embert tartóztattak le. Mindannyian egy olyan bűnbandához tartoztak, amely múzeumi rablásokra specializálódott.
A kép értékét - amikor még Caravaggio-műnek vélték - 100 millió dollárra becsülték, és az Ukrajnában lévő legdrágább műalkotásnak tartották.