bezár
 

art&design

2010. 02. 11.
Busójárás fotós szemmel
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Világörökség a busójárás címmel Zóka Gyula riportfotóiból látható kiállítás péntektől Zalaegerszegen, a Móricz Galériában.

prae.hu

A tárlaton látható fotók egyetlen napba sűrítve mesélik el az egyhetes farsangolás történéséit: felelevenítik a készülődést, a kolompos-maskarás felvonulást, az uszadékfa gyűjtését, a ladikkal való átkelést a szigetre. A délután készült fotókon bundába öltözött emberek ülnek a tábortűz körül, míg az esti órákban már misztikus alakok táncolják körül a máglyát. Bemutatják a télbúcsúztatás szimbólumát, a Dunán leúsztatott koporsót is.

Számtalan közeli kép készült a nehéz, olykor ijesztő álarcokat viselő emberekről. A kompozíciók elkészítésekor a legnehezebb feladat volt kiemelni a több ezres tömegből a legjellemzőbb karaktereket - magyarázta a fotós, hozzáfűzve, hogy a nézők, a szervezők vagy például a ladikot kísérő rendőrkonvoj tudatosan maradt le a képekről.

Az idegenforgalmi látványosság, az attrakció helyett inkább az eredeti néphagyományt, az apró epizódokat, a busókat, a maszkos embereket akarta bemutatni.

A fotókon gyakran ijesztőnek tűnnek - a busójárás célja eredetileg is ez volt - az állatbőrbe bújt, maskarás, vicsorgó figurák. Néhány közeli arcon azonban jól látszik a "történet nehézsége" is, hiszen nem könnyű feladat több kilós maskarákban eljátszani a busót. A fából faragott álarc, a súlyos jelmez viselése az elmúlt években a meleg, tavaszias idő miatt még nagyobb nagy kín-keservvel járt. Vannak persze vidámabb képek is, mint például a kalapot tartó menyecske vagy az elámult emberek az ágyúval lövöldöző férfiember mellett. A fotókon békésen megfér egymás mellett a török jelmezbe bújt álarcos és a busó is.

Az állatbőrbe bújt maskarások között felbukkannak a bocskort, csipkés zoknit, gyönyörűen hímzett ruhákat viselő asszonyok, a csipkekendőt maguk elé tartó jelmezesek, a bekormozott, vagy az arcukat piros kendővel eltakaró gyermekek is.

Zóka Gyula felidézte, hogy több mint 30 esztendővel ezelőtt járt először busójáráson, 2000 óta pedig szinte minden évben ellátogat farsang idején Mohácsra. A harminc évvel ezelőtt, hagyományos technikával készült képek már elvesztek, a tárlat anyagát az elmúlt öt-hat évben készült alkotásokból állította össze.

A mohácsi busójárást az UNESCO 2009 szeptemberében vette fel a szellemi örökség listájára.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
A Present Eye Looking to the Past című kiállításról

Más művészeti ágakról

Oksana Karpovych: Lehallgatva című filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
A 2024-es Aranyvackor pályázat díjátadójáról
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés