bezár
 

színház

2025. 04. 09.
Keleti Éva színészportréi Hódmezővásárhelyen
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Keleti Éva színészportréi Hódmezővásárhelyen Szubjektív címmel nyílik kiállítás Keleti Éva fotóművész közelmúltban készített színészportréiból pénteken Hódmezővásárhelyen, az Alföldi Galériában.

Ibos Éva, a tárlat anyagát rendező művészettörténész a kiállítás bemutató szerdai sajtóbejáráson úgy fogalmazott, hogy a tavaly nyáron 93. születésnapját ünneplő Keleti Éváról sallangok nélkül mondhatjuk, hogy a magyar fotográfia nagyasszonya, több mint hetvenéves pályát tudhat maga mögött.

Szkéné színház

A művészettörténész elmondta, Keleti Éva világ életében színházi fotós volt, dokumentálta a próbák folyamatait, a bemutatók sikereit, benézett a kulisszák mögé, az öltözőkbe. A tárlaton látható képeket 2022-2023-ban készítette.

A portrékon szereplő több mint negyven színész egyikét sem színpadi környezetben ábrázolja a kép, a művészek civilben vannak, akár családi körben, a szerepek vagy a színházi lét valamilyen attribútuma mégis belopakodik a kép kompozíciójába – hangsúlyozta a művészettörténész.

A képeket nézve kitűnik, Keleti Évát szoros személyes barátság fűzi a színművészekhez. "Szeretem az embereket, szeretem a művészeteket, de leginkább szeretem a színészeket" – mondta egyszer.

Színészbarátságai Ruttkai Évával, Törőcsik Marival, Latinovits Zoltánnal, Márkus Lászlóval kezdődtek, majd folytatódtak a már a tárlaton is szereplő Csákányi Eszterrel, Kulka Jánossal és a még fiatalabbakkal. Ahogy fogalmazott, érdeklik a fiatal színészek, kíváncsi rájuk, és hála istennek, ők is kíváncsiak rá.

Keleti Évának nemcsak a portrék alanyaival, hanem a július 27-ig látható tárlaton bemutatott képekkel is személyes a viszonya. Minden fotográfiát meglehetősen nagy címtábla kísér, melyek szövegét Keleti Éva írta. Ezeken a fotó adatai mellett a művész a modellre, a megörökített karakterre, helyszínre vonatkozó gondolatai olvashatók – tudatta Ibos Éva.

Keleti Éva fizika-kémia szakos hallgatóként szeretet bele a fotográfiába. Évtizedeken át dolgozott fotóriporterként 1956-ig a Magyar Fotónál, majd utódjánál az MTI Fotónál. A színházi fényképezésben iskolát teremtett.

Fiatalon elhatározta, hogy hatvanéves korában – bármi lesz is akkor – leteszi a fényképezőgépet. 2019-ben azonban ismét fotózni kezdett, újra felkereste régi kedves modelljeinek egy részét, de sokan, több tucatnyian, főként fiatal művészek először álltak kamerája elé.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Frenák Pál: Lutte of Birds
színház

Az ember, aki elvesztette az időt című előadás a Vígszínházban
KIBORULT – színház, vacsora, pótSzilveszter! a Kettőspont Színházban

Más művészeti ágakról

gyerek

A fák bűvös birodalma – Boszorkányos erdei küldetés a Vajdahunyadvárban
irodalom

Beszámoló a Margó utolsó napjáról
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában
Beszélgetés Gulyás Adrienn műfordítóval


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés