bezár
 

art&design

2025. 04. 22.
Három évszázad éremművészete a Magyar Nemzeti Múzeumban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Három évszázad éremművészete a Magyar Nemzeti Múzeumban A kultúra nem a múlt díszlete, hanem a közös jövőnk alapköve – hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Reprezentáció és technológia – Három évszázad éremművészetének titkai című időszaki kiállítás megnyitóján, a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Hankó Balázs a keddi eseményen kiemelte, hogy a kiállítás jól illusztrálja közös történelmünk utolsó három évszázadának azt a kulturális gazdagságát, "mely minket megtartott és megtart magyarnak itt, a Kárpát-medencében".

prae.hu

A modern múzeum szerepe nem kevesebb, mint az identitásunk, a közösségünk és az emlékezet megőrzése és átörökítése. A miniszter célként jelölte meg, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum a világ legjobb 100 múzeuma közé emelkedjen.

A tárlaton bemutatott, mintegy háromszáz évet felölelő gyűjtemény darabjai nemcsak műtárgyként jelentősek, hanem elsőrendű történeti források is; történészeknek, művészettörténészeknek és numizmatikai kutatóknak egyaránt rendkívüli lehetőséget biztosít a kollekció a magyar és európai éremtörténet további kutatására – hangsúlyozta Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) gyűjteményi főigazgató-helyettese.

Az MNM és a BÁV Art közös kiállításának különlegessége, hogy az nemcsak az elmúlt évszázadok éremművészetét, hanem az érmek előállításához szükséges eszközöket, az úgynevezett verőtöveket is a látogatók elé tárja.

A verőtövek és a velük készített emlékérmék, kitüntetések többnyire jeles történelmi események lenyomatai, az érmék évszázadokon átívelően őrzik a magyar történelem fontos pillanatait, az uralkodói portréktól kezdve a világraszóló jubileumokon át a politikai fordulópontokig.

A tárlat a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretekből is bemutat egy válogatást, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum bocsátott rendelkezésre a kiállítás idejére. Megtekinthetők például az 1714-es gyulafehérvári erődítés emlékérme, az 1867-es koronázási érem, az 1956-os Nemzetőrség jelvénye mellett a a Corvin-lánc kitüntetések.

A több mint 200 darabból álló tárlatot a Múzeumok Majálisa kétnapos rendezvénye zárja május 25-én. A hétvégi programsorozat részeként a résztvevők kipróbálhatják az éremverést és a TV2 Kincsvadászok című műsorában a BÁV Art által megvett kincsekre is licitálhatnák.

A világviszonylatban is páratlan, a BÁV Art kezelésében álló, 25 ezer darabos gyűjtemény legszebb darabjai május 25-ig láthatók a Nemzeti Múzeum kupolatermében és a Múzeumkertben.

 

Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum Facebook oldala / Hankó Balázs hivatalos Facebook oldala

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
art&design

keresztes zoltán underdogimages fotóalbumának bemutatója
Egy mozgástanulmány

Más művészeti ágakról

Bogdán Viki mesekönyve diszlexiás gyerekeknek
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben
Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés