bezár
 

art&design

2025. 04. 28.
Molnár Mátyás emlékszoba Vaján
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Molnár Mátyás emlékszoba Vaján Átadták a vajai múzeum alapító-igazgatójáról, Molnár Mátyás pedagógus-népművelőről (1923-1982) elnevezett emlékszobát a Magyar Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteményében a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vaján szombaton.

Az eseményen Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszédében kiemelte, Molnár Mátyás alkotó és értékteremtő ember, példakép és a remény embere volt.

prae.hu

Olyan korban élt, amikor a tartást, a hitet, a véleményt és a gondolatokat tűzzel-vassal üldözte a kommunista diktatúra. De makacs ember is volt, ezért a jó ügyért "csendes terroristának" is hívták, hiszen amikor Vajára helyezték, addig járt mindenhová és nem nyugodott meg, amíg a vajai kastélyt fel nem szabadította és létrehozta benne a múzeumot.

Személyes családi kötődését felidézve Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta, Molnár Mátyás alkotóotthont hozott létre azoknak a művészeknek, akik máshol nem mondhatták el a véleményüket, reményt, lehetőséget, teret, időt és biztonságot adott a diktatúra által elhallgattatni akart íróknak és költőknek.

Nekünk is ez ma a feladatunk, megmutassuk az értékeket gyermekeinknek, átadjuk nekik a hazaszeretetet és a családszeretetet, hogy meg tudják őrizni és tovább tudják adni a jövőnek - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, ehhez emlékeznünk kell Molnár Mátyás életére, bátorságából pedig erőt kell merítenünk.

Szabados-Jámbor Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Múzeum általános főigazgató-helyettese beszédében felidézte, Molnár Mátyás pedagógusi pályája mellett éppen hetven évvel ezelőtt, 1955-ben kezdte meg gyűjtői munkáját, megteremtve az általa 1964-ben életre hívott Vay Ádám Múzeum alapjait.

Élete és munkássága példaértékű a teljes magyar kultúrában, de a vármegyei néprajzi és irodalomtörténeti emlékek kutatásában és gyűjtésében egyaránt elévülhetetlen érdemeket szerzett - hangsúlyozta.

Kiemelte, hogy a Rákóczi-korszak helytörténeti vonatkozásainak feltérképezése révén neki köszönhető az is, hogy az évek során Vaja a Rákóczi-kutatás egyik legjelentősebb vidéki bázisává vált. Elsőként ismerte fel a kastély történelmi jelentőségét, falai között egy olyan múzeumot sikerült létrehoznia, amely nagyban hozzájárult a helyi identitás erősítéséhez és a történelmi emlékezet fenntartásához - hangoztatta a főigazgató-helyettes.

Szabados-Jámbor Zsuzsanna emlékeztetett, Molnár Mátyás munkássága hozzájárult ahhoz, hogy a Rákóczi-család történetének témaköre a mai napig nagy tömegeket vonz, valamint a Rákóczi-korszak és a kurucok története iránti érdeklődést évről évre sikerült fenntartani.

Az alapító fia, Molnár Sándor, a Magyar Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteményének jelenlegi igazgatója elmondta, hogy az emlékszobát állami forrásból, a Magyar Nemzeti Múzeum támogatásával valósították meg csaknem 13 millió forintból.

Hozzátette, az emlékszoba édesapja életútjának azon részeit emeli ki, amely legjobban jellemezte munkásságát, irodalomtörténeti kutatásait, néprajzi gyűjtéseit, illetve a Rákóczi-korszakról szóló tudományos konferenciák szervezésében végzett tevékenységét.

Fontos elemei a tárlatnak a könyvek, hiszen Molnár Mátyás számos szakmai könyvet írt.

A vajai múzeum emeletén kialakított emlékszobában az érdeklődők megtekinthetik Molnár Mátyás teljesen berendezett dolgozószobáját, személyes tárgyait, könyveit, diplomáit és keresztleveleit is.

Az eseményen köszöntőt mondott Kovács Árpád, a Miniszterelnöki Kabinetiroda stratégiai tanácsadó testületének tagja és Tisza Sándor Rajmund, a település polgármestere.

 

Fotó: MNM Vay Ádám Muzeális Gyűjteménye Facebook oldal

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról
Krajcsovcis Éva és Zséger Olivia „Leképezés” című kiállításának megnyitóbeszéde
Kurátori bevezető

Más művészeti ágakról

irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Megnéztük a 15. Frankofón Filmnapok legjobb filmjeit
irodalom

Andris Kalnozols: Szólíts Naptárnak – a kötetbemutatóról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés