bezár
 

art&design

2010. 01. 29.
A világ legnagyobb csokoládéshow-ja Pekingben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A kínaiaktól hagyományosan idegen csokoládét igyekeznek közelebb vinni az emberekhez a pekingi Madárfészek stadion mögött létrehozott parkkal, ahol a kultúra és a szórakozás a csokoládé jegyében ölt különböző formát. A "Csokoládé Csodaország" pénteken nyílik meg a nagyközönség előtt.

prae.hu

A világ legnagyobb "csokoládéshow"-jának mondják, 20 ezer négyzetméteren terül el és 10 millió dollárba került. Az öt pavilonból álló komplexumban 80 tonna csokoládé felhasználásával készültek el az alkotások. Több mint ezer kézművesmunka van zárt térben, vitrinekben, illetve szabadon.

Köztük van a kínai Nagy Fal, tíz méter hosszan, másfél méter magasan. Téglái fekete csokoládéból készültek. Szomszédságában ott áll eredeti méretben a világörökség részét képező hsziani (Xi'an) agyaghadsereg négy katonája is, mi több, 560 társukat is felsorakoztatták. A csokihadsereg egy derékmagasságú terepasztalon kapott helyet, katonái 25-35 centiméter magasak.

Szabad szemmel szinte alig különböztethető meg az eredeti híres kék-fehér porcelántól a kiállított sárkánydíszítéses porcelánváza és a körülötte elhelyezett csésze, illetve a két aprólékosan megmunkált tányér. Festésükhöz emberi fogyasztásra alkalmas aranyport is használtak.

A monstre kiállítás egyik szponzora kiállíthatta kéttonnás autóját: egy BMW-t. Tíz cukrászmester dolgozott rajta hat hónapon át, a tájékoztató szerint jó minőségű csokoládéból alkották meg. A könnyűfém felni ezüstős csillogását ugyancsak ehető pornak köszönheti.

A World Chocolate Wonderland kiállításon a látogató úgy érzi, hogy művészeti remekek között sétál. Ott vannak csokoládéból megfaragva például a dunhuangi barlangváros buddhái is, de az üveg mögött látható ősi kínai fejfedő és még bakancs, tornacipő is.

Egy külön pavilonban a látogatók - némi segítséggel - maguk tölthetik fel a kiválasztott formákat, s önthetnek különböző figurákat, alakzatokat, amelyeket - mint az MTI tudósítójának a helyszínen elmondták - húsz percnyi fagyasztás után az alkotó díszes dobozban megkaphat és haza is vihet térítés ellenében. A szomszédos boltban a Csokoládé Csodaország logójával ellátott ajándéktárgyak vásárolhatók.

A park ötletgazdái úgy érzik, hogy a csokoládénak a kínai kultúrával kombinált bemutatásával, a művészet és az üzlet keverékével sikeresen köthetik össze a Nyugatot a Kelettel. Kínában egyébként csak az utóbbi években vált egyre népszerűbbé a csokoládé, a fiatalok körében.

Korábban kifejezetten idegenkedtek tőle, és sokan, ha fogyasztották is, inkább csak a hidegebb, téli időszakban tették. Ma már a nagyvárosokban ugyanolyan választékban megtalálható, mint bárhol a világon, és egyre többen kíváncsiak rá, ajándékozzák is.

A vállalkozás az olimpiai létesítményekhez kötődő turizmust kívánja fellendíteni, illetve ahhoz kapcsolódóan nyújt kikapcsolódást - ahogyan a szervezők mondják - a kultúra és a szórakoztatás keverékeként. Az olimpiai parkot tavaly a nemzeti ünnephez kapcsolódó egyhetes szünetben két és fél millióan keresték fel.

A park minden valószínűséggel csúcsforgalomra számíthat a közelgő tavaszünnep kéthetes időszakában. Április 10-én zárja kapuit, mielőtt még olvadásnak indulnának a "csodák".
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A teremtett „képzelet” határtalansága
art&design

Keresztes Zoltán privát ikonjai mellé
art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés