art&design

Idén lett tíz éves az OFF-Biennále, az alulról szerveződő, együttműködésre épülő kortárs művészeti kezdeményezés és független platform. Az OFF célja, hogy változatos tevékenységein keresztül erősítse a hazai független művészeti szcénát, és hozzájáruljon a társadalmi, politikai és környezeti kérdésekről szóló nyilvános diskurzushoz. Mindezt azzal a szándékkal, hogy a demokrácia kultúráját a művészet eszközeivel erősítse.
Az idei év témája a biztonság fogalma köré szerveződik: ezt a fogalmat – nem ritkán eltorzítva – gyakran halljuk manapság a főként a jobboldali populista retorika által uralt közbeszédben. A biennálé címe, A nyugtalanság versei Robert Gabris művész és aktivista egyik művére utal. A mű a kollektív alkotás és képzelet új technikáit villantja fel, amelyek segítséget nyújthatnak a jelen kihívásai között való eligazodásban. A biennálé különböző helyszíneken számos projektet mutat be: elsősorban kiállításokat és kísérő eseményeket (előadások, vetítések, séták), de köztéri kollektív akciókat is.
Miközben egyszerre több, egymásba fonódó válság – háborúk, megélhetési és lakhatási válság, klímaválság és a mindezekre ráerősítő szélsőjobboldali politikai programok – miatt kell aggódnunk, úgy érezhetjük, hogy kicsúszik a lábunk alól a talaj, nyugtalanság és szorongás lesz úrrá rajtunk.
De azt is látnunk kell, hogy mindez nem mindenkit érint egyformán. Mindannyian más-más kiváltságokkal bírunk, és különböző strukturális hátrányokat kell leküzdenünk, valamint az imperializmus, a gyarmatosítás és a kapitalizmus globális rendszereiről való tudásunk is eltérő. Ezek a rendszerek alakítják az életünket, és tesznek bennünket kedvezményezettekké és marginalizáltakká, gyakran egyszerre, bár különböző mértékben.
A társadalom tagjaiként sorsunk elválaszthatatlanul összekapcsolódik a minket körülvevő emberi és nem-emberi világgal. Ezekben a bizonytalan időkben hogyan tudunk értelmes kapcsolatokat kiépíteni és fenntartani, egyenlőségre törekvő politikai és társadalmi programokat kidolgozni, hogyan tudjuk felhangosítani a nem hallható hangokat, és erősíteni az ellenálló képességet és az együttműködést?
A nyugtalanság versei keretében bemutatott művek sokféle tapasztalatból merítenek: személyes hangvételükkel összetett érzelmeket és történeteket jelenítenek meg költői erővel. A kiválasztott művek a biztonság témáját járják körül, miközben olyan kérdésekkel foglalkoznak mint a patriarchális elnyomás, a rendszerszintű egyenlőtlenség, a kontroll, a marginalizáció, a fegyveres konfliktusok hatása, a migráció, a dekolonizáció, az éghajlati válság, a queer ökológiák, a családon belüli erőszak, a testi autonómia és a feminista ellenállás. A kiállított művek különféle stratégiákat alkalmaznak – beleértve az abszurd humort, az öröm gyakorlatait és a játékosságot –, hogy reflektáljanak jelenlegi helyzetünkre, égető kérdéseinkre és kihívásainkra. Ugyanakkor különböző tudásokra és civil gyakorlatokra támaszkodnak, hogy szövetségeket, szolidaritást, valamint fenntartható és tartalmas együttélési módokat építsenek.
Az ezek a falak nem minket védenek című kiállítás kimondottan a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálja néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.
OFF-Biennále 2025
Kurátori csapat: Erőss Nikolett, Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Oltai Kata, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin
2025. május 8. és június 15. között
ezek a falak nem minket védenek
Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi
Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin
Helyszín: Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park
Megnyitó: május 8., 19.00
Nyitvatartás: május 9. – június 15., szerda: 16.00–19:00, csütörtök–péntek: 16.00–20.00, szombat–vasárnap: 10:00–16:00
Fejléckép: Iz Öztat, Rest [Nyugalom], 2024
Kép a leadben: Robert Gabris: Asylum - A Poem of Unrest [Menedék - a nyugtalanság verse], 2024