bezár
 

art&design

2010. 05. 31.
A gyönyörök kertje egy londoni múzeumban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A György-kori Londonról a gyönyörű széles sétányok, a korzózó hölgyek és urak, a finom ízléssel megépített paloták jutnak legtöbbünk eszébe, pedig a XVIII. századi birodalmi főváros erőszakos, piszkos és túlzsúfolt volt lakóinak többsége számára.

prae.hu

Az utcákon hemzsegő csőcselék, prostituáltak, tolvajok mocskából, a keskeny utcák tömegének gőzéből kínáltak cseppnyi menekülést bizonyos nyilvános parkok.

A György-kori "gyönyörök kertjének" újrateremtése a Londoni Múzeumban az egyik legnagyobb szenzációvá vált a modernkori fővárosban. A frissen megnyílt attrakcióhoz öt galéria összefogására, 20 millió fontra (6,5 milliárd forint) és több mint háromévnyi munkára volt szükség. Így vált bemutathatóvá London története az 1666-os nagy tűzvésztől - amely a város mintegy négyötödét elpusztította - napjainkig.

A kiállításon nagyjából 7000 műtárgy látható, amelyet több mint kétmillióból válogattak a szervezők, hogy bemutathassák a város sebes fejlődését.

Kereskedelem, bűnözés, szegénység, népességnövekedés, divat és a háborúk gyötrelme látható a számos interaktív elemmel gazdagított tárlaton. A kertek bemutatóján a látogatók elsötétített teremben sétálnak élő fák között, amelyek lombkoronáján át a csillagos ég tűnik át. Korhű ruhákba öltöztetett, parókás, kalapos, maszkos babák tűnnek fel a halvány csillagfényben.

Filmek elevenítik fel az életet a kertekben, ahol számos társadalmi osztály keveredett, fogyasztott frissítőket élvezte az utcai akrobaták és szemfényvesztők műsorát. Itt az esték nem ritkán tűzijátékkal zárultak.
Alex Werner, a kiállítás kurátora elmondta, hogy az efféle kertek népszerűsége vezetett oda, hogy londoni mintára számos más európai és észak-amerikai város is hasonlóakat létesített. Gyakran hívták őket Vauxhallnak a brit főváros egyik leghíresebb parkja után.

"A kertekben az urak és a hölgyek együtt korzóztak a kereskedőkkel, boltosokkal és prostituáltakkal" - tette hozzá.

Dan Cruickshank brit történész szerint csak ez utóbbiakból legalább 62 ezer végezte munkáját Londonban, vagyis a főváros minden ötödik nőnemű lakosa közéjük tartozott, és többen voltak, mint a korabéli Európában bárhol.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde
art&design

Kiállításkritika A kétely felfüggesztéséről

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Renaud-Delage: Gru 4
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés