art&design

A Tornyok, arcok, maszkok című, január 4-ig megtekinthető kiállításon Vajda Lajos rövidre szabott életművével ismerkedhet meg a látogató, a korai stúdiumoktól, a transzparens rajzokon át egészen az életmű lezárását jelentő nagy szénrajzokig – emelték ki a közleményben.
Vajda Lajos a 20. századi magyarországi művészet kiemelkedő alakja, akinek páratlan és egyedi képi világa elválaszthatatlan Szentendre városától – hangsúlyozták a közlők.
Úgy fogalmaztak, hogy Vajda Lajos olyan váteszi érzékenységgel és magas szintű intellektuális nézőpontból rezonált saját, ambivalens korának jelenségeire, amelynek aktualitása semmit sem vesztett erejéből és hitelességéből az elmúlt évtizedek során.
2025 elején a Ferenczy Múzeumi Centrum képzőművészeti gyűjteménye adományozás révén három Vajda Lajos-rajzzal gyarapodott, amelyek az alkotó korai időszakában, 1924 és 1928 között, a Vajda család Szentendrére költözésétől a főiskolás időszakig készültek.
A kiállítás mellékszálaként bemutatják a Vajda Múzeum történetét, a nemrégiben újra felfedezett Haluskai tanyát, a művészvilág egykori kultuszhelyét, és újra vetítik a 2018-ban bemutatott Vajda: Világok között című videóinstallációt is, amely Horváth Dániel és Gerhes Gábor munkája – írták.
Kitértek arra is, hogy a gyűjtemény kortársak írásaival és szövegeivel idézi meg Vajda Lajos alakját, személyiségét és művészi hitvallását.
A tárlat kurátora, Szabó Noémi művészettörténész április 17-én, csütörtökön 17 órától nyitó tárlatvezetéssel várja az érdeklődőket.