bezár
 

zene

2010. 04. 14.
Titanic - Először játszott iráni rockzenekar
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Soha nem játszott korábban iráni rockzenekar Magyarországon, a Titanic filmfesztiválhoz kapcsolódó bulin azonban kedden fellépett a Take It Easy Hospital nevű, irániakból álló formáció, amelynek tagjai nyilatkoztak az MTI-nek.

prae.hu

Ugyan a zenekar nem ért ide a róluk is készített Perzsa macskák című film vetítéseire, de a koncertjét már meg tudta tartani. Bahman Gobadi filmje a teheráni független zenei szcénát mutatja be félig fikciós, félig dokumentumfilmes eszközökkel. A történetben a Take It Easy Hospital nevű iráni indie rock együttes vízumot próbál szerezni, hogy elhagyja az országot. A valóságban két éve sikerült nekik, a zenekar két alapítója már Londonban él.

"Az egyetlen különbség London és Teherán között a szabad zenélés lehetősége. A nagyvárosi élet ugyanolyan" - mondta a duóként indult, de manapság már zenekarral turnézó csapat férfitagja, Askan Kusanedzsad az MTI-nek.

Mint felidézte, Mahmúd Amhedinezsád elnök hatalomra kerülése után Iránban tilos volt bármilyen formában nyugati zenével foglalkozni.
"Iránban nem ismerni a szabályokat. Csak ott lebeg a fejed felett, hogy bármikor letartóztathatnak" - fogalmazott a duó női tagja, Negar Sagagi. Kitért arra, hogy fiatal korukban csak úgy lehetett zenéhez hozzájutni, ha egy külföldről érkező ismerős hozta be. Ilyenkor az illető ízlésétől is függött, mit sikerült szerezni. "Sohasem lehetett tudni, hogy ABBA lesz, Nirvana vagy Pink Floyd. Az internet megjelenése óta egyszerűbb lett a helyzet" - jegyezte meg.

A keddi koncerten sok Magyarországon élő iráni fiatal is ott volt. Kusanedzsad szerint nekik hasonló a sorsuk, mint az együttesnek, elhagyták Iránt, hogy tanuljanak vagy megéljenek, vagy pedig általában olyan dolgokat tegyenek, ami a hazájukban tiltott. "Nagyon jó érzés, hogy meg tudunk osztani valamit velük, de sajnáljuk, hogy nem tudunk többet tenni értük" - szögezte le.

A Take It Easy Hospital tagjai nem foglalkoznak azzal, hogy kalandos élettörténetük miatt lettek népszerűek.

"Amikor Manchesterbe hívtak az In The City fesztiválra, nem tudtak rólunk semmit. A MySpace-oldalunkon nem írtuk ki, hogy Iránból jöttünk. Amikor felvették velünk a kapcsolatot, azt hitték, az Egyesült Királyságban vagyunk" - mondta Kusanedzsad. Hozzátette: a meghívást azért kapták, mert a szervezőknek tetszett a Human Jungle című dal, ami a filmben is elhangzik. Sagagi szerint Angliában nem lehet megúszni a rossz zenét és őszintén örül annak, ha valaki a zenéjüket kritizálja.

A zenekarnak egyelőre nincs szerződése kiadóval, eddig egy kislemezt jelentettek meg, ami interneten vásárolható meg digitális formátumban.
"A zenénken hallatszik az underground hatása, hallani lehet, ahogy a kábelek zörögnek. Most ezen próbálunk csiszolni, hogy az új dalok sokkal jobban szóljanak. Egy tisztább, elektronikus hangzást akarunk, az új demókon már lehet is hallani ezt" - mondta Kusanedzsad.

Budapesti fellépése után a Take It Easy Hospital Franciaországban indul turnéra. A Perzsa macskák 2009-ben különdíjat kapott a cannes-i filmfesztiválon, ezért Kusanedzsad és Sagagi szerint ott már kialakult egy hálás közönség.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Platon Karataev: Napkötöző – négy szám
Händel: Alcina. Marc Minkowski felvétele
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés