bezár
 

zene

2010. 01. 21.
Trónörökösök a színen – a klasszikus zeneművészet új nemzedéke koncertsorozat az MTA Dísztermében
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A 2007 tavaszán létrehozott Starlet Music Management 2009-ben rendezte meg az első sorozatot az MTA Dísztermében, a szólókoncerteken nagy sikerrel mutatkozott be a hazai közönségnek is négy kitűnő, rendkívüli tehetségű fiatal előadóművész: Baráti Kristóf, Farkas Gábor, Fülei Balázs és Várdai István.

prae.hu

A 2009-es sorozat sajtótájékoztatója óta jelentős események történtek velük, Baráti Kristóf például az első németországi albuma után Bach-szólólemezt készített, Várdai István diplomahangversenyét olyan érdeklődés kísérte, mint ami külföldi világsztárok fellépésre jellemző, zsúfolásig megtelt a Zeneakadémia nagyterme 2009 októberében. Baráti Kristóf és Várdai István 2009 decemberében Junior Prima díjat vehetett át.

Fülei Balázs a Zeneakadémia doktori iskolájának a hallgatója, 2009 decembere óta pedig Tel Avivban is tanul. Farkas Gábor pedig 2009 novemberében megnyerte a 6. Nemzetközi Liszt Ferenc Zongoraversenyt, amelyen a tízezer euróval járó első díj mellett a közönségdíjat és egy másik különdíjat is ő vehetett át. Pár nappal korábban Farkas Gábor kapta meg a Liszt Ferenc nemzetközi lemeznagydíjat első önálló, Liszt-műveket tartalmazó albumáért, amely a Warner Music Hungary kiadásában látott napvilágot, a CD-t a tekintélyes brit komolyzenei folyóirat, a Gramophone is méltatta.

A sorozat 2010-es koncertjei az MTA Dísztermében

2010. február 1-jén, hétfőn, 19.30-kor
Várdai István (gordonka) és Fülei Balázs (zongora) hangversenye

Műsor:
J. Brahms:G-dúr szonáta hegedűre és zongorára, op. 78 (Starker János átirata gordonkára)
R. Schumann:Öt népies darab, op. 102
C. Debussy:Szonáta gordonkára és zongorára
F. Poulenc:Szonáta gordonkára és zongorára

2010. március 2-án, kedden, 19.30-tól
Baráti Kristóf (hegedű) és Farkas Gábor (zongora) hangversenye

Műsor:
R. Schumann–J. Brahms–A. Dietrich:FAE szonáta
F. Schubert:C-dúr fantázia, D 934
Dohnányi E.:cisz-moll szonáta, op. 21
Bartók B.:1. rapszódia hegedűre és zongorára, Sz. 86
2. rapszódia hegedűre és zongorára, Sz. 89

2010. április 26-án, hétfőn, 19.30-tól
Baráti Kristóf (hegedű), Várdai István (gordonka), Fülei Balázs (zongora), valamint Berkes Kálmán (klarinét) hangversenye

Műsor:
M. Ravel:Szonáta hegedűre és gordonkára
M. Ravel:a-moll zongoratrió
O. Messiaen:Quartett az idők végezetéig

A budapesti sorozat mindhárom koncertje hallható majd Szegeden, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Fricsay termében, február 15-én, március 8-án és április19-én, Világjáró muzsikusok címmel.

A következő koncerteket – még az első félév fellépéseit – se lehet itt felsorolni, csupán a legfontosabbakról, a legrangosabb helyszínekről, eseményekről íme néhány példa.

Baráti Kristóf németországi Paganini-CD-je után Bach-szólóalbumot készített, a lemez a Berlin Classic kiadásában jelenik meg hamarosan, 2010 tavaszán. Közben Baráti Kristóf folyamatosan, rendkívül sok meghívásnak eleget téve, nagy sikerrel koncertezik itthon és külföldön egyaránt.

Fülei Balázs 2009 decembere óta Tel Avivban tanul Krasovsky professzornál. Nagy sikert aratott nemrég a szólóestje az MR Márványtermében (élőben közvetítette a hangversenyt az MR3 Bartók), ez volt a Chopin-Schumann-évad nyitókoncertje január 4-én. Farkas Gáborral együtt a nyíregyházi országos zongoraverseny fölvezető műsoraként adnak külön-külön szólóestet. Fülei Balázs a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében fellép Schumann és Dohnányi zongoraötösével, majd március 25-én, Bartók Béla születésnapján szólóestet ad a Bartók Emlékházban.

Farkas Gábor 2010. március 15-én.Liszt Haláltáncát játssza a pécsi Pannon Filharmonikusok zenekarral. 2011. január 22-én, a Liszt-évad nyitókoncertjén lép fel a Művészetek Palotájában, Kocsis Zoltán vezényletével, a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral. Számos koncertmeghívást kapott ő is Európa több országába, első, Liszt-CD-je jelentős kritikai sikert aratott, ennek köszönhetően Farkas Gábor felkérést kapott Liszt összes zongora-versenyművének a felvételére, a tervek szerint az album a 2011-es Liszt-évadra jelenne meg a Warner kiadónál. A Chopin- és a Liszt-évad koncertjein szólókoncerteket is ad a Művészetek Palotájában.

Várdai István 2009-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem passzív hallgatója volt, mivel olyan sok koncertfelkérésnek kellett eleget tennie. A főtárgyból megtartotta ugyan a diplomahangversenyét, amely óriási sikert aratott 2009 októberében, a Zeneakadémia nagytermében, az elméleti záróvizsgái még most következnek.

2008 októberében Várdai István nyerte az amerikai, Charlotte White’s Salon de Virtuosi alapítvány tehetséges fiatal művészeknek adományozott díját, az 5000 dolláros elismeréssel szólóest is járt 2009-ben: az októberi díjátadó gálát élőben közvetítette New York legrangosabb komolyzenei rádióállomása, a WQXR, a legendás Bob Sherman konferálásával – ez volt Várdai István amerikai rádiós debütálása.

Korábbi fellépéseinek, közös zenéléseknek köszönhetően Európa számos helyére visszahívják, így például Howard Griffiths karmester júliusban CD-felvételre invitálta őt, Simon Gaudenz karmester szintén visszavárja Németországba. A pécsi Pannon Filharmonikusokkal Essenben – amely Péccsel és Isztambullal együtt Európa Kulturális Fővárosa az idén – adja elő Schumann csellóversenyét. A Swetzinger Festspiele is szerepel az idei programjában.

Várdai István január 27-én mutatkozik be szólóműsorral a bécsi Konzerthausban (Fülei Balázs kíséretében), február 24-én a Carnegie Hallban lép fel, játszik az amszterdami Concertgebouw-ban is, s Pozsonyban, az ottani tavaszi fesztivál nyitóhangversenyén Sosztakovics csellóversenyét játssza.

Sajnos, Várdai István Nyugat-Európában kapható CD-jét nem forgalmazzák Magyarországon. Szüksége lenne jó minőségű hangszerre, ám ehhez – más hazai nehézségek mellett – nehezen lehet mecénást találni.
 
nyomtat

Szerzők

-- Danczi Csaba László --


További írások a rovatból

Hari Drama és Nagy Emma Quintet koncert a Várkert bazárban
Kurt Rosenwinkel The Next Step Band (Live at Smalls, 1996) júliusban megjelent albuma és a Magyar Zene Házában októberben tartandó koncertje tükrében
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről

Más művészeti ágakról

irodalom

Bemutatták Elena Poniatowska: Leonora – Leonora Carrington regényes élete című művét
Nemes Nagy Ágnes összegyűjtött gyerekversei
Adam Elliot: Egy csiga emlékiratai


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés