irodalom
A díjat minden évben annak a szerzőnek vagy szerzőpárosnak ítélik oda, akiknek a közelmúltban megjelentetett szótára a szakmai elismerés mellett közönségsikert is arat. A Keresztnevek enciklopédiája 2009 áprilisában jelent meg a TINTA Könyvkiadónál A Magyar Nyelv Kézikönyvei sorozatban. Az enciklopédia igen komoly sajtóvisszhangot váltott ki, és a Könyvtárellátó Kht. múlt évi sikerlistáján is szerepelt.
A Keresztnevek enciklopédiájában a szerzők összegzik az eddigi kutatások eredményeit, és saját vizsgálataikkal egészítik ki azokat. Az általuk tárgyalt leggyakoribb 100 férfi és 100 női keresztnévről egyenként, enciklopédikusan összefoglalnak minden tudományos és általános érdeklődésre számot tartó ismeretet. A névcikkek megírása során arra törekedtek, hogy minden olyan szakterület és tudományág ismeretanyaga feldolgozásra kerüljön, amely lényeges információt nyújt az egyes nevekkel kapcsolatban. Így a kötet a névtanon kívül elsősorban a nyelvtudomány, a történelem, a vallástörténet, a művelődéstörténet, a néprajz és a jogtudomány vonatkozó kutatásainak tömör összefoglalását tartalmazza.
Fercsik Erzsébet és Raátz Judit nyelvészek az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának tanárai.
A díjátadó ünnepségen elhangzott, hogy a nevek a magyar kultúra szerves részei, és olyan művelődéstörténeti ismereteket hordoznak, amelyeket széles körben is ismertté kell tenni. A kiadó sorozatában a Keresztnevek enciklopédiáját a Családnevek enciklopédiája követte, a Növénynevek enciklopédiája pedig az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra jelent meg.
A TINTA Arany Penna Díjat eddig Bárdosi Vilmos, Eőry Vilma, Parapatics Andrea, Szathmári István és Zaicz Gábor nyerte el.
A Keresztnevek enciklopédiájának ismertetése itt olvasható.