art&design

A kiállítás a legnagyobb francia, cseh és német plakátművészek - Eugene Grasset, Bruno Paul és Alfons Mucha - alkotásai mellett szentendrei művészek szecessziós ihletettségű munkáit is bemutatja.Illetve Ferenczy Károlynak, Czóbel Bélának, Schubert Ernőnek és Boromisza Tibornak a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéhez tartozó műveit is közönség elé tárják.
A századforduló időszakára – az 1880-as évektől az első világháború előestéjéig – a szecesszió sajátos, újító stílusa nemzetközi és rendkívül befolyásos irányzattá nőtte ki magát. Akkoriban Párizsban, a művészi plakát térhódításának epicentrumában az ipari termelés és a növekvő kereskedelmi verseny hatására árucikkeket vagy szórakozási lehetőségeket kínáló, élénk színvilágú hirdetések, falragaszok ezrei lepték el a belvárosi épületek falait és az utcák hirdetőoszlopait.
A plakátművészet a századfordulóra elért Magyarországra is. A plakátok vizualitását a szecesszióra jellemző, síkba szerkesztett, burjánzó növényi motívumok és a misztikus-szimbolikus minőséget képviselő, érzéki nőalakok határozták meg.
Ezekből az alkotásokból mutat be válogatást a Szentendrei Képtárban május 1-jétől augusztus 31-ig megtekinthető kiállítás, amelynek kurátora Iberhalt Zsuzsa művészettörténész.
További információ a www.femuz.hu oldalon található.
Fotó: Ferenczy Múzeumi Centrum Facebook oldala