bezár
 

art&design

2010. 01. 28.
Út a magyar design sikeréhez
A Moholy-Nagy László Formatervezési és a Kozma Lajos Iparművészeti ösztöndíjasok 2009. évi beszámoló kiállítása
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Beszámoló kiállítás nyílik a Moholy-Nagy László Formatervezési és a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti ösztöndíjasok munkáiból 2010. február 4-én, csütörtökön 17 órakor Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban.

A formatervezés, a design kitüntetett szerepet tölt be mindennapjainkban. A tetszetős forma, a párját ritkító műszaki tartalom azonban csak akkor hasznosulhat társadalmi szinten is, ha a felhasználó igényei, a gyártó üzleti érdekei és az alkotó elképzelései egybecsengenek, és a tervek valóban piacképes termékké válnak. Ennek megvalósulásában nyújt komoly segítséget a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj, amely évente 15 fiatal tehetség pályájának indulását, szakmai kiteljesedését és önálló alkotói munkáját hivatott támogatni.
Szilasi Gábor
A beszámoló válogatáson látható munkákban a korábbi éveknél is hangsúlyosabban jut érvényre a komplex gondolkodás. A fiatal designerek munkájuk során érzékelhetően egy-egy szűkebb terület alapos megismerésére törekednek, s céljuk egy ahhoz szorosan kapcsolódó speciális termék megvalósítása. Ebbe a csoportba tartoznak Dévay Zsófia BabyCab névre keresztelt, csecsemők hordozására kifejlesztett öltözékei, vagy Nagy Krisztina vak és látó gyermekek számára egyaránt közösségi élményt kínáló készségfejlesztő Határok nélkül játékcsaládja. Szintén jellemző a megváltozott életvezetési szokásokra reflektáló rugalmas látásmód, amelynek eredményeképpen olyan tárgyak születnek, amelyeknél a multifunkcionalitás és a variálhatóság kiemelt fontossággal bír. Remek példája ennek a tervezői attitűdnek Juhos Lehel otthoni munkát segítő, többfunkciós Home Work bútorcsaládja, illetve Magony Zsuzsanna városi nomádoknak készülő, átalakítható öltözékkollekciója.
 Sipos Balázs
Az ösztöndíjasok közül négyen különféle gyártócégek témajavaslatai alapján dolgoznak, így munkájuk során nem csupán komoly gyártástechnológiai ismeretanyagra tesznek szert, de jelentős segítséget kapnak az adott termék későbbi piacravitelében is. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. közreműködésével tevékenykedik Buzás Andrea, aki A Magyar Királyné Vizének Reinkarnációja címmel új illatszercsalád grafikai és csomagolási arculattervét készíti, valamint Becker Judit, aki egy kétszemélyes fürdőszobai szettet tervez a test- és lélekápolás jegyében. Szász Boglárka Rita az Alu Style Kft. állványrendszerének felhasználásával üzletberendezést, míg Vajta Mónika a Multinetwork Kft. részvételével utólag szerelhető radiátorburkolatokat fejleszt ki.
Ádám Krisztián

Tények az ösztöndíjról

A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat 1989-ben hívták életre azzal a céllal, hogy pályakezdő designereket segítsenek karrierjük elindulásában, tehetségük kibontakoztatásában. Az ösztöndíj tehát elősegíti a hazai formakultúra fejlődését és elterjedését, támogatja az önálló alkotói munkát folytató fiatal formatervezők szakmai fejlődését, lehetőséget biztosít részükre egy saját kezdeményezésű, innovációs program kidolgozására. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal és a Magyar Szabadalmi Hivatal által fenntartott, a Magyar Formatervezési Tanács által irányított és gondozott ösztöndíjra olyan 35 év alatti tervezők pályázhatnak, akik Magyarországon alkotnak és szakirányú, egyetemi diplomával rendelkeznek. Az ösztöndíj húszéves fennállása alatt 133 művész kapott támogatást. Idén 15 fiatal alkotó vesz részt a programban, akik pályázat útján nyerték el a lehetőséget. Az ösztöndíj 2010-től kezdődően egy évre szól, a támogatás összege bruttó 1 200 000 forint.

prae.hu

 A Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíj – az Oktatási és Kulturális Minisztérium segítségével – a pályakezdő iparművészek szakmai támogatását tűzte ki célul.


A tárlat 2010. február 5. és március 21. között látogatható az
Iparművészeti Múzeumban (1091, Budapest, Üllői út 33-37.).


nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
Kulturális hanyatlás?
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés