bezár
 

art&design

2025. 04. 16.
Havadtőy Sámuel nyitja az ART Stories programsorozatot
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Havadtőy Sámuel nyitja az ART Stories programsorozatot Havadtőy Sámuel (Sam Havadtoy) világhírű képzőművész, belsőépítész, a kortárs pop-art sajátos hangú alkotója lesz a vendége a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ART Stories című programja nyitórendezvényének április 23-án.

A Kálmán Makláry Fine Arts galériával közös szervezésben útjára induló eseménysorozat a METU 15 éves Művészeti és Kreatívipari Karának jubileumi évét ünnepli - közölte az intézmény szerdán az MTI-vel.

prae.hu

Az április 23-i kerekasztal-beszélgetésen Havadtőy mellett a METU Művészeti Karának dékánhelyettese és egy METU-s hallgató vesz részt. Az érdeklődők megismerhetik Havadtőy gondolatait művészetről, identitásról és inspirációról. A művészt képviselő Kálmán Makláry Fine Arts galéria Havadtőy két ikonikus művét is elhozza: a csipkébe tekert kacsát és a Goofyt, amelyek jól tükrözik az alkotó sajátos világát.

Havadtőy Sámuel magyar szülők gyermekeként 1952-ben született Londonban. Családjával 1956 nyarán tértek haza Magyarországra, az októberi események után nem tudtak visszajutni Angliába, csak 1971-ben sikerült emigrálnia.

1976-ban New Yorkban létrehozta lakberendezéssel foglalkozó üzletét, amelynek köszönhetően bekapcsolódott a helyi művészéletbe. Szoros baráti viszonyba került Andy Warhollal, Keith Haringgel, George Condóval, Donald Baechlerrel és sok más művésszel, köztük Yoko Onóval is, akivel élettársi kapcsolatban élt több mint húsz éven keresztül. Ekkor kezdte használni a csipkét, amelyről úgy gondolta, hogy a magyar lélek része, hiszen minden magyarországi otthonban megtalálható valamilyen formában.

Művészetében az amerikai pop-art merész vizualitása fonódik össze a kelet-európai lét kettősségével és iróniájával. Alkotásai egyszerre játékosak és mély társadalmi üzeneteket hordoznak.

A nyolcvanas évek végén visszatért Európába, 1992-ben Budapesten megalakította a Galéria 56-ot. Havadtőynek több magyarországi kiállítása mellett fontos szerepe volt a rendszerváltás utáni hazai képzőművészeti életben: amerikai és magyar művészeket ismertetett össze. Műveiből világszerte rendeztek nagysikerű kiállításokat; Magyarországon az elmúlt két évtizedben egyéni tárlatokon mutatta be műveit a budapesti Ludwig Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Terror Háza Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeum és számos képzőművészeti galéria. Idejének nagy részét Olaszországban, illetve Szentendrén tölti.

Az ART Stories április 23-i nyitórendezvénye az Infopark I épületének aulájában lesz. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz (https://metropolitan92902.activehosted.com/f/201) kötött.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán
art&design

A besorolás deficitje
Egy mozgástanulmány

Más művészeti ágakról

Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval
Elizabeth Sankey és Andrea Arnold filmjei
Kritika Horváth Viktor A Júdás-terv című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés