art&design

A programban a régi idők majálisainak hangulata a felföldi mezőváros tágas piacterén és árnyas portáin körhintával és hagyományos vásári portékákkal elevenedik meg. A Tintaló Cirkusz meseelőadása mellett fellép a Zanotta Art Egyesület is, akik Katinka kertjéről mesélnek a látogatóknak, illetve koncertet ad a Kerekes Band is.
A "fűszertotó" és gyógynövény bemutató mellett Kérdezd a kertészt! címmel kertészeti szakemberek beszélgetnek a biokertészkedésről és tájépítészetről, de palántázás bemutató és Kertek világa címmel tematikus séta is várja a látogatókat.
A családok ügyességi játékokon mérhetik össze tudásukat, a kézműves foglalkozásokon a természetes alapanyagok és a környezettudatos technikák kapják a főszerepet, míg az újrahasznosított játékok kertjében ki lehet próbálni, hogyan lehet újrahasznosítani vagy természetes anyagokból alkotni.
A Skanzenben az Észak-magyarországi falu tájegység Novaji lakóházánál májusfa-díszítésen, az Erdély tájegység Balavásári lakóházánál pedig gombócfőzésen vehetnek részt az érdeklődők. Mindkét hagyomány a párválasztás szokásaihoz kapcsolódik.
A májusfát a legények éjszaka vágták ki az erdőn, és hajnalra állították fel a lányos házak elé. Sok helyen csak a bíró és a pap háza vagy a templom előtt állítottak fel egyetlen magas májusfát, a lányos házak udvarán pedig egy kisebbet. A májusfát szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral díszítették fel, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna.
A lányok különböző praktikákkal próbálták kitalálni jövendőbelijük nevét. Az egyik ilyen, amikor a gombócokba egy-egy fiúnevet rejtettek el és a kifőzéskor elsőként feljövő gombóc árulta el a leendő férj nevét.
A Zöldellő Majális részletes programja a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum honlapján érhető el.
Fotó: Szentendrei Skanzen Facebook oldala