bezár
 

zene

2009. 11. 30.
Emelkedhet a PANKKK-pályázatokon elérhető támogatás
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért (PANKKK) programigazgatója bízik abban, hogy az idei 120 millió forintos pályázati támogatási keretösszeg helyett 2010-ben már 200 millió felett rendelkezhetnek.

prae.hu

Berta András az MTI-nek hétfőn elmondta: az idei támogatásból 115 millió forintot biztosított a szaktárca, ötmilliót pedig a szakma, vagyis az Előadóművészi és Jogvédő Iroda. Az elképzelések szerint a két forrás jövőre 50-50 százalékos arányban összesen már 200 milliót biztosítana a PANKKK pályázataira.

Jelenleg is zajlik az egyeztetés a jövő évi pályázati lehetőségek véglegesítéséről.

"Úgy tűnik, jövőre is lesz elsőlemezes és tehetségkutató pályázat, valamint megmarad a vidéki klubkoncertek támogatása is, ezek forrását az Oktatási és Kulturális Minisztérium biztosítja. Minden egyéb attól függ, hogy a zeneipar képviselőivel miben tudunk megállapodni. Régóta fontos szándék, hogy az OKM által biztosított összegek mellett a zeneipar is komolyabb forrásokat tegyen bele a PANKKK-ba" - mondta a programigazgató.

Berta András elmondta, hogy a PANKKK keretében évente 1500-2000 vidéki klubkoncertet támogatnak, és 500-600-ra tehető azon zenekarok száma, amelyek a PANKKK által támogatott koncerteken vesznek részt. Ezen kívül esnek az első lemezük támogatására pénzt kapó együttesek (idén 33 ilyen volt).

A tavasszal kiírt és már kiértékelt elsőlemezes pályázat megvalósítása folyamatosan zajlik, ennek keretében 2010. április 30-ig jelenhetnek meg a PANKKK által támogatott albumok. A pályázat győztesei - köztük a Fábián Juli Jazz Riff, a Qualitons, Poniklo, az Esti Kornél, a Képzelt Város és a Láma Dalai - 300 ezer forintos támogatási összeget használhatnak fel a lemezkészítésre.

A PANKKK programigazgatója kitért arra, hogy tavaly az elsőlemezes és soralbumos pályázat része volt a videóklip-készítési lehetőség, amit idén már külön pályázati kategóriaként kezelnek. Hozzátette: azért döntöttek így, hogy egy támogatott klip elkészítésének ne feltétlenül kelljen közvetlenül egy lemez megjelenéséhez kötődnie. A pályázatonként megítélhető támogatás összege a klipekre 150 ezer és 300 ezer forint között van.

A másik új, a zenei export projektek támogatására kiírt pályázat korábban már létezett, sőt, a PANKKK 2005-ös indulásakor a program egyik alappillére volt a külföldi promóciós tevékenységet eddig megvalósító Magyar Zenei Exportiroda. Utóbbi azonban 2009 elején megszűnt és a tevékenység támogatása csak nemrég került át a PANKKK-hoz.

"Ez a támogatási lehetőség elsősorban magyar zenekarok külföldi turnéira vonatkozik, azok promóciójára. Ezen belül azért hagytuk nyitott rendszerben a konkrét pályázati témát, hogy kiderüljön, mire lehet még igény a zenekarok részéről" - fejtette ki a programigazgató. Ebben a pályázati kategóriában 300 ezer és 2,5 millió forint közötti összeg ítélhető oda.

Mindkét új PANKKK-pályázat esetében 2009. december 20. a beküldési határidő; a támogatott pályázati célokat 2010. január 1. és május 31. között lehet megvalósítani.

A PANKKK-on belül idén vidéki klubkoncertre, első lemezre és tehetségkutatási céllal lehetett pályázni, emellett HungaroConnections néven létezik (idén kétszer is kiírták) egy pályázati kategória az Előadóművészi Jogvédő Irodával közös kiírásban; ez utóbbi célja magyar és külföldi zenekarok együttműködésének elősegítése cserekoncertek támogatásával. Itt egy-egy zenekar az általa kiválasztott külföldi partnerzenekarral együtt idén 100 ezer forint támogatási összegre pályázhatott, ennek fejében egy-egy közös koncertet játszanak-játszottak itthon és a külföldi partnerzenekar hazájában. A támogatás elsősorban az útiköltségeket fedezi, és nem célja a koncertek költségeinek 100 százalékos finanszírozása.

A 2005 óta működő PANKKK támogatási program az elmúlt években csaknem 200 nagylemez, több mint 50 tehetségkutató rendezvény és több ezer vidéki klubkoncert létrejöttéhez nyújtott anyagi támogatást.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
A 180-as Csoport című kötet bemutatója
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés