építészet

A fesztivál az építészet és társszakmái iránt érdeklődőket szólítja meg 2022 óta azzal a céllal, hogy teret biztosítson a szakmai párbeszédnek, az építészetet érintő globális és lokális kérdések megvitatásának, valamint elősegítse a különböző területek közötti kommunikációt és együttműködést.
A fesztiválhoz kapcsolódva az EDGE Award célja, hogy olyan progresszív projekteket, koncepciókat mutasson be, amelyek az építészet és a formatervezés határait feszegetik. A díjra megépült projektek, jövőképek és kísérletek, virtuális helyek építészete, köztérrel foglalkozó projektek, valamint a Mire képes a design? című kategóriákban lehet nevezni.
A megépült épületek kategóriába azokat az alkotásokat várják, amelyek a szokásos, begyakorolt megoldásokhoz képest új utakat keresnek és mutatnak be. Itt a zsűri az építészeti megvalósítás minőségét és a megvalósult alkotás karakterét értékeli.
A köztérrel foglalkozó projektek kategóriába olyan ötleteket várnak, amelyek a köztér szerepének újragondolásával foglalkoznak, legyen szó időszaki vagy állandó installációról, térbeli alkotásról, köztérkialakításról vagy köztérfelújításról. A jövőképek és kísérletek tematika alatt a jövő kihívásaival foglalkozó építészeti munkák és spekulatív építészeti projektek versenyeznek majd, míg a virtuális helyek építészete témában a digitális térben született, és virtuális térben készült alkotásokat várják.
Végül a Mire képes a design? nevet viselő kategóriában olyan belső és külső terekhez kapcsolódó egyedi tervezésű tárgyakat keresnek a kiírók, amelyek kritikai reflexióval, konceptuálisan vagy akár személyességük révén képesek a mai kor kihívásaira reagálni.
A nevezés részletei, az egyes kategóriákra vonatkozó kritériumok és benyújtandó anyagok listája a fesztivál honlapjáról érhető el.
A július 3. és 4. között a Dürer Kertbe szervezett fesztivál többek közt olyan kérdésekre keresi a választ, hogy mit jelent 2025-ben építésznek lenni, milyen új kihívásokkal kell szembenéznie a szakmának, milyen társadalmi, ökológiai és technológiai változások zajlanak jelenleg, Valamint, hogy kell-e egyáltalán építeni, és ha igen, milyen formában, milyen eszközökkel és kiknek.
A konferencia során nemzetközi és magyar előadók tárják fel az ökológiai, társadalmi, technológiai és esztétikai problémák különböző nézőpontjait, miközben a díj lehetőségeket teremt majd új felvetések kifejeződésére. A jövőbe mutató tervek elismerése révén ez a diskurzus kiegészülhet olyan ötletekkel és elméletekkel, amelyek az elkövetkező generációk számára meghatározó irányt mutathatnak.
Az EDGE Fest célja, hogy minden olyan gondolatnak teret adjon, amely kimozdítja a szakma képviselőit a komfortzónájukból, egyúttal feltárja a jövőbe mutató lehetőségeket is.
Fotó: Építészfórum