bezár
 

art&design

2007. 09. 23.
Felhívás a Nemzetközi Szputnyik-nap alkalmából
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Felhívás a Nemzetközi Szputnyik-nap  alkalmából A Nemzetközi Geofizikai Év keretében 1957. október 4-én moszvai idő szerint 22 óra 28 perckor a Szovjetunió a kazahsztáni Bajkonur űrállomásról sikeresen felbocsátotta a Szputnyik 1 (??y????) műholdat, ezzel elkezdődött az űrkorszak. Az alábbiakban egy felhívást teszünk közzé hangművészek számára - egy fénművészeti installációhoz.
Az orosz „szputnyik” szó jelentése „útitárs”. A világ első mesterséges műholdja egy 58 cm átmérőjű és 83,6 kg súlyú fémgolyó volt, amit négy, egyenként 2,4-2,9 m hosszú antennával, és egy (20, ill. 40 MHz-en sugárzó) rádióadóval láttak el. A rádiójelek segítségével az ionoszféra elektronsűrűségét mérték, ugyanakkor a Földre közvetített beepjelek hosszúsága a szonda belsejében elhelyezett műszerek külső és belső hőmérsékletre és nyomásra vonatkozó kódolt információit is közvetítette. A fémgömb belsejében nitrogéngáz nyomásváltozása jelezte volna, ha a szputnyikot meteortalálat érte volna.

prae.hu

A Szputnyik-1 96 perc alatt járta be a Föld körüli pályáját. Három hónapig keringett 250 km-es magasságban, míg végül 92 nap után, 1958. január 4-én visszasüllyedt az atmoszférába és elégett. A Szputnyik 1 sikeres felbocsátása világszerte irracionális félelmet keltett. Közvetlenül a Szputnyik-sokk hatására kezdték el az Explorer programot, a szovjet propaganda által generált pánik vezetett 1958-ban az ARPA program és a civil NASA megalapításához. Az űrverseny alatt elért technológiai előrelépés átalakította a civil közösséget és a hadviselést is. Nemcsak az internet elődjeként ismert Arpanet hálózat kifejlesztéséhez járult hozzá közvett módon a Szputnyik, de részben a telemetrikus adatközvetítés ihlette a GPS, a globális helymeghatározó rendszerek kidolgozását.

A Szputnyik 1 fellövésének évfordulója alkalom számunkra, hogy megünnepeljük az útitársak, a szatelitek jelenlétét. Kozma Péter meghív benneteket, hogy vegyetek részt a szeptember 30.-i Szputnyik témájú fényművészeti installációt kísérő hangkollázs kialakításában. Küldjetek bármilyen Szputnyikkal kapcsolatos szöveget, visszaemlékezést, családi legendát, viccet, az elektronikus kommunikáció fejlődésével kapcsolatos észrevételt, vagy akár csak egy születésnapi üdvözletet. A beküldött szövegekből TJ (Theory Jockey) Muzsnai összefüggő szövegblokkot szerkeszt, mely a városligeti vetítés kezdetétől egyrészt audioinstallációként loopolva ismétlődik, másrészt DJ-k zenét kevernek alája.

Hozzászólásaitokat az alábbi e-mail címre várjuk:
eterkozma.sputnik@gmail.com

A 2007-es Nemzetközi Szputnyik-nap Ünnepi Bizottságának Szputnyik kiáltványa
1. A Szputnyik a modernizmus, a haladásba vetett hit projektje.
2. A Szputnyik a fordizmus csúcspontján a poszt-fordizmus fele mutatott utat.
3. Szputnyik: neked köszönhetjük az internetet, a GPS globális helymeghatározó rendszereket és az integrált ármakört.
4. A Szputnyik a globalizáció ikonja.


nyomtat

További írások a rovatból

art&design

az avantgárd lövészárkában
Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
Kurátori bevezető

Más művészeti ágakról

Bakos Gyöngyi Nixon nem tud lépcsőzni című kötetéről
irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés