art&design

Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a tárlat tágabb kontextusban értelmezendő.
Magyarország és Horvátország között létezik ugyanis egy múzeumi együttműködés, amelynek keretében már számos magyarországi gyűjtemény - köztük a Magyar Nemzeti Múzeum Zrínyi Miklós személyét középpontba helyező kiállítása és a Magyar Nemzeti Galéria Eszmény és valóság című képzőművészeti tárlata szerepelt nagy sikerrel Zágrábban. Tavaly pedig a zágrábi Néprajzi Múzeum is bemutatkozott a budapesti Néprajzi Múzeumban.
"Jelenleg 2026-ig szól az említett együttműködés, amelynek a lehetséges megújításáról is tárgyaltunk a horvát kulturális minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkárával. Azt tapasztalatam, hogy a horvát fél is nyitott a folytatásra, értékelik a közös munkát" - fogalmazott.
Hozzátette, hogy mivel Zágrábban még mindig látszanak a nyomai az öt évvel ezelőtti nagy földrengésnek, amelynek során sok múzeum és közintézmény megsérült, magyar múzeumi szakemberek segítségét is felajánlották, akik műtárgyvédelemmel, raktározással és beruházással kapcsolatos tapasztalataikat osztanák meg a horvát féllel.
"Itt elsősorban a számos nemzetközi díjjal is elismert Liget Budapest projekthez kötődő fejlesztésekre, a Néprajzi Múzeum és Szépművészeti Múzeum felújítása során szerezett tapasztalatokra érdemes gondolni. Illetve arra a raktárbázisra, amely kiszolgálja ezeket a múzeumokat. A Néprajzi Múzeum költözése kapcsán pedig a leltározás és a digitalizálás terén is számos jó gyakorlat született. Ezek a tapasztalatok lehetőséget adtak a magyar múzeumi szakmának a szintlépésre, és azt gondolom, hogy érdemes őket megosztani másokkal, köztük a horvát kollégákkal is" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Vincze Máté szerint a Magyarország és Horvátország közötti, meg nem értésből adódó problémák elsimításában fontos szerepe van a kulturális párbeszédnek, egymás megértésének és elfogadásának.
"Azt látjuk, hogy a horvát kulturális tárca és a horvát múzeumok nyitottak a párbeszédre. A Zágrábban működő Magyar Kulturális Intézet pedig rengeteget tesz azért, hogy ez a kulturális párbeszéd az átlagemberek körében is egymás megértésére irányuljon" - hívta fel a figyelmet.
A helyettes államtitkár arra is kitért, hogy Magyarország 24 országban 26 kulturális intézetet működtet, és ezek a kis intézetek nagyon fontos szerepet játszanak hazánk kulturális és általános megítélésének az emelésében. Nem véletlen, hogy Magyarország az úgynevezett soft power diplomáciai rangsorokban is a súlyán felül teljesít.
A tárlat egyik erősségeként említette, hogy rendkívül innovatívan, kreatívan mutat be egy nehezen prezentálható témát, és a műtárgyak mellett a székeknek társított pozitív emberi érzéseket, például az asztal körüli beszélgetések és a hazaérkezés utáni lepihenés pillanatait is megjeleníti.
A kiállítás ismertetője szerint a két Néprajzi Múzeum bútorgyűjteményének tárgyait és az AU Workshop székeit bemutató tárlat kapcsolatot, párbeszédet, kreatív mentális teret teremt a gyűjtemény tárgyai és korabeli adaptációi között, és reflektál e ma is nagyon fontos tárgyban rejlő kreativitására, annak előállítására és mindennapi használatára. A kiállítótérben együtt megjelenő kortárs designtárgyak és gyűjteményi műtárgyak összeolvashatóak és párbeszédben állnak egymással.
Fotó: Néprajzi Múzeum