irodalom

Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója az eredményhirdető ünnepségen felidézte: egy évvel ezelőtt döntött úgy a színház vezetősége, hogy 2025-ben, József Attila születésének 120. születésnapjára drámapályázatot ír ki.
A nyílt drámapályázatra 58 mű érkezett, amelyek közül az előzsűri által végzett válogatást követően 12 alkotás került a négyfős, Szakonyi Károly író, drámaíró vezette szakmai zsűri elé.
A zsűri tagja volt Hargitai Iván rendező, a színház művészeti vezetője, Szentmártoni János költő, író, valamint Takaró Mihály író, irodalomtörténész, tanár.
Nemcsák Károly bejelentette, hogy a zsűri döntése alapján az eredetileg tervezett 3 díjazott helyett végül négy alkotó között osztják el az 5 millió forintnyi pénzjutalmat.
Az első díj kétmillió forintot ér, a második díj másfél milliót, és két harmadik díjat osztanak ki 750-750 ezer forint értékben – közölte az igazgató.
A beérkezett pályaművekkel kapcsolatban Takaró Mihály kiemelte, hogy meglepő volt az a műfaji sokszínűség, amellyel a zsűrizés során találkoztak. Szentmártoni János a művek nyelvezetének fontosságát emelte ki, míg Hargitai Iván a téma nehézségére hívta fel a figyelmet.
Úgy fogalmazott, hogy "József Attila egyike azoknak a szerzőknek, akiknek a személyéhez és műveihez annyi ismeret és érzelem kapcsolódik, hogy nehéz rájuk objektíven tekinteni."
A nyertes szerzők műveit a zsűri tagjai laudálták. A két harmadik díjat Cselenyák Imre Én már ködből, csöndből vagyok című kétfelvonásos drámája és Varga Lóránt Nem én kiáltok című színműve nyerte el.
Második díjjal Fazekas Máté Bence Nincs bocsánat című darabját jutalmazta a zsűri, a győztes pályamű pedig Paál Zsolt Küszöb című alkotása lett.
A zsűri döntése értelmében a Nem én kiáltok című darabot szeptember 21-én, a magyar dráma napján bemutatja a József Attila Színház.
Hargitai Iván elmondta: a pályázat meghirdetésekor kiemelt szempont volt, hogy a mű a középiskolás és fiatal felnőtt korosztályt megszólítva közelebb hozza hozzájuk József Attila szellemiségét, életútját és életművének jelentős elemeit.
Mint mondta, ez a mű megtalálta az ehhez megfelelő nyelvezetet és témát, a minden kamaszra jellemző lázadást is.
Kitért arra is, hogy a darabot egy művészeti egyetemistákból álló csapattal szeretné színpadra állítani.