art&design
A Szépművészeti Múzeumban február közepéig még egyszerre lesz látható a Degas-tól Picassóig és az olasz reneszánsz festészetét áttekintő Botticellitől Tizianóig, melynek látogatószáma már 150 ezer fölött jár - hívta fel a figyelmet a francia kiállítás szerdai sajtótájékoztatóján az intézmény főigazgatója, hozzátéve: világszerte kevés múzeum büszkélkedhet ilyen kínálattal.
Baán László kiemelte: a Puskin Múzeum rendelkezik a világ egyik legnagyszerűbb francia festészeti anyagával; ebből a gazdag gyűjteményből érkezett Budapestre ötvenöt festmény a csütörtökön nyíló tárlatra.
A kiállítás létrejöttét hosszú tárgyalási folyamat előzte meg, amelyben a két ország kulturális minisztere is szerepet vállalt - árulta el a főigazgató. Mint hozzáfűzte: 2010 nyarán a Szépművészeti gyűjteménye mutatkozik be Moszkvában a Raffaellótól Goyáig című tárlaton.
Tatjana Potapova, a Puskin Múzeum gyűjteményvezetője szerint egészen a hetvenes évekre nyúlik vissza a két múzeum közötti együttműködés, amely egy évtizednyi szünet után az idei kiállításokkal kap új lendületet.
A Degas-tól Picassóig című tárlatról szólva Tatjana Potapova kiemelte: a romantikától az impresszionistákon és a fauvizmuson keresztül a kubizmus kezdetéig terjedő anyag láttán a közönség első pillantásra hiányolhatja a közös vonalat, de a rendezők egyik célja éppen a korszak stiláris sokszínűségének bemutatása volt.
Mint a kiállítás hazai rendezője, Tóth Ferenc hozzátette, az előző századforduló volt a művészettörténet egyik legizgalmasabb korszaka, és ugyanekkor indult a modern műgyűjtés is: a bemutatott anyag három jelentős orosz gyűjtő, Szergej Tretyakov, Ivan Morozov és Szergej Scsukin kollekcióiból származik.
A múzeum földszintjén helyet kapó tárlat első terme a látványközpontú festészet fejlődését követi nyomon a realizmustól az impresszionizmusig. Egymással szemben folytatnak párbeszédet a plein air-festészetet először alkalmazó Barbizoni iskola alkotóinak képei és az impresszionizmus különböző irányzatainak festményei, így a látogató többek között Camille Corot, Camille Pissarro, Claude Monet, Édouard Manet és Alfred Sisley műveivel találkozhat.
A impresszionizmus nagyvárosi vonulatába illeszthetők Pierre-Auguste Renoir és Edgar Degas kiállított festményei, míg az új festői látásmódot kialakító Paul Cézanne több képpel is szerepel a tárlaton.
A második terem az előző századforduló modernista tendenciáit mutatja be: Vincent van Gogh és a szimbolisták festményei mellett hangsúlyos szerepet kap Paul Gauguin és a Fauve-ok, elsősorban Henry Matisse művészete, míg Henry Rousseau, Georges Braque vagy Pablo Picasso alkotásai már a modernizmus kezdeteit jelzik.
A Szépművészeti Múzeum Degas-tól Picassóig című kiállítása április 25-ig látogatható.