irodalom

A Reményi József Tamás díjat Németh Gábor író, forgatókönyvíró, szerkesztő és Darvasi Ferenc szerkesztő 2023-ban alapította a névadó özvegye, Reményi Györgyi és három fia egyetértésével. A 2025-ös díjátadást megelőzően Wirth Imre, a díj egyik kurátoraként felolvasott egy szöveget Reményi József Tamástól a Sinistrától Ibusárig című könyvből Marno Jánosról. Így szerette volna érzékeltetni a zsűri a sokak által ismert és szeretett Reményi munkásságát.
Ezt követően L. Varga Péter irodalomtudós méltatta Péczely Dóra eddigi munkásságát. Felvillantotta eddigi szerkesztői munkásságának legfontosabb állomásait, egyedi kötetkoncepcióit, a young adult és a krimi terén végzett munkáját, óriási projekteket átfogó munkabírását. Kiemelte, hogy „a szerzőket partnerként kezelő, gondoskodó habitusa a közös feladatokat nem csupán megkönnyíti, de az együtt gondolkodás révén fölemeli”. Külön megjegyezte: „a szívélyes baráti hang, a meghallgatás és megértés gesztusa és tehetsége, a bármikor, bármilyen időben odahallgatni, segíteni, támogatni kész akarat nem szétválasztja, felosztja az élet területeit munkaidőre és szabadidőre, feladatra és szabad gondolatokra, vállalkozásra és elhivatottságra, hanem ráhangolja az egyiket a másikra, és lehetővé teszi, hogy az ember mindig, minden időben számíthasson rá. Péczely Dórára a könnyű menetelésekben és a legnehezebb órákban is rábízhatja magát a kolléga, a barát, és ez nemcsak ösztökélő, fejlődésre buzdító energia, hanem olyan lételem, amelyre mindenkinek szüksége lenne.” L. Varga rámutatott Péczely Dóra új hivatására, a biblioterápia szerepére is. „Ahogyan a szerkesztői hivatás terén, úgy a biblioterápiában is a mű és az olvasó kerül közel egymáshoz, ahol Péczely Dóra úgy tevékeny, figyelmes résztvevő, hogy közben közvetítő marad. Ez a közvetítés azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a szövegből mű szülessen. A Reményi-díj ennek a korántsem egyszerű feladatnak a méltó elismerése.” (A teljes szöveg a Literán olvasható.)
A díjátadást követően Darvasi Ferenc beszélgetett Péczely Dórával. Áttekintették – amennyire lehet – egész pályáját, az indulástól a FISZ-nél megjelent kötetén keresztül a biblioterápia tréneri kiterjesztésének lehetőségét kutató jelenlegi felsőfokú tanulmányaiig. Különös kedvvel mesélt a fiatal tehetségeket felfedező, támogató munkáról. Szó esett a kezdetekről, az 1996-ban alapított THELEME-ről, az Új Palatinus Könyvesháznál, a Magvetőnél, a Helikonnál, valamint a a Tilos az Á Könyveknél végzett szerkesztői feladatokról is, kiemelve az Esterházy Péter szövegei kapcsán a szerzővel eltöltött időket.
Aki az egész esti programra kíváncsi, az két részletben megtekintheti azt a Prae Kiadó Facebook-oldalán: első rész, második rész.
Fotó: Mariia Kashtanova