bezár
 

zene

2010. 03. 10.
Magyarországon forgatja Mahler-filmjét az Arte, a címszereplő Philippe de Chalendar
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Magyarországon forgatja Mahler-filmjét az Arte, a címszereplő Philippe de Chalendar A Mahler-t alakító francia-magyar kettős állampolgárságú Chalendar a forgatást megelőzően - március 19-én - Szombathelyen vezényel.

prae.hu

Májusban kezdi meg Magyarországon az Arte a Gustav Mahler születésének 150. évfordulója alkalmából készülő életrajzi film forgatását.

A strasbourg-i székhelyű német-francia tv-csatorna nem véletlenül választotta Magyarországot forgatási helyszínként: Gustav Mahlert mindössze huszonnyolc évesen a Magyar Királyi Operaház művészeti igazgatójává és vezető karmesterévé választották, és megkérdőjelezhetetlenül kalandos életének - mely fantasztikus forgatókönyv alapanyag – meghatározó részét töltötte itt.

A film további különlegessége a Mahlert alakító karmester személye. Philippe de Chalendar azon külföldi művészek egyike, akik - miután egyszer alkalmuk nyílt hazánkban dolgozni - soha többé nem tudtak igazán elszakadni Magyarországtól: tíz éve él itt.

Karrierjét szólócsellistaként kezdte – azonban első ízben karmesteri minőségben érkezett hozzánk. Bár már abban is felfedezhetünk némi sorsszerűséget, hogy karmesteri tevékenységét egy beugrással, pont egy magyar zeneszerző művének (Bartók: Csodálatos Mandarin) vezényletével kezdte Nancy-ban, az Orchestre Symphonique et Lyrique élén.

Első Magyarországi élménye épp Szombathelyhez köti, ahol a Bartók Fesztivál karmester-mesterkurzusán vett részt. Ekkor vezényelte első alkalommal a szombathelyi zenekart, s itt Szombathelyen ismerte meg magyar feleségét is.

Ide tér vissza vezényelni idén márciusban: ismét együtt dolgozik a Szombathelyi Szimfonikus zenekarral, akikkel – 2001 novemberében – végigturnézta Franciaországot a francia-magyar éevad keretében. 

Saját elmondása szerint - bár jelenlegi meghívását nem tudja, kinek köszönheti - nagyon hálás érte. Alig várja a márciusi közös fellépést, hiszen nem csupán a darabválasztás kiemelkedően jó, de az eseményhelyszín is különleges.

S, hogy mi ami még tíz év után is mindig csodálkozásra készteti Magyarországon? A magyar közönség bőkezűsége a tapsot illetően. „A vastaps egyedülálló magyar jelenség és sehol a világon nem adja a közönség olyan nagyvonalúan, mint itt".

A műsoron:

Savaria Szimfonikus Zenekar

Csajkovszkij: Változatok egy rokokó témára op. 33.
Csajkovszkij: Rómeó és Júlia - nyitányfantázia
Muszorgszkij-Ravel: Egy kiállítás képei

közreműködik: Rohmann Ditta - cselló
vezényel: Philippe de Chalendar

helyszín: Szombathely, Bartók Terem
2010. március 19. péntek, 19.30



nyomtat

Szerzők

-- Danczi Csaba László --


További írások a rovatból

Bartók György szerzői estje a Fugában
Haydn out, Muse in – múzsadilemmák
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről

Más művészeti ágakról

Összegző a prae.hu irodalmi rovatának 2024-es évéről
Évzáró buli a HaikuBárban
Az imposztor című előadás a Pesti Színházban
Parasztopera az SZFE-n


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés