art&design
A Trák királyok völgye címet viselő tárlaton az aranykincsek közül az utóbbi tíz évben feltárt, páratlan értékű leletegyüttes látható, amely először tekinthető meg Bulgária határain kívül - tájékoztatta az MTI-t Kőfalvi Csilla, a kiállítás szervezője.
Az április 30-ig látogatható tárlat vidéken a debreceni Leonardo-kiállításhoz mérhető jelentőségű kulturális esemény, amelynek rangját az is jelzi, hogy a magyar állam mintegy 700 millió forintos állami garanciavállalással járult hozzá a megrendezéséhez.
A nagykanizsai kiállításon az ókorban jelentős uralkodók temetkezési helyszínéül szolgáló bulgáriai Kazanlak melletti térség királysírjainak kincseiből láthatnak mintegy félezer tárgyat a látogatók.
Kőfalvi Csilla a kiállításról korábban az MTI-nek elmondta: látható lesz például III. Szeuthész király arany halotti maszkja, életnagyságú, bronzból öntött fejszobra, valamint az ujján talált arany gyűrű. Nemesfém és cserépedényeket, amforákat, vázákat, továbbá aprólékosan megmunkált arany ékszereket, mellvérteket mutatnak be, olyan tárgyakat, amelyek főként a kultikus temetkezésekkor kerültek a halomsírokba.
A rendkívül gazdag régészeti anyagot a kazanlaki Iszkra Történeti Múzeum Régészeti Gyűjteményében őrzik, Nagykanizsára pedig a Kazanlakkal meglévő több évtizedes testvérvárosi kapcsolatnak köszönhetően érkezik.
A nagykanizsai Magyar Plakát Ház a nyitónapon szakmai konferenciát tart, a kiállítás időtartama alatt pedig négy, országos szakmai napot is rendez.