építészet
Aquincumi Múzeum tavaly indította el ismeretterjesztő sorozatát azzal a céllal, hogy az egyes előadásokon keresztül bemutassa Budapest történetét az őskortól a népvándorlás koráig. Az előadásokra szeptember és április között minden hónap első vasárnapján kerül sor.
"Ha Rómára, vagy a birodalom provinciáira gondolunk, általában a Colosseum, templomok, és fényes paloták jutnak eszébe. De hogyan, milyen körülmények között élt az átlagpolgár?" - fogalmaz a múzeum közleménye az előadással kapcsolatban.
Az ismertető szerint Pannonia Inferior (Alsó-Pannonia) fővárosát, Aquincum településkomplexumát a fénykorban, a Kr. u. II-III. században ötven-hatvanezer ember lakta.
"Hogyan éltek ezek az emberek, milyen házakban laktak? Mivel díszítették a lakásbelsőket? Tényleg ismerték-e a központi fűtést és volt-e fürdőszobájuk? Valóban márványoszlopos tágas utak futottak keresztül a városon, vagy inkább orrfacsaróan bűzös sikátorok szegélyezték a házakat? Az előadáson választ adnak ezekre a kérdésekre is, de megtudható az is, hogy milyen házakat tártak fel a régészek Aquincumban, és ezekből milyen használati tárgyak kerültek elő. Szó lesz a légióstábor környékén épült luxusvillákról, a Hajógyári-szigeten feltárt híres helytartói palotáról, de a polgárváros különböző kategóriájú magánlakásairól és a budai hegyek lankáin rejtőző villagazdaságok gazdagon díszített épületeiről is" - olvasható a közleményben.
Az előadás február 7-én, vasárnap 11-kor lesz a BTM Aquincumi Múzeumában (III. Szentendrei út 135.) A sorozat következő részére március 7-én kerül sor, amikor a Budapesti Történeti Múzeum őskori gyűjteményéről esik majd szó.