art&design
A műemléképület rekonstrukciója, illetve a művészeti központ kialakítása mintegy 600 millió forintba kerül. Ehhez 500 millió forintot nyert a Kepes Központ működtetésével megbízott Komplex Kultúroktatásért Alapítvány az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében - közölte Protovinné Zsilinszki Erzsébet.
A létesítmény a tervek szerint 2012-ben nyílik meg a nagyközönség előtt - tette hozzá.
A rekonstrukció során megújul a gépészeti és az elektromos rendszer, és a homlokzat is megváltozik. Az állandó tárlat mellett időszaki, a kortárs képzőművészetet népszerűsítő kiállítások is helyet kapnak majd az épületben - mondta a szakmai főtanácsadó, kiemelve: az épület központi terében, ahol bemutatják Kepes György életművét, lézerfényeket is alkalmaznak majd.
A Heves megyei Selypen 1906-ban született, ám életének legnagyobb hányadát az Egyesült Államokban leélt Kepes György úttörője volt a fény képzőművészeti alkalmazásának, a fényművészet atyjaként tartja számon a művészettörténet.
Ennek jegyében alapította meg 1967-ben az egyesült államokbeli Cambridge-ben a Massachusetts Institute of Technology-n (MIT) a Haladó Vizuális Tanulmányok Központját (Center for Advanced Visual Studies), amely máig a világ egyik legelismertebb fényművészeti intézménye. Szintén az ő nevéhez fűződik a képzőművészet és a tudomány kapcsolatának vizsgálata, és ennek alkalmazása a festészet, illetve a fotográfia területén.
Az alkotót, aki 2001-ben hunyt el, 1952-ben tagjai sorába választotta az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia.
Kepes György 1989-ben Egernek adományozta műveinek jelentős részét, amelyeket eddig a város egy kevésbé központi helyén tekinthettek meg az érdeklődők.