film

124 éve, 1901. április 30-án a mozi közönségének mutatták be A táncz című filmfüzért, amely az első magyar filmalkotásként vonult be a mozgókép történetébe.
A tájékoztató szerint 17 órától A legbelsőbb Ázsia - Magyarok nyomában Mongolországban című, "személyes hangvételű roadmovie-t" vetítik, amelyet bemutatója óta már több mint ötezren tekintettek meg mozikban, többek közt az Urániában, ahol folyamatosan műsoron van. A szerdai vetítés különlegessége, hogy jelen lesz Füredi Zoltán orientalista-antropológus filmrendező, akit a vetítést követően kérdezhet a közönség.
19:30-tól a Láthatatlan kötelek című, "életútkövető" dokumentumfilmet tűzik műsorra, amit eddig csak néhány alkalommal vetítettek moziban. Varga Ágota filmrendező egy vak szülők gyermekeként felnőtt látó fiú, az immár 19 éves Fecó történetét folytatja - immár harmadik filmjében, a 2006-os Szemünk fénye és a 2015-ös Szülei szeme után.
A vetítéshez kapcsolódó beszélgetés vendége a rendező, akit Buglya Zsófia programigazgató mellett a nézők is kérdezhetnek. A dokumentum- és ismeretterjesztő alkotások sorában a nap folyamán levetítik a dunaszerdahelyi magyar focicsapatról szóló DAC Film című produkciót is.
A játékfilmek közül az újdonságok (a Véletlenül írtam egy könyvet, a Minden rendben, valamint az animációs Csongor és Tünde) mellett a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum három klasszikusát tűzik műsorra, utóbbiakat angol felirattal.
Makk Károly filmrendező születésének közelgő centenáriuma alkalmából egyik legkedveltebb filmjét, a Hunyady Sándor novellája alapján készült Egy erkölcsös éjszakát vetítik 1977-ből, amely egy bordélyház különleges napját meséli el Psota Irén és Cserhalmi György főszereplésével.
A márciusban 73 éves korában elhunyt filmrendező, Sopsits Árpád (Torzók, A marfűi rém) munkássága előtt első nagyjátékfilmje, a rendszerváltás idején készült Céllövölde vetítésével tisztelegnek.
A tragikus apa-fiú történetben Kovács Lajos és Lengyel Zoltán mellett Nagy Feró is látható (egy rendőrnyomozót alakít), a lenyűgöző audiovizuális világot pedig olyan alkotótársak biztosítják, mint Medvigy Gábor és Klöpfler Tibor operatőrök, valamint Melis László zeneszerző.
Ugyancsak a rendszerváltást idézi meg Tímár Péter népszerű szatírája, a Csapd le csacsi!, amely most abból az alkalomból látható, hogy nemrég készült el a restaurálása a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívumban.
Az elmúlt egy év filmsikereiből a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték mellett a rendszerváltás utáni évtizedek legmagasabb nézettségét elérő Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés vígjáték is újranézhető.
A Magyar Művészeti Akadémia két ingyenes vetítést is rendez, amelyre regisztrálni a mozi weboldalán lehet. Az első filmblokk keretében, 16 órától levetítik a legkorábbi magyar film, A táncz virtuális rekonstruálásáról szóló alkotást Fazekas Bence rendezésében, valamint Vadász János az élet születéséről szóló, Nyitány című 1965-ös ismeretterjesztő rövidfilmjét, amely az első Oscar-jelölt magyar film volt.
A 18 órakor kezdődő blokkban Szőts István Kövek, várak, emberek című, klasszikus hollókői dokumentumfilmjét vetítik le 1955-ből, majd a tudományos filmkészítésről tűznek műsorra egy rövidfilmet Rák József rendezésében. A 16 órai vetítés keretében adják át a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatának elismerő okleveleit is.
Fotó: Uránia Nemzeti Filmszínház Facebook oldala