színház

A színház MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a történet Dürrenmatt visszatérő témáját járja körül - az értelmiség kiszolgáltatottságát, behódolását és az emberi önfeladást.
"Dürrenmatt gondolkodásmódja mindig lenyűgözött; egyenes társadalomkritika helyett inkább a történet és az emberi sorsok érdeklik. Bár a darab egy krimi szerkezetére épül, valójában ennél sokkal mélyebb, és egyfajta különös szomorúság is belengi" - mondta Szikszai Rémusz.
Vajon tényleg a társadalom a hibás, ha az embernek tönkremegy az élete? - veti fel a kérdést a darab, amely olyan témákkal foglalkozik, mint a felelősség, a szabad akarat, vagy a bosszúvágy.
A közleményben a rendezőt idézik, aki elmondta: szereti a sötét sztorikat, főleg, ha van bennük humor, tragikomikum. "Nagyon megtetszett az alaptörténet is. Valójában nem is értem, miért játsszák ilyen ritkán" - mondta, hozzátéve, hogy A csendestárs kiesett a színházi köztudatból, ellentétben például Az öreg hölgy látogatásával vagy A fizikusokkal, amelyek Dürrenmatt slágerdarabjai.
Mint mondta, a darabban mindenki bűnös egy kicsit, ahogy az életben sem fekete-fehér minden. "A színpadon akkor igazán izgalmas egy helyzet, ha minden szereplőnek a maga nézőpontjából igaza van, és valamilyen szinten mindegyikük áldozat" - tette hozzá.
Ahogy a darabban is elhangzik, Boss, a maffiafőnök is lehetett volna tábornok, miniszter vagy iparmágnás, ha nem árvaházban kezdi az életét, szökik meg onnan, és válik belőle bandavezér már kilencéves korára. Eköré épül a cselekmény; hogy mennyire predesztinálnak és határoznak meg minket a körülmények, és azt, ki mire viszi az életben - mondta.
"Ez egyfajta fausti történet: eladod a lelked, hogy valamit megtudj, de aztán meg kell fizetned érte, a döntéseink ugyanis következményeket vonnak maguk után. Elég egyszer hibázni egy nagyot, hogy dominóként boruljon minden, és egy olyan pályára kerüljön az ember élete, ahonnan már nem lehet visszafordulni" - tette hozzá.
Dürrenmatt azt a műfaji meghatározást adta A csendestársnak, hogy komédia, de én inkább tragikomédiának vagy szatírának mondanám - fogalmazott a rendező.
"Van humora, méghozzá fekete, hiszen úgy beszélnek a gyilkosságról és a halottakról, mint más a csavargyárban csavarokról, ha viszont valaki kifejezetten nevetni jön, nem egészen azt a fajta komikumot kapja, amit egy klasszikus vígjátéktól várna" - hangsúlyozta.
Az előadásban Görög László, Tamási Zoltán, Bede-Fazekas Szabolcs, Czakó Julianna, Jaskó Bálint, Jámbor Nándor, valamint Sipőcz András játszik. A darabot Perczel Enikő fordításában tűzik műsorra, a jelmezekért Szelei Mónika, a díszletért Zöldy Z Gergely felel.
További információ a produkcióról a https://thalia.hu/eloadasok/a-csendestars/ linken érhetők el.