bezár
 

színház

2025. 04. 16.
Előadások és tehetséggondozás a Városmajorban és a Kristály Színtéren
Színház határok nélkül - Szemle Plusz 2025
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
2025. augusztus 25. és szeptember 9. között tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.

Az idei év különlegessége, hogy a versenyprogram mellett kiemelt figyelmet fordítanak a tehetséggondozásra: hét színiiskola hallgatói kapnak lehetőséget a bemutatkozásra az OFF program keretében. A Szemle Plusz célja továbbra is az, hogy a fővárosi közönség testközelből találkozhasson azokkal a kiemelkedő színházi produkciókkal, amelyek a Kárpát-medence különböző tájain születtek. A Városmajori Szabadtéri Színpad és a Kristály Színtér elkötelezetten nyújt lehetőséget és ad teret a pályakezdőknek, különösen a fiatal előadóművészeknek és középiskolásoknak, miközben szakmai szempontból is nívós és sokszínű programkínálatot nyújt minden korosztály számára.

Szkéné színház

A Szemle Plusz versenyprogramjába idén olyan különlegességeket hoztak el, mint a vajdasági Zentáról érkező Szedjetek szét című előadás Mezei Kinga rendezésében, amely érvényesen és aktuálisan beszél elmenésről és maradásról, az otthonunkhoz való viszonyunkról, illetve arról, hogy miért nem vagyunk sohasem elégedettek saját helyzetünkkel, miért vágyunk minduntalan másra, többre. Emellett bemutatásra kerül a szabadkai ÁRPÁD-HÁZ című Spiró György darab, amelyben hat színészt láthatunk harminc szerepben és ötven év rendhagyó történelmét száz percben. Az előadás rendezője Keszég László, aki a tavalyi Szemle Plusz OFF programot figyelemmel kísérő és értékelő résztvevője volt. Nagyváradról a Szigliget Színház egyik nagyszabású és izgalmas alkotásának is otthont ad a Városmajor: Kálmán Imre Csárdáskirálynő című nagyoperettjét láthatja a közönség, ami tavaly elnyerte a „Legjobb szórakoztató színházi előadás” díját a 45. Színikritikus-díjátadón.

Idén a Szemle programjában ismét helyet kapnak izgalmas vidéki előadások. Többek között a szombathelyi Weöres Sándor Színház társulata Alföldi Róbert rendezésében egy többszörösen díjnyertes Tracy Letts darabbal, az Augusztus Oklahomábannal érkezik. Az előadás egy feszült családi drámát bont ki, ami egy titokzatos haláleset és az azt követő temetés körül zajlik. Szolnoki Szigligeti Színházból Szőcs Artur rendezésében egy Shakespeare-parafrázist, a Vízkereszt, vagy bánom is én című előadást is bemutatják a fesztiválon. Az angol nyelvű drámaírás legnagyobb alakjának művében mindenki a szerelmet keresi, a történet végén pedig a közönség nagy érzelmeket átélve ismerhet magára. Végül pedig a tavalyi Szemle Plusz „Legjobb előadás” díját elnyert, Miskolci Nemzeti Színház zárja a városmajori előadások sorát a versenyprogramban. Weöres Sándor A kétfejű fenevad című kétrészes történelmi panoptikumot a társulat a szerző különleges nyelvezetéhez és mondataihoz az utolsó betűig hűen szólaltatja meg. A magyar drámairodalom különleges remekműve fergeteges humorral fest képet egy olyan átmeneti világról, ahol a történelem zűrzavarában mindenki a túlélés módját keresi – és senki sem az, akinek látszik.

 

.
Augusztus Oklahomában (fotó: Mészáros Zsolt)

 

A kamaraelőadások versenyében is újra óriási színészi alakítások, izgalmas társadalmi kérdések, személyes sorsok versengenek majd egymással, mint például Gloviczki Bernát és Jakab Balázs előadásában Kertész Imre Sorstalanság című műve, amelyet a regény alapján Bagossy Júlia alkalmazott színpadra. Az előadás a Katona József Színházból érkezik a mustrára. Az Orlai Produkciós Iroda Halász Rita Mély levegő című regényéből készült előadását Pálos Hanna előadásában láthatja a nagyérdemű, így beleshetnek egy válás történetébe is a kisgyerekes képzőművész, Vera életén keresztül, aki arra keresi a választ, hogy miért úgy történtek vele a dolgok, ahogy. Ezután egy világhírű Nick Hornby novellából Bodor Géza rendezte helyszínspecifikus múzeum-színházi előadást, azaz a CiciKrisztust láthatják Ficzere Béla előadásában. A Gólem Színház A tíz hónap – Babilon-ügy című előadásában Fullajtár Andrea kiváló alakítást nyújt Galló Olga szerepében, ahol megismerheti a nézőközönség az ő XX.századát egészen 1944-től 1979-ig, vagy tovább. Keresztes Tamás viszi a vászonról a színpadra Udvaros Dorottya és Medveczky Balázs főszereplésével az azonos című film alapján a Minden jót, Leo Grande-t a Bástya Színház jóvoltából, ami tabukat döntöget azzal a kérdésfelvetéssel, hogy kikezdhet-e egy idősebb nő egy fiatalabb férfival. A versenyprogramot a Kristály Színtéren Székely Csaba MI vagyok lírai, filozofikus és érzelmi töltetű műve zárja, ami arra keresi a választ Bakonyi Csillán keresztül, hogy mit jelent a mesterséges intelligencia korában embernek lenni.

 

.
MI vagyok (fotó: Szabó Réka)

 

A versenyprogramban hat nagyszínpadi és hat kamaraelőadás kap helyet – olyan emlékezetes produkciók, amelyek művészi és gondolati mélységükkel is megszólítják a nézőket. Emellett az OFF program keretében hét hazai színi képzést nyújtó intézmény mutatkozik be vizsgaelőadásaival – a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Pesti Magyar Színiakadémia, a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium, a Nemes Nagy Ágnes Színészképzés, a Freeszfe Egyesület, a kaposvári MATE Művészeti Intézet és a Pécsi Művészeti Gimnázium –, hogy a következő színészgeneráció is lehetőséget kapjon a fővárosi közönség előtt. A bemutatók után közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések is várják az érdeklődőket, melynek vezetői Szőcs Artur színművész és rendező, illetve Rusznák András színművész.

 

.
Mély levegő (fotó: Horváth Judit)

 

A Szemle Plusz amellett, hogy egy színes és alapos színházi körkép, mindeközben szakmai versenyprogram is, a neves színészekből és színházi szakemberekből álló zsűri 8 különböző kategóriában oszt díjakat. A Városmajori Szabadtéri Színpad programjait ismét egy négyfős zsűri kíséri majd figyelemmel, amelynek Benkő Nóra, a Színpad ügyvezető igazgatója mellett Sodró Eliza Jászai Mari-díjas színésznő, Mácsai Pál Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező, érdemes művész, és Nánay István kritikus, egyetemi tanár lesznek a tagjai, míg a Kristály Színtér darabjait Benkő Nóra mellett Hámori Ildikó, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő és Seress Zoltán, Jászai Mari-díjas színész díjazzák. A zsűri a városmajori előadásokat a már megszokott hat kategóriában díjazza: „Legjobb előadás”, „Legjobb rendezés”, „Legjobb női- és férfi szereplő”, valamint „Legjobb női- és férfi mellékszereplő”. Illetve két további kategóriában, a margitszigeti kamaraelőadások közül a „Legjobb előadást” és „Legjobb színészt” is jutalmazzák. A Kristály Színtér előadásainak különdíjasa a Fidelio által felajánlott médiacsomagot nyeri el. Az elmúlt évek során rendszeresen átadott elismerést az egyik legolvasottabb összművészeti portál szakújságírói szavazzák meg. Az elmúlt évekhez hasonlóan a közönség is leadhatja voksát az általa legjobbnak tartott előadásra.

Az elmúlt években a Szemle Plusz a főváros egyik legjelentősebb kulturális találkozóhelyévé nőtte ki magát, egy olyan eseménnyé, ahol a színházi szakma és a közönség, a pályakezdő és a tapasztalt művész, a határon túli rendező és a budapesti alkotó egyaránt találkozik, eszmét cserél és közösen él meg inspiráló, tartalmas színházi élményeket.

A 2025-ös évadban ez a hagyomány folytatódik még több résztvevővel, még színesebb kínálattal, változatlan nyitottsággal és kíváncsisággal.

 

Fejléc kép - A kétfejű fenevad (fotó: Éder Vera)

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kárpáti Péter Térkép a túlvilágról című darabja a Trafóban
KIBORULT – színház, vacsora, pótSzilveszter! a Kettőspont Színházban
Parasztopera az SZFE-n

Más művészeti ágakról

irodalom

Sajtótájékoztató az Esterházy alkotóház alakulásáról
Steven Soderbergh: Fekete táska
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Benkő Barnabás, Enyedi Zsolt, Hamerli Judit képzőművészek közös kiállításáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés