bezár
 

zene

2010. 01. 16.
Átadták a Pro Renovanda Alapítvány díjait
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Somlyódy László tanszékvezető egyetemi tanár, vízgazdálkodási szakember és Vásáry Tamás karmester, zongoraművész vehette át a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány 2010-es fődíját; az elismeréseket szombaton adták át Budapesten.

prae.hu

A díjátadó ünnepségen Glatz Ferenc, a kuratórium elnöke visszatekintett 1990-re, az alapítvány létrejöttének évére, mint megjegyezte, a diktatúra bukása után nem volt elég a többpártrendszer visszaállítása, a civil társadalomnak is magára kellett találnia. "A Pro Culturát úgy fogtuk fel, mint a magyarországi civil társadalom egyik regeneráló erejét" - emlékezett.

Hozzátette, ma is szükség van arra, hogy a gazdasági válság mellett a társadalom problémáiról is szó essék. Glatz Ferenc szerint a válság esélyt kínál a megújulásra mind globális szinten, mind Magyarországon.

Kérdés, hogy ez hazánkban milyen politikai modellben történik majd - vélekedett a kuratórium elnöke, hangsúlyozva azonban: nem minden a politikán múlik. "Politikusok, rendszerek jönnek-mennek, de a társadalom, az értelmiség marad" - fogalmazott.

Somlyódy László a hazai vízgazdálkodás terén kifejtett munkásságáért vehette át az alapítvány fődíját. A Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetőjének kutatási területe az áramlás a felszíni vizekben, a vízminőség és a vízgazdálkodás. Munkásságát több díjjal, többek között Gábor Dénes- és Széchenyi-díjjal ismerték el.

Vásáry Tamásnak a magyar zenekultúra nemzetközi elismertetésében elért sikereiért ítélte oda a fődíjat a kuratórium. Vásáry Tamás neve zongoraművészként és világhírű zenekarok karmestereként egyaránt ismertté vált, pályafutása során több mint száz zenekart vezényelt. Munkásságát Liszt Ferenc- és Kossuth-díjjal is elismerték.

A Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány a két fődíj odaítélése mellett Pázmány Péter felsőoktatási díjat adományozott Békesi László közgazdásznak, Bíró Zoltán irodalomtörténésznek és Nagy János egyetemi tanár, agrármérnöknek.

A Deák Ferenc kutatási díjjal a kuratórium Borhidi Attila botanikus, Várady Tibor jogász professzor és Weiss Emília jogász professor emeritus munkásságát jutalmazta.

A Trefort Ágoston közoktatási díjat Derdák Tibor tanár, iskolaigazgató, Lajos Józsefné matematikatanár, Matusz Péter Pál tanár, képzőművész, valamint Pastyik István nyugalmazott múzeumigazgató vehette át.
A Kodály Zoltán közművelődési díjat a kecskeméti Kodály Zoltán ének-zenei iskolának, Erdész Judit Máriának, a népművészet mesterének, Palya Bea énekesnőnek, valamint Ráday Mihály televíziós főszerkesztőnek, örökségvédelmi szakembernek ítélték.

A határon túli kultúra ápolásáért járó Kemény Zsigmond-díjat Tari István szerkesztő, költő, írónak adományozta az alapítvány kuratóriuma.
A Nemes Nagy Ágnes esszédíjat Margócsy István irodalomtörténész, esszéíró és Ágh István költő, esszéíró vehette át.

A kuratórium 1993-ban hozta létre a díjakat az oktatás, a kultúra és a tudomány területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyiségek elismerésére.

A díjakkal nettó ötszázezer forint, a fődíjjal egymillió forint jár. Mostanáig tizenhárom alkalommal került sor az elismerések átadására; összesen 286-an vehettek át alapítványi díjat.

A kuratórium elnöke Glatz Ferenc, tagjai: Honti Mária, Enyedi György, Horn Péter, Király Tibor, Kiss Gy. Csaba, Vékás Lajos, Láng István, Stark Antal és Várszegi Asztrik.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bartók György szerzői estje a Fugában
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Platon Karataev: Napkötöző – négy szám

Más művészeti ágakról

art&design

az avantgárd lövészárkában
A Nyílt tárgyalás című előadás a Katona József Színházban
Ezeket a filmeket szerettük 2024-ben


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés